Ābolu sula. Foto: Pixabay
Ābolu laiks ir pašā pilnbriedā un tā vien kārojas padzerties svaigi spiestu sulu. Kā izrādās – ja ikdienā dzersi šo sulu, tā ne tikai lieliski atsvaidzinās, bet arī sniegs vairākus ieguvumus tavai veselībai!
Stiprina imunitāti
Ābolu sula satur ievērojamu daudzumu C vitamīna, kas ir būtisks organisma imūnsistēmai. C vitamīns uzlabo imūnsistēmu, darbojoties kā antioksidants, kas aizsargā pret oksidatīvo stresu un iekaisumiem.
Atvieglo aizcietējumus
Āboli satur ābolskābi, kas var palīdzēt gremošanai un uzlabot aknu darbību. Šī sula, apvienojumā ar šķiedrvielām un citiem stimulējošiem minerāliem, var mazināt aizcietējuma, krampjus, vēdera uzpūšanos un caurejas simptomus. Turklāt tā var saturēt sorbitolu, kas palīdz nomierināt gremošanas traktu.
Uzlabo sirds veselību
Ābolu sulas mikroelementi var palīdzēt samazināt sliktā holesterīna līmeni asinīs. Tomēr ir nepieciešami plašāki pētījumi, lai saprastu, vai un kā tas darbojas. Samazinot holesterīna līmeni, sirds kļūs veselīgāka, jo tai nebūs tik smagi jāstrādā, lai pumpētu asinis pa ķermeni. Zemāks holesterīna līmenis var palīdzēt arī svara problēmām.
Samazina vēža risku
Portālā medicinenet.com minēts, ka ābolu sula var samazināt dažu vēža formu risku. Pētījumi liecina, ka ābolu sulas dzeršana vai ābolu ēšana var samazināt plaušu un resnās zarnas vēža risku. Ābolu sulas esošajam C vitamīnam un polifenoliem piemīt antioksidējošas īpašības.
Uzlabo ādas veselību
C vitamīns palīdz dziedēt brūces, tāpat tas palīdz uzturēt šūnas veselīgas, ieskaitot ādas reģenerāciju un atjaunošanos.
Palielina vielmaiņu
Ilgtermiņa pētījumi apliecinājuši ābolu sulas labvēlīgo ietekmi cīņā ar lieko svaru, ķermeņa tauku līmeni, holesterīna līmeni, diabēta risku un asinsspiedienu. Tādējādi ābolu sula var uzlabot vielmaiņu un pat aizsargāt sirdi.
Aizsargā smadzenes no novecošanas procesa
Ābolu sulā esošie polifenolie antioksidanti aizsargā smadzenes no brīvo radikāļu nodarītā kaitējuma. Tas novērš smadzeņu šūnu nāvi.
Lasi arī:
Divus, piecus vai desmit – cik daudz ābolu dienā ieteicams apēst?
Ābolu sula. Foto: Pixabay