Foto: Julie Aagaard, Pexels.com
Ūdens – tas ir dzīvības pamats uz planētas Zemes. Mēs to dzeram, peldam tajā, izmantojam dažādos procesos. Taču vai zināji, ka ūdens glabā daudz interesantu noslēpumu? Aplūkosim 10 pārsteidzošus faktus par šo šķietami vienkāršo vielu, kurus sagatavojis uzņēmums Eirofiltri!
1. fakts: iespējams, tu šorīt dzēri to pašu ūdeni, kuru dinozauri pirms miljoniem gadu
Uz Zemes šobrīd ir tāds pats ūdens daudzums, kāds bija Zemes veidošanās laikā. Ūdens var saturēt molekulas, kuras dzēra, piemēram, dinozauri vai kāda persona, kura jau sen devusies mūžībā.
2. fakts: tikai aptuveni 1% no pasaulē esošā ūdens ir piemērots ikdienas vajadzībām
Gandrīz 97% no pasaules ūdens ir sāļš vai citādi nedzerams. Vēl 2% atrodas ledājos. Tas atstāj tikai 1% ūdens visām cilvēces vajadzībām — lauksaimniecībai, ikdienai, ražošanai.
3. fakts: vienā ūdens pilienā var dzīvot miljoniem baktēriju
Vienā ūdens pilē var notikt tik daudz! Visticamāk, tajā būs miljoniem (jā, miljoniem!) baktēriju un vīrusu. Turklāt tajā var būt arī zivju ikri, krabju mazuļi, planktons vai pat mazi tārpi. Labs iemesls pasūtīt filtrus, vai ne?
4. fakts: uz Zemes esošais ūdens varētu būt nācis arī no komētām
Akmeņainais materiāls, kas veidoja Zemi, saturēja nedaudz ūdens. Bet tas, iespējams, nav viss ūdens, ko mēs šodien redzam. Komētas galvenokārt ir ūdens ledus formā, līdz ar to ir visai iespējams, ka komētas regulāri piegādāja ūdeni uz Zemi. Lai piepildītu okeānu, būtu nepieciešams daudz komētu, taču tās varēja dot visai lielu ieguldījumu.
5. fakts: mēs varam pieredzēt visus trīs ūdens agregātstāvokļus
Mēs varam sastapt ūdeni visos trīs stāvokļos: cietā (ledus), šķidrā (ūdens) un gāzveida (ūdens tvaikos). Tas patiesībā ir diezgan neparasti – lai gan visas vielas var būt cietas, šķidras vai gāzveida, daudzas no tām maina stāvokli tikai ekstremālās temperatūrās. Tu droši vien neredzēsi, piemēram, šķidru sudrabu vai cietu skābekli, jo to kušanas un sasalšanas temperatūra ir tāda, kas mūs nogalinātu.
6. fakts: vairāk nekā puse no mūsu ķermeņa sastāv no ūdens
Mūsu ķermenis ir tik ļoti atkarīgs no ūdens, ka mēs varam izdzīvot bez tā maksimums dažas dienas. Ūdens ir atbildīgs par mūsu locītavu eļļošanu, šūnu ciklu, pārtikas pārvēršanu uzturvielās, skābekļa piegādi visā ķermenī un daudz ko citu. Tāpēc ir svarīgi ik dienas uzņemt vajadzīgo ūdens apjomu. Taču, lai neuzņemtu liekas vielas, lieti noder ūdens filtri.
7. fakts: ūdens regulē Zemes temperatūru
Lai gan okeānā atrodas vislielākais nedzeramā ūdens daudzums uz Zemes, tas joprojām darbojas mūsu planētas labā. Okeāna straumes palīdz izkliedēt saules starojumu, atdzesējot tuvējās zemes un vienmērīgāk sadalot siltumu pa planētas virsmu. Pretējā gadījumā temperatūras dēļ lielāka daļa zemes kļūtu neapdzīvojama.
8. fakts: ūdens pudelēs var izmaksāt teju 1000 reizes vairāk nekā ūdens no krāna
No 2024. gada 1. jūnija Rīgā ūdensapgāde un kanalizācija kopā ar PVN izmaksā 2,78 eiro par vienu kubikmetru jeb 1000 litriem ūdens. Un tagad padomā, cik litrus ūdens par šādu summu vari iegādāties PET pudelē!
9. fakts: vairāk nekā ceturtajai daļai pasaules iedzīvotāju nav pieejams tīrs dzeramais ūdens
Skumji, bet fakts – apmēram 2,2 miljardiem cilvēku pasaulē joprojām nav pieejams tīrs dzeramais ūdens. Tas noved pie virknes problēmu, sākot ar dažādām slimībām un beidzot ar nāvi.
10. fakts: ūdens varētu būt atslēga dzīvības atrašanai
Nav daudz īpašību, kas piemīt visam dzīvajam uz Zemes, taču viena no tām ir nepieciešamība pēc ūdens. Tas ir visās dzīvajās būtnēs neatkarīgi no tā, vai tās dzīvo okeāna dibenā vai sausākajā tuksnesī. Šī iemesla dēļ astrobiologi (zinātnieki, kuri meklē dzīvību uz citām planētām) uzskata, ka labākais risinājums dzīvības atrašanai ir meklēt ūdeni.
Vai vēlies, lai tavā mājoklī ūdens būtu attīrīts no dažādiem nevēlamiem piemaisījumiem? Šādā gadījumā tev lieti noderēs Junkors filtri – iepazīsties ar to plašo piedāvājumu ŠEIT!
Foto: Julie Aagaard, Pexels.com