Foto: Pixabay.com
Ik gadu Lieldienās atkritumu apsaimniekotāji saskaras ar atkritumu apjoma pieaugumu, īpaši ar šiem svētkiem raksturīgiem atkritumiem, piemēram, pārtiku, olu čaumalām, dažāda veida iepakojumiem un dekorācijām, kas svētkos tiek izmantotas, informē "CleanR" Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas departamenta vadītāja Liene Rumpane.
"CleanR" arī svētku brīvdienās nodrošinās atkritumu izvešanu saskaņā ar ierasto grafiku, tomēr, lai tos apsaimniekotu maciņam un videi draudzīgāk, Rumpane aicina neiegādāties lieku, šķirot atkritumus un saplacināt iepakojumu pirms izmešanas, tādējādi taupot vietu konteinerā svētku laikā, kad kopējais atkritumu daudzums ir lielāks nekā ikdienā.
Plāno Lieldienu maltītes; pārtikas atlikumus izmet brūnajā konteinerā
Lai svētki nepārvērstos par ēšanas maratonu vairāku dienu garumā, pirms došanās uz veikalu sastādi iepirkumu sarakstu un pieturies pie tā. Tomēr, ja pēc svētkiem rodas pārtikas pārpalikumi, apdomā, kā no tiem pagatavot jaunu ēdienu, piemēram, zupu vai salātus, lai ēdiens nekļūtu par atkritumiem.
"Svētkos bieži vien paliek pāri vārītas olas un šokolāde olas vai zaķa formā. Neapēstās vārītās olas var pievienot salātiem, skābeņu vai aukstajai zupai, kā arī tās var iemarinēt, jo olas marinētā veidā ledusskapī var glabāties ilgāku laiku. Savukārt šokolādes zaķus var izkausēt un pagatavot, piemēram, šokolādes desertu vai kēksu," stāsta Rumpane.
Ja tomēr ēdiens ir sabojājies un vairs nav lietojams uzturā, atbrīvojies no tā atbilstoši, izmetot kompostā vai bioloģisko atkritumu jeb brūnajā konteinerā. Tādējādi nepalielināsi sadzīves atkritumu apjomu, bet tā vietā parūpēsies, lai šie atkritumi kalpo kā resurss enerģijas ieguvei un kompostam.
Atkritumu šķirošana ļauj samazināt rēķinu
Šobrīd aptuveni 40% no sadzīves atkritumiem sastāda bioloģiski degradējami atkritumi, tāpēc, tos nošķirojot, iespējams būtiski samazināt gan sadzīves atkritumu apjomu, gan savu rēķinu, jo BIO atkritumu izvešanas maksa ir par 40% mazāka nekā sadzīves atkritumu apsaimniekošana. Savukārt stikls un vieglais iepakojums (plastmasas, papīra, kartona un metāla iepakojums) tiek izvests bez maksas. Tādējādi, rūpīgi šķirojot atkritumus, savu a rēķinu varēsi samazināt pat par 30%, jo saruks sadzīves atkritumu apjoms, tāpēc tos varēs izvest retāk vai varēs pieteikt mazāka izmēra konteineru.
Ko var izmest brūnajā konteinerā?
BIO jeb brūnajā konteinerā var izmest arī olu čaumalas, ēdiena pārpalikumus bez iepakojuma, riekstu čaulas, kafijas un tējas biezumus, cietos piena produktus, piemēram, sieru un biezpienu, novītušus ziedus, dārza atkritumus, piemēram, pļautu zāli, augus un to saknes, mulču, sīkos zarus, kuru diametrs nepārsniedz divus centimetrus. Šos atkritumus konteinerā drīkst izmest BIO degradējamā vai papīra maisiņā.
Tomēr BIO konteinerā nedrīkstētu nonākt atkritumi plastmasas maisiņā, ēdiens iepakojumā, šķidrumi, piemēram, piens vai zupa, dažādas higiēnas preces u.tml.
Iepakojumu, tai skaitā olu kastītes, var un vajag šķirot
Daži no visbiežāk sastopamajiem atkritumiem Lieldienu laikā ir gan papīra, gan plastmasas iepakojumi, un tos abus vajadzētu izmest vieglā iepakojuma jeb dzeltenajā konteinerā. Pēc tam šie atkritumi tiks savākti, atkārtoti pāršķiroti un nodoti atkārtotai pārstrādei vai enerģijas ieguvei.
Ik gadu svētkos rodas vairāk stikla iepakojuma, piemēram, izmetot majonēzes vai tomātu mērces burciņas un arī dzērienu pudeles. Stikla pudelēm un burkām jānonāk stikla konteinerā, tādējādi rodot iespēju šo materiālu izmantot atkārtoti.
"Stikls ir 100% dabīgs un pat tūkstošiem reižu pārstrādājams materiāls, turklāt pārstrādes procesā tas nezaudē savu kvalitāti," stāsta Rumpane.
Tāpat Lieldienās vairāk tiek izmantotas papīra salvetes un virtuves dvieļi. Šos atkritumus nevarēs pārstrādāt, tāpēc tie jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā. "Rūpējoties par vidi un samazinot atkritumu apjomu, aicinām izvēlēties auduma dvielīšus, ko pēc mazgāšanas var izmantot atkal un atkal," saka "CleanR" pārstāve.
Saplacini pirms izmet
Lai materiāls būtu derīgs pārstrādei, svarīgi, lai tas būtu tīrs, sauss, bez pārtikas pārpalikumiem vai eļļas paliekām. "Turklāt, lai svētkos pie konteineriem nekrātos atkritumi, aicinām iepakojumu pirms izmešanas saplacināt, tādējādi tajā varēs ievietot aptuveni trīs reizes vairāk materiāla," stāsta Rumpane.
Informāciju sagatavoja Zane Plone, AS "CleanR Grupa" sabiedrisko attiecību vadītāja.
Foto: Pixabay.com