Foto: Pavel Danilyuk, Pexels.com
Blaktis ir mazi, parazītiski asinssūcēji, kas barojas gan ar cilvēku, gan
dzīvnieku asinīm. Tās bieži sastopamas gultās, dīvānos un citās mēbelēs, un to
kodumi var izraisīt niezi, apsārtumu un alerģiskas reakcijas. Lai gan blaktis parasti nav slimību pārnēsātājas, tās
var ievērojami pasliktināt dzīves kvalitāti. Kā blaktis
var nonākt tavā mājoklī un ko darīt, lai no tām izvairītos vai tiktu vaļā? To
uzzināsi raksta turpinājumā!
Kā blaktis var nonākt tavā mājoklī?
Blaktis visbiežāk mājokļos nonāk no vietām, kur tās savairojušās. Blaktis var būt sastopamas, piemēram, viesnīcās vai sabiedriskajā transportā. Tās mēdz pārvietoties pa drēbēm, somām un citām mantām. Sliktā ziņa – blaktis var vairoties ļoti ātri (dienā mātīte var izdēt līdz 5 oliņām, bet dzīves laikā – pat līdz 500), un to populācija ļoti strauji pieaug, ja netiek veikti nekādi pasākumi to apkarošanai.
Kur blaktis uzturas?
Galvenokārt blaktis uzturas gultās un to konstrukcijās, kā arī dīvānu un matraču šuvēs, tapešu salaidumu vietās, dažādās mēbelēs un pat elektriskajās ierīcēs. Īpaši blaktis ir iecienījušas tieši koku. Blaktīm patīk būt aktīvām nakts laikā, kad dzīvnieki un cilvēki ir devušies pie miera. Tās īpaši pievilina ogļskābā gāze, kuru cilvēki gan izelpo, gan izdala caur ādu.
Kā atpazīt, ka mājoklī uzradušies nevēlamie ciemiņi – blaktis?
Lai atpazītu, vai mājoklī ir blaktis, jāpievērš uzmanība šādām pazīmēm:
- Sarkani, niezoši kodumi – blakšu kodumi parasti ir redzamas, nelielas, niezošas pumpas vai apsārtums. Tiesa, kodumi var būt arī teju nemanāmi vai viegli sajaucami ar, piemēram, odu vai blusu kodumiem;
- Melni vai brūni ekskrementi – blaktis atstāj mazus, melnus vai brūnus izkārnījumus, kas parasti redzami uz matračiem, gultas rāmjiem un citām virsmām;
- Asins pēdas – uz gultas veļas var būt redzami mazi, tumši asins plankumi, kas rodas pēc nelielas asiņošanas, kad noticis blakts kodums;
- Pašas blaktis vai to nomestā āda – blaktis ir plakanas un ovālas, apmēram puscentimetru lielas, un tās ir sarkanīgi brūnas. Ja blakts nupat paēdusi (lasi – padzērusi asinis), tā ir tumšāka. Par blakšu klātbūtni liecina arī vieglas, nelielas čauliņas, kas ir blakšu nomestā āda (to blakts augot dara vismaz piecas reizes).
Ja esi atklājis, ka arī tavā mājoklī uzradušās blaktis, laiks nekavējoties sākt ar tām cīņu.
T.T.R. – tavs palīgs situācijās, kad mājās uzradušās blaktis
Ir vairāki veidi, kā no blaktīm izvairīties preventīvi. Pirmkārt, veļu mazgā vismaz 55 grādu temperatūrā. Otrkārt, pēc nakšņošanas viesnīcās un ceļošanas rūpīgi pārbaudi, vai uz mantām un drēbēm nav nelūgtie viesi. Treškārt, ja esi nolēmis iegādāties lietotas mēbeles vai citas mantas, pārliecinies, ka tajās nemitinās blaktis. Ja blakšu invāzija jau pamanīta mājoklī, jāveic dezinsekcija.
Protams, ar blaktīm vari censties cīnīties arī pats, iegādājoties veikalos pieejamos līdzekļus, taču šāda cīņa bieži vien ir neefektīva, laikietilpīga un ilgtermiņā – arī dārga. Tāpēc labākais risinājums ir, ja uzreiz tiek piesaistīta profesionāla dezinsekcija. Pieredzējušie speciālisti no T.T.R. ar blaktīm cīnās ikdienā, tāpēc vari būt drošs, ka rezultāts būs gan efektīvs, gan drošs tavai veselībai, jo izmantoti tiek tikai videi draudzīgi līdzekļi, kas neatstāj smakas un atliekas.
Vai arī tavā mājoklī parādījušās blaktis, taču gribi no tām atbrīvoties pilnībā un uz neatgriešanos? T.T.R. tev spēs palīdzēt – uzņēmuma klāstā ir gan dezinsekcija, gan dezinfekcija un deratizācija. Piesakies apstrādi uzņēmuma mājaslapā!
Foto: Pavel Danilyuk, Pexels.com