Naudas maks. Foto: Edijs Pālens/LETA
Latvijā 38% iedzīvotāju informāciju par finansēm vērtē kā grūti uztveramu, jo tā mēdz būt pārāk sarežģīta, informēja bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz pētījumu aģentūras "Norstat Latvija" veiktās aptaujas datiem.
Tajā pašā laikā 22% aptaujāto norādījuši, ka banku un citu finanšu iestāžu sniegtā informācija viņiem ir viegli saprotama un nesagādā grūtības.
Aptaujā 74% respondentu atzinuši, ka vismaz reizi ir saskārušies ar grūtībām saprast informāciju, piemēram, par bankas karti, internetbanku, krājkontu vai kredītsaistībām. Biežāk šādās situācijās nokļuvuši iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem.
Tāpat aptaujā secināts, ka galvenokārt sarežģīti uztverama iedzīvotājiem šķiet informācija par dažādiem finanšu pakalpojumiem, un šajā ziņā visbiežāk iedzīvotāji izcēluši saturu par ieguldījumiem, pensiju plāniem, līguma informāciju un apdrošināšanas pakalpojumiem.
Informācijas izpratni visbiežāk apgrūtina juridiskas valodas (46%) un dažādu terminu (41%) izmantošana, kā arī pārāk liels informācijas daudzums vienuviet (37%) un nepārskatāmi teksti (34%), secināts aptaujā.
Bankā arī atzīmē, ka respondentiem bija iespēja dalīties ar terminiem, kas, viņuprāt, ir sarežģītāk uztverami. Šajā kategorijā minēti tādi jēdzieni kā EURIBOR, debets, fiskāls, diversifikācija un citi.
Aptaujas dati liecina, ka informāciju par finansēm ir vieglāk uztvert mutiskā saziņā (39%), bet, ja finanšu informācija nav saprotama, lielākā daļa (50%) sazinās ar bankas klientu apkalpošanas centru vai meklē atbildi bankas mājaslapā (36%).
Ceturtdien, 21.martā, finanšu pratības nedēļas ietvaros notiks Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes asociētās profesores Gunas Ciemlejas grāmatas "Mana nauda" atvēršana, kas tapusi ar Vieglās valodas aģentūras un bankas "Citadele" atbalstu.
Aptauju par valodas lietošanu Latvijas finanšu sektorā banka "Citadele" kopā ar "Norstat Latvija" veica 2024.gada februārī, tiešsaistē aptaujājot 1003 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Naudas maks. Foto: Edijs Pālens/LETA