You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

“Bagātās pašvaldības tāpat pārpirks.” Pedagogu transporta un mājvietas kompensēšana jau atkal gulsies uz vietvaru pleciem

Ikdienas izdevumu kompensācijas problēmu ar skolotāju trūkumu neatrisinās – jāceļ pedagogu atalgojums

Turpmāk pedagogiem varēs kompensēt transporta vai dzīvojamās telpas īres izdevumus. Šādi grozījumi Izglītības likumā pieņemti ar mērķi mazināt pedagogu trūkumu reģionos. Tas attieksies uz valsts, pašvaldību un valsts augstskolu izglītības iestādēm. Vai šāds likums tiešām varētu strādāt kā “glābšanas riņķis” pedagogu piesaistei, skaidro raidījums “360 ZIŅneši”.

Braukāšana starp vairākām skolām vai pat pilsētām šobrīd kļuvusi par daudzu skolotāju ikdienu, lai nodrošinātu sev pilnu darba slodzi, līdz ar to arī atbilstošu algu.

Viens no skolotājiem, kurš ceļu uz darbu mēro no citas pilsētas ir Eduards Kaļķis. Viņš dzīvo Jaunjelgavā, taču strādā Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolā un Birzgales pamatskolā Ogres novadā.

Viņš atzīst - šāds likums ir ļoti vajadzīgs: “Ļoti daudz lauku skolās, un skolās, kas atrodas tālu no centriem ir problēma ar skolotāju piesaisti arī tāpēc, ka skolotāji nevar nokļūt uz skolu, jo tā vienkārši ir ļoti liela izdevumu kategorija.”

Arī Ilmāta Gaišas Kokneses vidusskolas direktores vietniece Maija Ancāne atzīst, ka atrast skolotājus ir nopietns izaicinājums. Speciālisti gluži vai ar uguni jāmeklē pa malu malām. Šajā vidusskolā kopumā ir astoņi pedagogi, kuri ikdienā ceļu mēro no blakus pilsētām vai pat novadiem.

“Es pati arī braukāju un es izvērtēju attālumu līdz mācību iestādei kurā es gribu strādāt. Sabiedriskais transports - tas ir praktiski nereāli, pārsvarā visi braukājam ar savu privāto automašīnu,” stāsta Ancāne.

Nu vietvarām pēc pašu ieskatiem dota iespēja pedagogiem segt ceļa izdevumus vai pat apmaksāt dzīvesvietas īri. Taču raidījuma uzrunātās pašvaldības uz šo raugās skeptiski. Visas kā viens atzīst, ka šāds likums ir nepieciešams, taču bažas rada tā īstenošana, jo viss jau atkal finansiāli gulsies uz vietvaru pleciem.

Tas mums budžetā prasīs papildus līdzekļus, viennozīmīgi, un bagātās pašvaldības tāpat pārpirks, būs pārpirkšana, kura var vairāk atļauties,

atzīst Saldus novada pašvaldības finanšu nodaļas vadītāja Daira Šlanka.

Savukārt Valkas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītājs Rolands Rastaks atzīst, ka esošajā situācijā pašvaldībai šāda iespēja ir praktiski neiespējama: “Pedagogi jau bija cerējuši, ka šīm kompensācijām būs finansējums līdzi, un tad kad sāc ar viņiem runāt un stāstīt, ka tas ir pašvaldības finansējums, tad paliek domīgi, jocīgi, jo bija sapriecājušies, ka valsts dos naudu.”

“Mēs dzirdam, ka nākamā gada budžetā sabiedriskais transports kā pakalpojums samazinās. Pašvaldībai pieaug slogs vēl lielāks gan nodrošinot skolēnu pārvadājumus, gan vēl rodot iespēju maksāt par pedagogu mobilitāti, vēl jo vairāk - par īri. Saduras divi - valsts uzstādījumi par to, kādai jābūt izglītības pieejamībai un izaicinājumus ar iedzīvotāju mobilitāti,” tā Jēkabpils novada pašvaldības izglītības pārvaldes vadītāja Aija Votiške.

Pat ja kādai pašvaldībai izdosies šim atrast naudu, uzrunātie uzskata, ka problēma ar skolotāju trūkumu tik un tā netiks atrisināta un visreālākais risinājums būtu pedagogu atalgojuma palielināšana.

Foto: Ekrānuzņēmums no sižeta

Foto: Ekrānuzņēmums no sižeta

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas