Gāzes trubas. Foto: scanpix/REUTERS/Yuka Obayashi
Igaunijas valdība apsver iespēju ieguldīt simt miljonus eiro, lai valsts enerģētikas uzņēmums "Eesti Energia" varētu būvēt jaunu gāzes elektrostaciju Narvā.
Finansējums jaunajai Igaunijas gāzes elektrostacijai tiktu piešķirts kā "Eesti Energia" pamatkapitāla palielinājums, taču jaunā elektrostacija tiktu uzbūvēta ne ātrāk kā 2028.gadā. Igaunija elektrības ražošanā tradicionāli ir paļāvusies uz degslānekļa spēkstacijām.
Lai gan elektroapgādes drošība arī pēc elektrokabeļa "EstLink 2", pa kuru Igaunija saņem elektrību no Somijas, bojājuma valstī nav apdraudēta, ilgtermiņa plāns ir izveidot papildu rezerves jaudu. Degslānekļa rūpnīcas, kuras vajadzības gadījumā varētu nodot ekspluatācijā jau tagad, būtu visdārgākais risinājums. Viens no risinājumiem varētu būt Kīsas elektrostacijas, kas ir ārkārtas rezerves spēkstacija netālu no Tallinas, darbības sākšana, taču valdība tā nepieciešamību atkārtoti izvērtēs martā, kad notiks plānotā desinhronizācija no Krievijas elektrotīkla.
"Nākotnes rezerves, iespējams, būs no gāzes elektrostacijām, [Igaunijas elektropārvades tīklu operators] "Elering" par to ir izsludinājis konkursu. Un mēs arī apspriežam papildu ieguldījumu "Eesti Energia", lai būvētu jaunu spēkstaciju Narvā," sacīja Igaunijas premjerministrs Kristens Mihals.
"Šī papildu nauda noteikti paātrinātu projektu. Ja mēs tagad ar šo jauno kapitāla iepludināšanu varēsim ātrāk sākt savus projektus, pabeigt konkursus un izpildīt pasūtījumu, iespējams, ka šī rūpnīca sāks darboties 2028.gadā. Kad tā būs saņēmusi visus tīkla testēšanas atļaujas, tā varēs arī piegādāt elektroenerģiju tīklam," par valdības apspriesto plānu ieguldīt "Eesti Energia" 100 miljonus eiro jaunas gāzes elektrostacijas būvniecībai sacīja grupas degslānekļa enerģijas kompānijas "Enefit Power" vadītājs Lauri Karps.
Mihals apliecināja, ka Igaunijas valdība gatavo plašu pasākumu plānu, lai uzlabotu valsts ekonomikas konkurētspēju un samazinātu enerģijas cenas.
Viens no iespējamiem risinājumiem elektroenerģijas cenas pazemināšanai ir atjaunīgās enerģijas maksas pagaidu diferencēšana, kas jau tiek darīts daudzās valstīs.
Igaunija arī turpina darbu, lai sagatavotos kodolenerģijas ieviešanai. Šim nolūkam klimata ministra izveidotā kodolenerģijas vadības grupa gatavo Kodolenerģijas un kodoldrošības likuma projektu, tiek analizētas kodolregulatora izveides iespējas, bet februārī valdībā tiks prezentēts ierosinājums uzsākt valsts noteikto teritorijas plānojumu, lai izraudzītos iespējamās atomelektrostacijas atrašanās vietas.
Igaunijas valdība drīzumā turpinās diskusijas par enerģijas sektora attīstību.
Gāzes trubas. Foto: scanpix/REUTERS/Yuka Obayashi