You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā atbrīvoties no liekajām mantām ar spēles palīdzību?

Mantu krāmēšana, Photo by cottonbro from Pexels

Mantu krāmēšana, Photo by cottonbro from Pexels

Gan situācijā, ja jūsu ceļi drīzumā vedīs uz citu dzīves vietu vai pat valsti, un būs nepieciešama pārvākšanās, gan arī – ja vienkārši vēlaties labi justies savās mājās, aizrauties ar pārmērīgu materiālo lietu iegādi nevajadzētu.

Mēs dzīvojam patēriņa laikmetā, kad no visām pusēm atskan nemitīgi aicinājumi “pirkt, pirkt, pirkt!”. Bet labāk pirms katra pirkuma ir apdomāt – vai tiešām vajag ?

Un vēl svarīgāk ir spēt laikus atvadīties no lietām, kuras mums patiesībā vairs nav vajadzīgas. Tās ne tikai aizņem mūsu dzīves telpu, bet arī apgrūtina enerģētiski. Paturot šādas lietas, mēs it kā nespējam atbrīvoties no pagātnes, un tā ir lieka nasta. Lai arī tur bijis daudz kā laba, jādzīvo tomēr ir pamatā šodienā un ar skatu nākotnē.

Kādēļ mums ir tik grūti atbrīvoties no liekajām mantām?

Jūs gluži labi saprotat, ka jūsu mājvieta ir piepildījusies ar lietām, ko reāli neizmantojiet, kas nesagādā prieku, un jau sen prasās pēc revīzijas, taču arvien atrodas kāds iemesls to atlikt. Tad ir steidzamāki darbi, tad esat pārāk noguruši, tad ārā jauks laiks … Pazīstama situācija? Bet pārblīvētie plaukti un stūri katru dienu ir acu priekšā, un ar laiku šī konstantā nepadarītā darba sajūta atņem enerģiju nākotnes plāniem.

Neuztraucieties, ar jums viss ir kārtībā! Cilvēks no dabas ir tā iekārtots, ka izdzīvošanai mazāk svarīgus procesus, pie kurām pieder arī mājvietas kārtošana, atvirza otrajā plānā. Arī no sava īpašuma šķiras nelabprāt – ja nu ievajagas kādā nebaltā dienā. To visu mums mantojumā atstājuši gan evolūcijas gadu tūkstoši, gan pavisam nesenu senču paaudžu pieredze 20.gadsimta karos, postā un nabadzībā.

Lai tomēr saņemtos un tiktu ar saviem telpas un enerģijas zagļiem galā, iesakām iesaistīt procesā spēles elementus. Jūs it kā noslēdzat ar sevi vienošanos, ka noteiktā laika posmā atbrīvosities no noteikta skaita lietu.

Uzspēlēsim spēli “Atrodi lieko!”

Viens no spēles “Atrodi lieko!” variantiem ir – vienu mēnesi katru dienu identificēt un likvidēt tik lieko elementu, kāds datums todien ir. Tas nozīmē – pirmajā datumā vienu lietu, otrajā divas, un tā tālāk. Mēnesī ar 30 dienām tās būs 465 lietas, kas sākotnēji var šķist milzīgs un nesasniedzams skaits. Taču skaitās katrs sīkums – piemēram, katrs žurnāls, buklets vai avīze ir viena vienība. Arī katra sakaltusī kosmētikas tūbiņa, vāciņš bez burciņas, salūzis atslēgu piekariņš, čiekurs, kurš jūsu bērnam par katru cenu bija jāpārnes mājās. Ar katru dienu spēle kļūs aizvien aizraujošāka, un beigās jūs visdrīzāk atklāsit, ka lieko krāmu jums patiesībā ir vēl daudz vairāk.

Otrs variants, kas vairāk būs piemērots mājām, kur lieko lietu jau ir samērā maz – katru nedēļu izvēlēties vienu mājokļa zonu, kuru atbrīvot no vismaz 10 lietām. Zonu sadalījumu katrs, protams, pielāgos savai reālajai situācijai, bet visbiežāk tās būs virtuve, guļamistaba (ieskaitot drēbju skapi), dzīvojamā zona un priekšnams, un vannas istaba/WC. Arī pagrabs, garāža, šķūnis, saimniecības telpa, ja tādi ir.

Šo vingrinājumu ieteicams atkārtot vismaz reizi gadā. Jūs būsit pārsteigti, cik daudz lieku krāmu nemanot iezogas pat mājās, kuru saimnieki uzskata, ka visumā sadzīvē ievēro minimālisma filozofijas principus. Lai interesantāk un lielāks azarts, variet spēlē iesaistīt arī radu un draugu ģimenes. Nedēļas beigās daloties ar “atklājumiem” jautrība būs garantēta, un dažas lietas, iespējams, atradīs jaunas mājas un labāku pielietojumu.

Ko iesākt ar nevajadzīgajām lietām?

Arī šis jautājums mēdz sagādāt grūtus pārdomu brīžus. Vienkārši ņemt un izmest īsti neatļauj sirdsapziņa un no senčiem mantotais taupīguma gars. Bet kur tad lai tās liek?

Mūsdienu sabiedrība kļūst arvien sociāli un ekoloģiski apzinīgāka, un iespējas dot lietām otru dzīvi ir vairākas. Vispirms gan izvērtējiet, vai patiešām lieta ir tādā stāvoklī, ka tā vēl kādam varētu būt noderīga un iepriecināt. Bezcerīgi novalkātas, salūzušas, neizmazgājamas vai citādi nederīgas lietas tomēr būs jānodod atkritumos vai pārstrādei.

  • Savukārt ar lietām, kam vēl varētu būt otrā dzīve pie jauniem saimniekiem, var rīkoties vairākos veidos:
  • Piedāvāt vai samainīt pret kaut ko derīgu ar radiem, draugiem, paziņām
  • Ja ir laiks un pacietība, var mēģināt pārdot Andelē Mandelē, labdarības tirdziņos vai tematiskajās sociālo tīklu grupās
  • Nodot labdarībai – sākot ar labdarības veikaliņiem “Otrā Elpa” un “Brīvbode”, līdz pat daudzviet uzstādītajām palīdzības kastēm, kur nodošana veicama ļoti ērti jebkurā diennakts laikā
  • Iesaistoties sociālo tīklu (piemēram, Facebook) grupās, kuru dalībnieki piedāvā atdot vairs nevajadzīgās lietas. Pat citu skatam dīvainas lietas tur mēdz ātri vien atrast jaunus saimniekus.

Ja nu tomēr pienāk brīdis, kad līdzšinējai dzīves vietai laiks teikt ardievas – ziniet, ka pārcelšanās nesagādās milzu galvas sāpes, jo īpaši – ja paļausieties uz pieredzējušo un akurāto pārcelšanās pakalpojumu sniedzēju D.C.S. Pārvākšanās.


Mantu krāmēšana, Photo by cottonbro from Pexels

Mantu krāmēšana, Photo by cottonbro from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas