You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ienes senatnes šarmu interjerā un rotās - atklāj patinu

Pixabay.com/

Pixabay.com/

Vai Tev patīk senlietu vēsturiskais šarms, to stāsts, kas ietverts laika zoba skartajā veidolā. Vai uzrunā priekšmetu krāsa, kas radusies, tam ilgi atrodoties vienā vietā, neviena neaiztiktam un aizmirstam? Vai Tu novērtē tā estētisko izsmalcinātību un unikalitāti? Baznīcu torņi, rotas, interjera priekšmeti, monētas, pat piemāju vārti izskatās tik karaliski, ja to ierastās krāsas vietā acīm baudāms tumšāks tonis vai senlaicīgs krāsu raksts. Tos klāj patina - plāna kārtiņa, kas raksturīga galvenokārt vara, misiņa un bronzas virsmām, un dabiski veidojas gaisa un mitruma iedarbībā daudzu gadu laikā. Par laimi, lai ieviestu šādus priekšmetus interjerā vai savā garderobē, nav jāgaida gadu simti. Izmantojot ķīmiskās metodes, ir iespējams panākt priekšmeta senatnīgo izskatu dažās stundās turpat mājās. Tas pat var kļūt par gana ienesīgu vaļasprieku!

Kas ir patinēšana?

Ikviens, kurš kādreiz bijis muzejā, noteikti atceras vecās, zaļganās vara monētas, kas, paslēptas zem stikla vitrīnām, klusi atgādina par laiku, kad tirdzniecība bez mazajiem bleķu gabaliņiem nebija iedomājama un bagātākajiem nācās būs arī spēcīgākajiem, lai naudas maku spētu panest. Zaļganās nokrāsas plēve, kas izveidojusies uz šīm vēsturiskajām relikvijām, ir patina, kuras galvenā sastāvdaļa ir vara bāzisko karbonātu maisījums. Dabiski šis process notiek daudzu gadu garumā, bet ar ķīmijas zināšanām un līdzekļiem šo efektu var panākt mākslīgi. Tā ir patinēšana – priekšmetu apstrāde ar ķīmiskām vielām, tos vizuāli padarot it kā senlaicīgākus.

Kā tas notiek?

Tiem, kuri vēlas nodarboties ar patinēšanu, ir nepieciešamas kaut nelielas zināšanas ķīmijā, kā arī, pilnīgi noteikti, ķīmiskie reaģenti. Protams, jāievēro arī visi drošības pasākumi: vielas jāuzglabā īpašos, cieši noslēgtos traukos tālu no bērnu ziņkārīgajiem skatieniem, tās izmantojot, jālieto gumijas vai nitrila cimdi un aizsargbrilles, kā arī jāstrādā telpā, kurā ir ar laba ventilācija. Patinēšanas galvenās sastāvdaļas, izmantojot metāla priekšmetus, ir kālija vai nātrija polisulfīds un vara sulfāts, bet vēlamo toņu iegūšanai izmanto arī daudzus citus komponentus. Šīs vielas var iegādāties, piemēram, SIA “Enola”.

Patinēšana ar nātrija polisulfīdu (“sēra aknām”)

Vispirms sagatavo nātrija polisulfīdu: šķidro atšķaida pēc pirkumam pievienotajām instrukcijām, cieto sasmalcina pulverī un tad samaisa ar ūdeni, līdz tas izšķīst. Pie viena sagatavo arī ūdeni ar sodu, proporcijā 1:16.

Priekšmetu ir rūpīgi jānomazgā un jāattauko. Pēc tam to iemērc nātrija polisulfīda šķīdumā, kurā sākas ķīmiskās reakcijas process. Lai to apturētu, priekšmetu uzmanīgi ar knaiblēm izņem no šķīduma un ieliek sagatavotajā ūdenī ar sodu. Tāds ir patinēšanas process ar kālija polisulfīdu.

Patinēšana ar vara sulfātu

Pagatavo vara sulfāta šķīdumu: stikla traukā ielej ūdeni (50%), tajā atšķaida vara sulfāta pulveri 25%), pievieno cinka hlorīdu (25%) un visu samaisa. Iegremdē tajā sagatavoto metāla priekšmetu. Atkarībā no laika, ko izstrādājums pavada iegūtajā savienojumā, tā krāsa var mainīties no sarkanas līdz brūnai.

Daudzveidīgas patinas

Patinai iespējamas visdažādākās nokrāsas un raksti – no sarkanbrūnas vai dzeltenas līdz zaļai, zilganzaļai un tumši zilai krāsai. To iegūšanai var lietot desmitiem un simtiem dažādu recepšu. Jūs varat iegūt nepieciešamās zināšanas par to, gan meklējot informāciju tīmeklī, gan arī zvanot vai rakstot ķīmijas sabiedrībai SIA “Enola”.

Kā hobijs var pārtapt arodā?

Tie, kuri ir apguvuši patinēšanas tehniku, var kļūt par šī aroda meistariem. Visbiežāk šo tehniku izmanto, lai rotātu dažādas mēbele un dekorētu mājas interjeru, piemēram, lustras, dekoratīvās plāksnes, kāpņu margas, kāpnes, balkonus, žogus, utt. Piešķirt patinas efektu var īsākā laika posmā un uz jebkurām virsmām, tāpēc amatniekam ir plašas iespējas ieviest šo tehniku metālapstrādē, kokapstrādē, mēbeļu izgatavošanā un citās radošās profesijās. Katrā patinēšanas reizē rezultāts var būt cits, bet vienmēr unikāls un krāšņs.

Pixabay.com/

Pixabay.com/

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas