You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Gudrības zobi un akūtas sāpes: kā atpazīt ārkārtas situāciju?

Zobu sāpes, Foto: Engin Akyurt, Pexels.com

Zobu sāpes, Foto: Engin Akyurt, Pexels.com

Gudrības zobi ir pēdējie zobi pieauguša cilvēka zobu rindā un savu nosaukumu ir guvuši sakarā ar to, ka parasti tie sāk šķilties vēlu, vecumā, kad cilvēks "iegūst gudrību". Gudrības zobi sāk augt starp 17 un 25 gadu vecumu. Pavisam var būt četri gudrības zobi - katram žoklim abās pusēs, taču ne katram tie ir un ne katram ir visi astotie zobi. Ņemot vērā to, ka tie parādās pēdējie, nereti gudrības zobi var izraisīt sāpes un iekaisumu sakarā ar vietas trūkumu žoklī, gudrības zobi var arī ietekmēt blakusesošo zobu stāvokli šķilšanās spiediena dēļ. Tie var radīt gan diskomfortu, gan sāpes. Turpmāk rakstā mēs apskatīsim, kādi simptomi var liecināt par ārkārtas situāciju gudrības zobu dēļ un kā pareizi uz tiem reaģēt.

Reklāma

1. Simptomi un pazīmes

Par gudrības zobu izraisītām akūtām mutes veselības problēmām var liecināt:

  • Intensīvas sāpes. Ārkārtas situācijā gudrības zobu sāpes var būt izteiktas un intensīvas. Tās var būt stipras pulsējošas sāpes, kas izraisa diskomfortu pat miera stāvoklī.
  • Apsārtums un pietūkums. Gudrības zoba šķilšanās var novest pie apkārtējo audu iekaisuma un pietūkuma. Iekaisuma pazīmes var novērot ap zoba rajonu, mēdz būt ādas apsārtums un karstuma sajūta.
  • Slikta dūša un drudzis. Infekcijas rezultātā var parādīties tādi simptomi kā slikta dūša vai drudzis. Tie liecina par iekaisuma procesa izplatīšanos.

2. Akūto sāpju cēloņi

Biežākie sāpju cēloņi ir infekcija vai spiediens:

  • Infekcija apkārt zobam: mīksto audu iekaisums zoba apgrūtinātas šķilšanās gadījumā. Rodas, kad ap zobu ir savairojušās baktērijas, kas noved pie zoba apkārtējo audu iekaisuma.
  • Infekcija zobā. Ja zoba audi ir stipri bojāti, sākas iekaisums zoba nervā, infekcija var izplatīties tālāk uz apkārtējiem audiem un radīt nopietnas mutes veselības problēmas.
  • Spiediens uz zobu rindu šķiļoties gudrības zobiem arī var sagādāt ne mazums diskomforta.

3. Kā rīkoties, kad pēkšķi parādās zobu sāpes?

Lūk, ieteikumi no zobārstes Dr. Jūlijas Monkada-Narvaesas (ex. Katkevičas):

  • Nekavējoties vajadzētu griezties uz zobārstniecības iestādi, jo ātrāk griezīsieties pie speciālista, jo ātrāk un vieglāk varēs atrisināt problēmu. Akūtas situācijas pieprasa specifisku ārstēšanu, tāpēc labāk ir izvēlēties profesionāli, kurš piedāvā zobārstniecības palīdzību akūtos gadījumos.
  • Sāpju mazināšana. Sāpes var mazināt ar pretsāpju līdzekļiem, ko ir ieteicis ārsts vai farmaceits. Tiesa gan, tas ir īstermiņa risinājums, kas neatceļ nepieciešamību griezties pie ārsta. Nekādā gadījumā pretsāpju zāles nevar lietot ilgstoši.

4. Sāpju novēršana un atlabšana

Ārkārtas situācijas nepārsteigs tevi nesagatavotu, ja būsi pirms tam informēts par gudrības zobu esamību, to stāvokli un prognozi. Rentgenā zobārsts redz, vai vispār ir gudrības zoba aizmetnis un vai gudrības zobu augšana var radīt komplikācijas. Ja gudrības zobiem nav pietiekami vietas zoklī, zobārsts ieteiks tos izraut. Gudrības zobu ekstrakcija tiek veikta zobārstniecības praksē un parasti notiek, izmantojot vietēju anestēziju.

Dr. Jūlija Monkada-Narvaesa zobārstniecībā strādā jau vairāk nekā 20 gadus un vada Latvijā modernāko diennakts zobārstniecības klīniku. Ja šis raksts uzmudināja tevi pārbaudīt savu mutes veselības stāvokli, aicinām pieteikties uz vizīti pie Dr. Jūlijas Katkevičas zobārstniecības speciālistiem.

Zobu sāpes, Foto: Engin Akyurt, Pexels.com

Zobu sāpes, Foto: Engin Akyurt, Pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Saturs turpināsies pēc reklāmas