You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Fitoterapija gremošanas problēmu novēršanai

Kā fitopreparāti var palīdzēt novērst problēmas gremošanas sistēmā? Kā pasargāt sevi no gremošanas sistēmas problēmām laikā, kad svētku galdi lūst no pārpilnības un regulāri sanāk gan pārēsties, gan uzkost ko tādu, ko nevajadzētu?

Atbild Dr. biol. Dailonis Pakalns.

Kā novērst gremošanas traucējumus?

Gremošanas problēmas parasti izpaužas kā grēmas, caureja, aizcietējums, atraugas, ēstgribas zudums, pilnuma sajūta, uzsūkšanās traucējumi, sāpes tieši kuņģī, ko pavada dispeptiskie simptomi, meteorisms, slikta dūša, kas noved līdz vemšanai. Iemesli var būt visdažādākie, ieskaitot saindēšanos ar uzturu, infekciju, nepareiziem ēšanas paradumiem, tā var būt nekvalitatīva, grūti sagremojama barība.

Ja traucējumi atkārtojas regulāri, svarīgi novērst nopietnākas slimības rašanos. Ir jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai gastroenterologu, jo ir nepieciešama precīza diagnoze, lai izvēlētos racionālāko ārstniecības līdzekļu kombināciju. Ja ārsts konstatē tikai funkcionālas novirzes, kā efektīvus traucējumu novēršanas līdzekļus ieteicams lietot fitopreparātus.

Jebkurā gadījumā gremošanas sistēma vispirms jāsakārto ar diētu, pēc tam fitoterapeitiski. Jālieto fitopreparāti, kas veicina gremošanu un pasargā no tā, lai gremošanas problēmas nekļūtu hroniskas, kas savukārt optimizē veselību kopumā.

Ārstniecības augi labākai gremošanai

Pasaulē zināmi vairāki desmiti uzturā un ārstniecībā lietojamu augu, kas dažādās kombinācijās noder gremošanas sistēmas regulācijai. Būtiska nozīme ir šo augu fizioloģiski aktīvajām vielām, parasti to kompleksam. Kombinācijās bieži iekļauj piparmētras, melisas un rozmarīna lapu, baldriāna sakņu preparātus, kas palīdz novērst spazmas, mazina gāzu uzkrāšanos, šķebināšanu, sāpes. Svarīgas ir pārklājošās drogas, kas aizsargā kuņģa gļotādu, veicina slīdamību: altejas saknes, deviņvīruspēka ziedi. Izmantojamo preparātu sastāvu nosaka slimības norise un blakussaslimšanas.

Gremošanas sistēmas veselības uzturēšanai ieteicamas zāļu tējas, kuru sastāvā ir plūškoka un kumelītes ziedi, pienenes saknes un lapas, piparmētras, nātres, rozmarīna un salvijas lapas, fenheļa augļi, ingvera sakneņi.

Fitopreparāti aknu un žultsceļu sistēmām

Žults veidošanos un izdali veicina tā sauktie holetropie augi: rožu augļi, dzeltenās kaķpēdiņas ziedi, kukurūzas irbuļi, nātres lapas. Žults veidošanās un izdales palielināšanas process ir svarīgs gremošanai kopumā, jo tas palielina gremošanas sulu un enzīmu izdali. Šo drogu preparātus lieto pret meteorismu, gremošanas traucējumiem, aknu hroniskām saslimšanām, žults ceļu diskinēzijas, hroniskiem aizcietējumiem. Tie nodrošina nepieciešamo fizioloģiski aktīvo vielu kompleksu. Holetropiem līdzekļiem var pieskaitīt arī mārdadža augļus, melisas lapas, pienenes saknes, ingvera sakneņus, noder arī ehināciju lakstu un sakņu, pētersīļa sakņu preparāti.

Žultsceļu diskinēzijas gadījumos ārstēšana parasti ir ķirurģiska, un fitoterapiju izmanto, lai mazinātu žultspūšļa un žultsceļu iekaisumus. Zāļu tējās var izmantot salvijas, melisas un piparmētras lapas, kumelītes ziedus, mārsila lakstus. Svarīgi ir izārstēt diskinēziju izraisošās slimības.

Pienenes sakņu, rozmarīna un artišoka lapu ekstrakti labvēlīgi ietekmē gremošanas orgānu darbību, stimulē gremošanas sulu izdalīšanos, zarnu darbību, aknu funkcijas, žults veidošanos un izdalīšanos, atvieglo gremošanas traucējumu izraisītas nepatīkamas sajūtas – sliktu dūšu, pilnuma sajūtu, uzpūšanos. Rozmarīna lapas stiprina aknu spējas neitralizēt organismam kaitīgas vielas. Pienenes saknes veicina tauku sagremošanu, tām piemīt prebiotiska aktivitāte. Artišoka lapu preparātiem nozīmīga norāde ir zarnu un aknu veselība, zarnu darbības komforts, piemīt pretiekaisuma, lipīdu vielmaiņu uzlabojošā darbība. Noturīgu labvēlīgu ietekmi var panākt, lietojot ilgstoši.

Preparāti gremošanas uzlabošanai vecākiem cilvēkiem

Fitopreparāti domāti arī, lai atjaunotu ar vecumu saistītos organisma funkciju zudumus vai atsevišķu orgānu sistēmu vitalitāti. Biežākās izmaiņas, kas parādās vecumā saistībā ar gremošanas sistēmu: pazeminās gremošanas dziedzeru un aknu funkcijas, parādās nespēks, nogurums, mazinās mentālā un fiziskā aktivitāte. Ja ir pavājināta ēstgriba, jālieto rūgtvielas, kas ir nepārspētas kuņģa tonizētājas, izraisa virkni refleksu, palielina siekalu un kuņģa sulas sekrēciju, enzīmu izdali, uzlabo barības izmantošanu un tās kustību caur gremošanas traktu. Jāievēro, ka rūgtvielu preparātus nevar lietot ilgstoši.

Veco ļaužu problēma ir bieža nelabuma sajūta. Novēršanai iesaka artišoka lapu ekstraktu, kam ir žultsdzenošas un lipīdu vielmaiņu stimulējošas īpašības. Žults sekrēcijas stimulēšanai izmanto arī pienenes preparātus un dumbrāju zaķpēdiņas lakstu zāļu tēju. Šai drogu grupai pieder arī dzeltenās genciānas saknes, vērmeles, pelašķa laksti. Rūgtvielas, kairinot mutes dobuma garšas receptorus, reflektoriski uzbudina ēstgribas centru, palielina ēstgribu, vienlaicīgi uzlabojot barības sagremošanu.

Kūkas (Image by Free-Photos from Pixabay)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas