You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā antioksidanti un antibiotikas var kaitēt jūsu mājdzīvniekam, ja viņš cieš no onkoloģiskas slimības

Dzīvnieki un vēzis (Image by Henriet Haan from Pixabay)

Dzīvnieki un vēzis (Image by Henriet Haan from Pixabay)

Pēdējo desmit gadu laikā ir novērojams onkoloģisko slimību skaita pieaugums mazo mājdzīvnieku vidū. Šobrīd šis rādītājs svārstās no 30 % līdz 45 %. Viena no visbiežākajām kļūdām, ko saimnieki pieļauj, pirmoreiz uzzinot par šo diagnozi, ir pārdošanā plaši izreklamētu medikamentu lietošana. Ņemot vērā jaunākos pētījumus, jāpatur prātā, ka daudzu šo vielu ar izreklamētām īpašībām iedarbība ir neviennozīmīga. Tā Šlēsvigas-Holšteinas klīnikas institūta darbinieki savā rakstā sniedz pierādījumus tam, ka B grupas vitamīnu pārmērīgs daudzums organismā var izraisīt plaušu vēzi vai cita veida onkoloģisku slimību. Runa ir par vielām B6, B9 un B12. Zinātnieki veica vairākus eksperimentus un secināja, ka tie, kuriem organismā tika novērots vitamīna B12 pārmērīgs daudzums, nākotnē bija plaušu vēža ģenētiskie nēsātāji. Pie zināmām audzēju augšanas īpatnībām vitamīns B1, ņemot vērā tā specifisko ietekmi uz tuklajām šūnām, vitamīni A, E un to savienojumi dažādās stadijās var nedarboties par labu cīņai ar vēzi, bet dažos veidos un noteiktās stadijās pat veicināt onkoloģisko procesu attīstību.

Reklāma

Antioksidanti onkoloģijā var veicināt dzīvnieka audzēja šūnu izplatīšanos

Tāpat arī vispārpieņemtā patiesība par antioksidantu labdabīgo ietekmi onkoloģijas gadījumā var veicināt audzēja šūnu izplatīšanos. Ap antioksidantiem ir radies lērums mītu. Agrāk tika uzskatīts, ka šīs vielas samazina parastu šūnu iespējas kļūt par ļaundabīgām. Zinātnieki uzsver, ka viņu darbs nenoliedz medicīnā pastāvošo viedokli par antioksidantiem kā par vielām, kas var samazināt šūnai bīstamu defektu rašanās risku. Runa ir par to, ka, ja audzējs (vēzis) jau ir izveidojies, antioksidantu pārmērīga daudzuma gadījumā vēža šūnām ir lielāka iespēja nonākt citos orgānos. Un antioksidantu klātbūtne laupa organismam spēju reaģēt, lai cīnītos ar vēža šūnām. Iemesls ir tajā, ka organismā pastāvīgi veidojas noteikts skaits brīvo radikāļu, kas nes ģenētiskas izmaiņas. Ļoti reti šādas mutācijas paliek organisma dabisko aizsardzības sistēmu nelabotas un vēl retāk tās kļūst bīstamas organismam kopumā, pārvēršot veselu šūnu par vēža šūnu.

Savukārt, kad audzējs jau ir izveidojies, antioksidanti spēlē pavisam citu lomu. Kā izdevās noskaidrot, antioksidanti ne tikai novērš veselo šūnu bojājumus, bet arī kavē no vēža audzēja sociāli brīvo šūnu bojāeju, kas ne pie kā laba nenoved.

Bīstamas zāles onkoloģijas slimību gadījumā ir antibiotikas

Nākamās bīstamās zāles onkoloģisko slimību gadījuma ir antibiotikas. Tām ir dažādi darbības mehānismi. Ir antibiotiku grupas, kas ietekmē turpmāko audzēja evolūcijas gaitu. Tāpēc medikamenta izvēle ir ļoti svarīga. Steroīdu zāļu lietošana jābalsta uz to spēju ātri iedarboties. Tomēr, lietojot šīs zāles ilgstoši, tās pārtrauc šūnu imunitātes darbību, un pie noteiktiem vēža veidiem pat veicina to attīstību. Rūpīgu uzmanību prasa arī visu citu reklamēto medikamentu lietošana, neņemot vērā procesa individualitāti, skaidro veterinārās klīnikas Kavet speciālisti.

Dzīvnieki un vēzis (Image by Henriet Haan from Pixabay)

Dzīvnieki un vēzis (Image by Henriet Haan from Pixabay)

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Saturs turpināsies pēc reklāmas