Šis laiks daudziem no mums ir finanšu stabilitātes pārbaudījums un, būsim godīgi, daudzi atrodas uz robežas, kad līdzekļu kredītsaistībām vienkārši vairs nepietiek. Viens no likumā piedāvātajiem risinājumiem, kas pieejams pamatotās grūtībās nonākušiem un godprātīgiem mūsu valsts pilsoņiem, ir fiziskās personas maksātnespējas process, kas tiek uzsākts pēc parādnieka brīvas gribas un paša lēmuma, un veiksmīgi izpildīta procesa gadījumā dod iespēju parādniekam atbrīvoties no kredītsaistībām, bet pēc procesa pabeigšanas atjaunot maksātspēju.
Kas ir fiziskas personas maksātnespējas process?
Citējot Maksātnespējas likuma 5. pantu, tas ir “tiesiska rakstura pasākumu kopums, kura mērķis ir pēc iespējas pilnīgāk apmierināt kreditoru prasījumus no parādnieka mantas un dot iespēju parādniekam, kura manta un ienākumi nav pietiekami visu saistību segšanai, tikt atbrīvotam no neizpildītajām saistībām un atjaunot maksātspēju.”
Kādos gadījumos fiziska persona var ierosināt maksātnespējas procesu?
- Ja personas kredītsaistībām, kas ir lielākas par 5 000 eiro, jau ir iestājies izpildes termiņš.
- Ja ar pierādāmiem apstākļiem ir objektīvi skaidrs, ka personas parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā un kuru kopējā summa pārsniedz 10 000 eiro, nebūs iespējams nokārtot.
Pirms maksātnespējas procesa pieteikšanas svarīgi ir saprast arī iespējamos negatīvos aspektus:
- Process ir publisks, kas nozīmē, ka tiksiet iekļauti maksātnespējas reģistrā, kas ir publiski pieejams.
- Maksātnespējas process paredz kā obligātu prasību parādniekam gūt ienākumus, no kuriem daļa jāvirza parāda dzēšanai.
- Jārēķinās, ka procesa rezultātā tiks atsavināta un tālāk realizēta parādnieka īpašumā esošā manta.
- Lai uzsāktu maksātnespējas procesu, ir jārēķinās ar zināmiem izdevumiem – iesniedzējam jāveic iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā (860 eiro) un valsts nodeva 70 eiro apmērā.
Kāpēc šajā procesā svarīgi ir piesaistīt juristu?
Kā norāda Zvērināta juridiskās palīdzības biroja Eiro Temīda vadošais jurists Juris Bricis, kura ikdienas prakses lielu daļu veido tieši fiziskās personas maksātnespējas procesa lietas, ir ārkārtīgi svarīgi piesaistīt zinošu juristu jau pirms procesa uzsākšanas. Tādējādi ir iespējams izvērtēt, vai vispār pastāv izredzes šo procesu pabeigt ar pozitīvu rezultātu, ko saprotam ar parādsaistību pilnīgu dzēšanu. Mums ir gadījumi, kad klienti meklē juridisku palīdzību jau tajā brīdī, kad process ir sācies un ir pieļautas vairākas fundamentālas kļūdas (piemēram, parādnieks trīs gadus pirms maksātnespējas pasludināšanas ir veicis darījumus, nodarot zaudējumus kreditoriem), un šie apstākļi būtu jāizvērtē jau pirms porcesa uzsākšanas, iesakot parādniekam nogaidīt, lai būtu pagājis noteiktas trīs gadu periods, un tikai tad sniegt tieša maksātnespējas pieteikumu.
J. Bricis uzsver, ka šodien maksātnespējas procesa rezultāts lielā mērā ir atkarīgs no jurista, kas pārstāv parādnieku, profesionalitātes. Pirmais un svarīgākais uzdevums pirms pieteikuma iesniegšanas ir izpētīt parādnieka darbību vēsturi – vai tur nav bijušas kādas rīcības, kas var būt pretrunā ar labvēlīgu maksātnespējas procesa iznākumu.
Fiziskas personas maksātnespēja, Photo by Lukas from Pexels