You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Gāzes rēķinus janvārī prognozē teju par pusi mazākus nekā pērn

Radiatori. Foto: Evija Trifanova/LETA

Radiatori. Foto: Evija Trifanova/LETA

Nākamā gada janvārī mājsaimniecībām rēķini par gāzi būs mazāki nekā gadu iepriekš, ņemot vērā dabasgāzes cenas izmaiņas biržā, aģentūrai Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) pārstāvji.

SPRK norāda, ka 2023.gada janvārī vidējā dabasgāzes cena biržā bija 63,2 eiro par megavatstundu (MWh), bet šobrīd prognozētā cena nākamā gada janvārī ir 39,55 eiro par MWh.

Vienlaikus SPRK apkopotā informācija par šobrīd aktuālajiem dabasgāzes tirgotāju piedāvājumiem mājsaimniecībām liecina, ka mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto apkurei, pie līdzvērtīga patēriņa rēķini varētu būt par aptuveni 15-20% mazāki nekā pirms gada.

Savukārt iedzīvotājiem, kas dabasgāzi izmanto tikai ēdiena gatavošanai, rēķins salīdzinoši varētu būt aptuveni par 7% mazāks nekā pirms gada.

SPRK Enerģētikas departamenta direktors Jānis Negribs skaidro, ka cenu kritumu Eiropas dabasgāzes tirgū ir ietekmējis stabilais dabasgāzes imports gan no Norvēģijas, gan citiem piegādātājiem, kā arī tas, ka Eiropas iedzīvotāji pēc pagājušā gada enerģētiskās krīzes ir mainījuši savus paradumus un tagad patērē mazāk dabasgāzes.

"Līdz ar to, lai arī AS "Gaso" noteiktie dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifi, kas šobrīd ir SPRK izvērtēšanā, paredz no nākamā gada nedaudz augstākas tarifu vērtības, to kompensēs kritums dabasgāzes cenu biržā," norāda Negribs.

Jau ziņots, ka "Gaso" novembra beigās iesniedza SPRK jaunus dabasgāzes sadales pakalpojuma tarifus, kas paredz palielinājumu no 2024.gada 1.janvāra gan tarifu mainīgajai daļai, gan arī fiksētajai daļai.

Izmaiņu rezultātā 79% dabasgāzes plīts lietotāju ikmēneša maksājums pieaugs vidēji par 1,45 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Savukārt apkures lietotājam ar vidējo ikmēneša patēriņu 2500 kilovatstundām apkures sezonā mēneša vidējais maksājums pieaugs par 9,32 eiro bez PVN, bet nākamās grupas patērētājiem, ar atļauto slodzi no 6,1 līdz 10 kubikmetriem stundā, fiksētā maksājuma pieaugums būs par 3,22 eiro bez PVN mēnesī.

Noteiktais tarifs stāsies spēkā, ja SPRK neizlems to atsaukt.

Šobrīd Latvijā mājsaimniecībām dabasgāzes piegādes pakalpojumu piedāvā trīs tirgotāji - AS "Latvijas Gāze", AS "Latvenergo" ar tirdzniecības zīmolu "Elektrum" un SIA "Elenger".

Jau ziņots, ka "Gaso" ieņēmumi pagājušajā gadā bija 52,46 miljoni eiro, kas ir par 11,3% mazāk nekā 2021.gadā, kā arī uzņēmums cieta zaudējumus 1,751 miljona eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš.

"Gaso" izveidota 2017.gada nogalē, nodalot AS "Latvijas gāze" sadales sistēmas darbību un izpildot Eiropas Savienības un valsts prasības par dabasgāzes sadales sistēmas neatkarības nodrošināšanu. "Gaso" ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. "Gaso" ir nacionālajai drošībai nozīmīga komercsabiedrība.

Šā gada jūlija beigās par "Gaso" vienīgo īpašnieci kļuva uzņēmums "Eesti Gaas", kas pieder Igaunijas investīciju kompānijai "Infortar".

Radiatori. Foto: Evija Trifanova/LETA

Radiatori. Foto: Evija Trifanova/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas