You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Deputāts rosina ļaut pašvaldību vēlēšanās balsot no 16 gadu vecuma

Vēlēšanas. Foto: Paula Čurkste/LETA

Vēlēšanas. Foto: Paula Čurkste/LETA

Koalīcijas partijas "Progresīvie" deputāts Ervins Labanovskis rosina ļaut pašvaldību vēlēšanās balsot no 16 gadu vecuma, informēja partijā.

Priekšlikums grozījumiem Pašvaldības domes vēlēšanu likumā paredz šo slieksni no 18 gadu vecuma samazināt uz 16 gadu vecumu.

Deputāts norāda, ka balsošana no 16 gadiem pašvaldību vēlēšanās jau ir ieviesta Igaunijā, Skotijā, Velsā, daļā Vācijas un Šveices, savukārt balsošana no 16 gadu vecuma visās vēlēšanās ir ieviesta Maltā un Austrijā.

Kā norāda partijā, Igaunijas pieredze, ieviešot balsošanu no 16 gadu vecuma, liecina, ka šis lēmums ir paaugstinājis jauniešu aktivitāti vēlēšanās. 2017.gada Igaunijas pašvaldību vēlēšanās, kas bija pirmās pēc balsošanas vecuma samazināšanas, 16-18 gadīgu jauniešu dalība vēlēšanās bija par aptuveni 6% augstāka nekā vidēji sabiedrībā.

"Lai demokrātija attīstītos, tai ir ne tikai jābūt pieejamai, bet tā ir aktīvi jāpraktizē un jāmācās," domā Labanovskis.

Viņš uzsver, ka Latvijā līdzdalība demokrātiskajos procesos ir zema. Tas, viņaprāt, redzams gan nevalstisko organizāciju un partiju darbībā, gan vēlēšanu aktivitātē, kur īpaši zems līdzdalības līmenis ir jauniešu vidū. Igaunijas piemērs, kur balsstiesības pašvaldību vēlēšanās ir piešķirtas jau no 16 gadu vecuma, apliecina, ka tas ir efektīvs veids, kā iesaistīt jauniešus sabiedrības dzīvē, priekšlikumu pamato politiķis.

"Dodot 16 un 17 gadus veciem jauniešiem iespēju balsot pašvaldību vēlēšanās, mēs ne tikai ļaujam viņiem aktīvāk piedalīties kopienas dzīvē, bet arī sniedzam stimulu politiskajiem spēkiem ņemt vērā jauniešu vajadzības un aktīvi sadarboties ar viņiem. Šis solis sekmēs iekļaujošas un uz demokrātiskām vērtībām balstītas politiskās kultūras attīstību Latvijā," uzskata Labanovskis.

Balsošana no 16 gadu vecuma radīs ieradumu doties uz vēlēšanām regulāri, kas ir nepieciešams veselīgai demokrātiskajai kultūrai, pauž deputāts, atzīmējot, ka 16 gadu vecumā jaunieši spēj analizēt politisko piedāvājumu, tomēr vēl nav devušies studēt ārpus savas dzīvesvietas.

Pašvaldībās jauniešu iesaiste nereti ir ierobežota, aprobežojoties tikai ar publisku pasākumu un sarunu rīkošanu, nepārstāvot jauniešu viedokļus un intereses pašvaldības politikā, uzskata Labanovskis, akcentējot, ka balsošana no 16 gadu vecuma radītu pašvaldībām lielāku interesi par jaunatnes politiku, jo jaunieši arī balsos par domi un netieši veidos politisko piedāvājumu jauniešiem.

Vēlēšanas. Foto: Paula Čurkste/LETA

Vēlēšanas. Foto: Paula Čurkste/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas