Robotizēts putekļsūcējs, attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash
Dažu dienu laikā vairākās ASV pilsētās tika uzlauzti robotizēti putekļsūcēji – hakeris tos fiziski kontrolēja un caur iebūvētajiem skaļruņiem izkliedza rupjības, ziņo amerikāņu medijs “ABC News”.
Visi skartie roboti bija Ķīnas uzņēmuma “Ecovacs” ražotie robotizētā putekļsūcēja modeļi “Deebot X2”.
Minesotas advokāts Daniels Svensons medijam pastāstīja par paša pieredzēto gadījumu. Notikuma brīdī viņš skatījās televizoru, kad viņa robots sāka jocīgi darboties.
“Tas izklausījās pēc sabojāta radio signāla vai kaut kā tamlīdzīga. Varēja dzirdēt, iespējams, balss fragmentus,” viņš stāsta medijam.
Izmantojot “Ecovacs” lietotni, viņš redzēja, ka kāds svešinieks piekļūst tā kameras tiešraidei un tālvadības pults funkcijai.
Noraidot to kā sistēmas kļūmi, Svensons atiestatīja paroli, restartēja robotu un atkal apsēdās uz dīvāna līdzās sievai un 13 gadus vecajam dēlam.
Gandrīz uzreiz robots atkal sāka kustēties.
Šoreiz nebija nekādu neskaidrību par to, kas skanēja no skaļruņa. Balss skaļi un skaidri kliedza rasistiskas rupjības tieši Svensona dēla acu priekšā.
“Man radās iespaids, ka tas bija bērns, varbūt pusaudzis,” sacīja Svensons. “Varbūt viņi vienkārši lēkāja no ierīces uz ierīci, lai uzjautrinātu ģimenes.”
Otro reizi viņš ierīci izslēdza pavisam.
Roboti uzlauzti vairākās pilsētās
Dažu dienu laikā par līdzīgiem gadījumiem ASV ziņojuši vairāki cilvēki.
Tajā pašā dienā, kad tika uzlauzta Svensona ierīce, “Deebot X2” putekļsūcējs kļuva nevaldāms un vajāja sava īpašnieka suni pa viņa mājām Losandželosā.
Robots tika vadīts no attāluma, un skaļruņos skanēja aizvainojoši komentāri.
Piecas dienas vēlāk tika uzlauzta vēl viena ierīce. Vēlā naktī “Ecovacs” robots “El Paso” sāka lamāties, izkliedzot rasistiskus saukļus uz savu īpašnieku, līdz viņš to atvienoja no tīkla.
Nav skaidrs, cik uzņēmuma ierīces kopumā tika uzlauztas.
Sešus mēnešus iepriekš drošības pētnieki bija mēģinājuši paziņot uzņēmumam “Ecovacs” par būtiskām drošības nepilnībām tā robotu putekļsūcējos un lietotnē, kas tos kontrolē.
Visnopietnākais no tiem bija trūkums “Bluetooth” savienotājā, kas ļāva pilnībā piekļūt “Ecovacs X2” modelim no vairāk nekā 100 metru attāluma.
Zināms, ka kļūdaina bija arī PIN kodu sistēma, kas aizsargā robota video plūsmu un tālvadības funkciju, kā arī brīdinājuma skaņas funkciju, kas paredzēta atskaņošanai, kad kamera tiek ieslēgta, – to varēja atspējot no attāluma.
Šīs drošības problēmas varētu izskaidrot, kā hakeri pārņēma kontroli pār robotiem.
Robotizēts putekļsūcējs, attēls ilustratīvs. Foto: Unisplash