Kukaiņi, Foto: 1113990, Pixabay.com
Mājas ir vieta, kurā
jūtamies visērtāk, komfortablāk un drošāk, taču nereti mūsu miera oāzi var
apdraudēt mazi, neganti un nelūgti ciemiņi – kukaiņi. Ir tādi kukaiņi, kas
lielu kaitējumu nenodara, tikai ir traucējoši un kaitinoši, kā, piemēram, mušas
vai sudrabainā zvīņene, bet ir arī tādi, kas var radīt pat nepatīkamas sekas
cilvēka veselībai.
Vēlaties uzzināt, kas ir pieci izplatītākie kukaiņi, kuri var mitināties mājās un būt kaitīgi cilvēka veselībai? Turpiniet lasīt sagatavoto rakstu, kurā stāstīts plašāk!
Blaktis
Blaktis sauktas arī par “gultas blaktīm” ir mazi sarkanbrūnas krāsas asinssūceji - kukaiņi, kas mitinās cilvēku tuvumā – gultās, dīvānos, matračos, kā arī dažādās spraugās starp mēbelēm, tapešu salaidumu vietām vai citviet mājokļos. Šie kukaiņi ir tik mazi, ka ar neapbruņotu aci pamanīt ir grūti, tāpēc nereti cilvēki nemaz nezina, ka mājās ieviesušās blaktis.
Blaktis aktīvas ir pārsvarā diennakts tumšajā laikā un naktīs, kad dodas baroties ar asinīm. Blaktis, kožot ādā, atstāj nepatīkamas koduma vietas, kas pēcāk var radīt kairinājumu, niezēt vai arī pat asiņot. Sliktākajā gadījumā pat radīt iekaisumus. Kā arī no psiholoģiskā aspekta, apziņa, ka mājokļa mēbelēs – gultā vai dīvanā –, kurā cilvēks uzturas ikdienā, atrodas blaktis, var radīt stresu vai trauksmi.
Prusaki
Prusaki – nereti saukti arī par tarakāniem ir kukaiņi, kurus neviens nevēlētos savā mājokli, kaut vai to izskata dēļ. Tarakāni ir mazi vabolēm līdzīgi kukaiņi garumā no aptuveni 13 līdz 16 mm. Prusakiem patīk mitināties siltās un mitrās vietās, tāpēc vislabāk tie izvēlas virtuves vai vannas istabas. Tie pārtiek no dažādām ēdienu atliekām un drupačām.
Lai arī tiešu kaitējumu cilvēkiem tie nevar radīt, jo pārtiek no ēdiena, tomēr tie var būt slimību pārnēsātāji un ierosinātāji. Prusaku izdalījumi, kas atstāti ēdienā vai uz virsmām, uz kurām notiek ēdiena gatavošana, nereti var izraisīt alerģisku reakciju vai pat atsevišķos gadījumos astmas lēkmes.
Putekļu ērcītes
Putekļu ērcītes ir mazi un ar cilvēka aci nesaskatāmi radījumi, kas var radīt lielu kaitējumu cilvēka veselībai. Tie ir 0,2 līdz 0,3 mm mazi kukaiņi, kas mitinās dažādos mīkstos materiālos vai tekstilizstrādājumos, piemēram, matračos, spilvenos, bērnu mīkstajās mantiņās, paklājos u.tml. vietās.
Putekļu ērcītes nav asinssūcēji - kukaiņi, tās barojas no cilvēka atmirušajām ādas daļiņām – epidermas šūnām. Līdz ar to, tās nerada tūlītēju kaitējumu, tomēr var izraisīt alerģisku reakciju, kas ilgtermiņā var atstāt negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību. Aleģijas izpausmes var būt dažādas, sākot no klepus, aizlikta deguna, ekzēmas un šķaudīšanas, līdz pat niezošiem izsitumiem vai pat dermatītam. Alerģija var pastiprināties rudens vai pavasara sākumā, kad putekļu ērcītēm ir vislabvēlīgākie apstākļi – vēss un mitrs laiks. Tāpēc ieteicams šajos gada periodos pievērst pastiprinātu uzmanību dezinsekcijas veikšanai.
