Lai arī mums visiem ir zināms, ka mūžīgi šajā pasaulē nebūsim, un reiz pienāks brīdis atvadīties arī no pašiem tuvākajiem, vēsts par viņu nāvi vienmēr ir traģiska un šokējoša. Līdzās dabiskām sērām un emocionālam satricinājumam šādos gadījumos tuvinieki var piedzīvot arī milzu apjukumu – ko tad darīt tālāk, kā sarīkot aizgājējam cienīgas atvadas no šīs pasaules?
Bēru organizēšana ir visai komplicēts pasākums, kas turklāt jāīsteno diezgan īsā termiņā.
“Ritual serviss” speciālisti, kuri jau daudzus gadus sniedz pilnu apbedīšanas pakalpojumu klāstu Daugavpilī un citur Latvijā, turpmāk soli pa solim izklāstīs, kā rīkoties gadījumā, ja jūs sasniegusi skumjā ziņa par tuvinieka nāvi.
Nāves fakta konstatācija un morga pakalpojumi
Ja cilvēks miris mājās, dabiskā nāvē, piederīgajiem ir jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš vai nu ieradīsies un konstatēs nāves faktu, vai arī akceptēs, ka mirušo drīkst nogādāt morgā, un izrakstīs Medicīnisko apliecību par nāves cēloni.
Mirušā ķermenis ir jānogādā vēsumā, uz morgu pēc iespējas drīzāk. To var veikt paši tuvinieki, taču reti kuram ir pieejams piemērots transports un iespējas, tādēļ vienīgais iespējamais risinājums bieži vien apbedīšanas pakalpojumu sniedzēja iesaistīšana. Arī tad, ja skumjais notikums gadījies brīvdienā vai svētku dienā, un sazināties ar ģimenes ārstu nav iespējams, apbedīšanas biroja pakalpojumi ir klientu rīcībā visu diennakti, režīmā 24/7.
Ir gadījumi, kad nāves fakta konstatācijas process ir sarežģītāks – piemēram, ja cilvēks miris ārpus mājas vai ārstniecības iestādes, nav zināms nāves cēlonis, vai ir aizdomas par vardarbīgu nāvi. Šādos gadījumos ir vērts paļauties uz pieredzējušu un profesionālu apbedīšanas biroja darbinieku palīdzību.
Miršanas apliecība un materiālais pabalsts
Miršanas apliecību var noformēt jebkurā Latvijas dzimtsarakstu nodaļā, novada domē vai pagasta pašvaldībā, kas ir tiesīga izsniegt šāda veida dokumentu. Dodoties noformēt miršanas apliecību, līdzi jāņem mirušā pasi, ārsta izsniegto medicīnisko apliecību par nāves cēloni un paša tuvinieka personu apliecinošu dokumentu.
Svarīgi atgādināt, ka tuvinieka nāves gadījumā ģimenei pienākas arī apbedīšanas pabalsti gan no VSAA, gan pašvaldības. Ja mirušais saņēma vecuma vai invaliditātes pensiju, un viņam/ai ir pārdzīvojis laulātais draugs, arī pensionārs, tad viņam ir tiesības valsts pabalstu laulātajam.
Kapa vietas izvēle vai kremēšana
Ja ģimenei ir dzimtas kapi, apbedīšana visdrīzāk notiks tur. Lai vienotos par bēru norisi un ar to saistītajiem jautājumiem, ir jāsazinās ar kapu pārzini. Ja ģimenei savas kapa vietas nav vai kādu citu iemeslu dēļ tiek izvēlēti citi kapi, un par brīvajām vietām jāinteresējas pie to administrācijas.
Mūsdienās ne visos kapos apbedījuma vietas ir brīvi pieejamas, taču ir iespēja šo jautājumu sakārtot, cilvēkam vēl dzīvam esot – nopērkot vai norezervējot kapa vietu. Šo iespēju ir vērts apdomāt, ja ir vēlēšanās atdusēties konkrētā vietā un atbrīvot tuviniekus no papildus raizēm.
Domājot par kapa vietu, atcerieties, ka būs nepieciešami arī kapraču un, iespējams, arī zārka nesēju pakalpojumi, kā arī kapa vietas noformējums – skujas, ziedi, dvieļi.
Ir aizgājēji, kas vēl dzīves laikā izteikuši vēlmi par savu mirstīgo atlieku kremēšanu. Ar apbedīšanas biroja starpniecību ir iespējams noorganizēt arī šādu apbedīšanas ceremoniju.
Bēru organizēšana
Bēru organizēšana nosacīti sastāv no iedalīt trīs etapiem – sagatavošanās, pati izvadīšanas ceremonija un mirušā pieminēšana bēru mielastā.
Laika posmā līdz bērēm mirušā ķermenis tiek uzglabāts morgā, no kurienes to arī, iepriekš sagatavojot, ar speciālu transportu nogādā bēru norises vietā.
Mirušā sagatavošana pēdējām atvadām nozīmē ķermeņa nomazgāšanu, iebalzamēšanu, apģērbšanu, grimēšanu, frizēšanu, skūšanu, sejas un mutes sakārtošanu, manikīru un citus specifiskus pakalpojumus.
Gatavojieties bēru ceremonijai, jāpadomā arī par atbilstošu bēru piederumu izvēli – noteikti būs nepieciešams zārks un tā piederumi, un visdrīzāk arī – ziedi, vainagi, sveces, lentas, reliģiskie simboli un citi bēru aksesuāri.
Atvadu ceremonijas centrāla persona ir izvadītājs. Ja mirušais ir bijis ticīgs cilvēks, jūs visdrīzāk izvēlēsities pieaicināt attiecīgās konfesijas mācītāju, bet ja ne – ir pieejami arī ceremonijas vadītāji no laicīgās pasaules. Svinīgākai un emocionālākai gaisotnei derētu padomāt par muzikālo daļu – tā varētu būt gan klusa fona mūzika atvadu zālē vai baznīcā, gan arī – aizgājēja mīļākās melodijas pie kapa muzikantu izpildījumā.
Ja vien rocība to atļauj, bēru noslēgumā būtu ieteicams sarīkot kaut nelielu pasēdēšanu jeb bēru mielastu, kur mierīgā atmosfērā dalīties savās atmiņās un sniegt savstarpēju mierinājumu.
Apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs
Kā redzams, jautājumu, par kuriem piedomāt, ir daudz, un šis ir tikai īss nepieciešamo lietu uzskaitījums. Katrs gadījums ir individuāls, un katram punktam ir daudz nianšu. Tieši tādēļ ir tik labi, ja ir kāds, uz kuru šādā sarežģītā brīdī paļauties, kurš visas šīs nianses labi pārzin spēj bez aizķeršanās sakārtot.
Profesionāls, korekts un iejūtīgs apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs ne tikai atbrīvos jūs no vairuma praktisko raižu, ļaujot mierīgāk pārdzīvot sēru periodu, bet ar savu mieru arī sniegs tik vajadzīgo emocionālo atbalstu.
Bēru organizēšana, foto: Strauss Western , unsplash.com