Blusas
Blusas – mazi lēkājoši kukaiņi, kas mājokļos parādās, iestājoties vēsākam laikam. Šie mazie kukaiņi mājās ieceļo ar apaviem vai atrodoties uz dzīvnieka kažoka, kas ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc mājās var būt blusas. Tās vairojas ātri, tāpēc, pamanot kaut vienu, nepieciešams rīkoties, lai tās iznīdētu.
Blusas ir asinssūcēji, tāpēc pārtiek gan no cilvēku, gan dzīvnieku asinīm. Cilvēkam šie mazie kukaiņi ir kaitīgi veselībai ne tikai tāpēc, ka var iekost un pēcāk koduma vieta niezēt, bet arī tāpēc, ka tie var pārnēsāt slimības. Piemēram, blusa sākotnēji iekož kādam slimam dzīvniekam, pēc tam nonāk mājoklī un iekožot cilvēkam, pārnes šo slimību.
Lapsenes
Lai arī lapsenes nav asinssūcēji - kukaiņi, kā citi iepriekš aplūkotie kukaiņi, tomēr tas arī var radīt nepatīkamu ietekmi uz cilvēka veselību. Lapsenes ir bara kukaiņi, kas dzīvo pašu izveidotos pūžņos, kas nereti tiek ierīkoti tiešā cilvēku tuvumā – māju bēniņos, pažobelēs, spraugās vai citviet. Tādējādi lapsenes sāk arvien vairāk uzturēties cilvēku tuvumā, vietās, kur tiek atstāts kāds salds ēdiens, piemēram, uz āra terases, vai arī mēģina ielidot pa logu virtuvē.
Cenšoties atbaidīt šos kukaiņus, dažkārt tas neizdodas un lapsenes iedzeļ. Lapsenes kodiens ir ļoti sāpīgs, kas var radīt ne tikai piepampumu un niezi, koduma vietā, bet dažiem cilvēkiem pat izraisīt alerģisku reakciju vai pat nāvi, ja laicīgi netiek saņemta medicīniskā palīdzība. Tāpēc, ja mājokļa tuvumā tiek pamanīts, ka parādās arvien vairāk lapsenes, tā ir zīme, ka kaut kur netālu atrodas lapseņu pūznis.
Dezinsekcija – veids kā atbrīvoties no kukaiņiem
Lai izvairītos no kukaiņiem, kas var apsēst māju un radīt negatīvu ietekmi uz cilvēka veselību, nepietiek tikai ar ikdienas uzkopšanu. Kukaiņi, kā, piemēram, blusas vai prusaki, mājoklī var ieviesties pavisam nemanot pat vienmēr tīrā mājoklī. Tāpēc būtiski ir periodiski veikt ģenerālās uzkopšanas un dezinsekciju.
Savukārt gadījumos, kad kukaiņi jau ieviesušies mājā, tos pēc iespējas ātrāk likvidēt, lai nesāktos invāzija. Ja kukaiņu ir maz, ar tiem galā var tikt paša spēkiem, savukārt gadījumos, kad nepieciešama visa mājokļa dezinsekcija, labāk griezties pēc palīdzības.
SIA “Aktis” ir pieredzes bagāts kaitēkļu iznīdēšanas uzņēmums, kas sniedz deratizācijas un dezinsekcijas, kā arī dezinfekcijas pakalpojumus gan privātpersonu mājokļos, gan uzņēmumu telpās. Katram klientam tiek sniegta individuāla pieeja attiecīgajai situācijai atbilstošs risinājums, lai sasniegtu vislabāko rezultātu. Ja arī Jūsu mājoklim vai telpām nepieciešami kādi no “Aktis” piedāvātajiem pakalpojumiem, ieskatieties mājaslapā www.aktis.lv.
Kukaiņi, Foto: 1113990, Pixabay.com