You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā drāmas terapija var palīdzēt fiziskajai un emocionālajai veselībai?

Drāmas terapija, Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Drāmas terapija, Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Ārstus un dziedniekus jau kopš vēstures pirmsākumiem ir nodarbinājis jautājums – kā labāk palīdzēt saviem pacientiem atgūt fizisko mentālo veselību. Šim mērķim tiek radītas arvien jaunas un jaunas metodes.

Par vienu no tām – drāmas terapiju – stāsta veselības zinātņu maģistre, mākslu terapeite un medicīnas klīnikas Premium Medical drāmas terapeite Kristīne Rudzinska.

Kas ir drāmas terapija?

Drāmas terapija ir viens no mākslu terapijas veidiem. Tā zinātniski un medicīniski tehnoloģiski pamatota integratīvās psihoterapijas metode, kura šobrīd ir ļoti populāra Anglijā, ASV un citās ekonomiski aktīvās valstīs, kurās drāmas terapija tiek izmantota arī kā life coaching metode klienta darba spēju un dzīves kvalitātes uzlabošanai un attīstīšanai.

Līdzīgi kā psihoterapijā, arī drāmas terapijas pamata metode ir saruna starp terapeitu un klientu. Drāmas terapijā papildus tiek mērķtiecīgi izmantotas dažādas teātra tehnikas – lomu spēles, stāsti, metaforas, maskas, grims, rekvizīti, fotogrāfijas, video.

Drāmas terapija ir cieši saistīta ar citām zinātnēm – psihiatriju, psiholoģiju, socioloģiju, sociālo antropoloģiju.

Drāmas terapeits ir ārstniecības persona, kam ir maģistra grāds veselības aprūpē profesionālā kvalifikācijā mākslas terapeits, specializācijā drāmas terapija.

Kam ieteicama drāmas terapija?

Drāmas terapijas pielietojums ir ļoti daudzpusīgs un šī metode tiek pielietota darbā ar visdažādākajiem klientiem/pacientiem un problemātiku: pacienta emocijām, motivāciju, uzvedības korekciju, pašapziņas un sociālo prasmju attīstīšanu. Drāmas terapija strādā ar bērniem, pusaudžiem, pieaugušajiem, gan individuāli, gan grupā.

Šo metodi pielieto gadījumos, kad ir garīga rakstura problēmas, piemēram, depresija, ēšanas traucējumi, uzvedības un emocionāli traucējumi, personības traucējumi, šizofrēnija, trauksmes un panikas lēkmes, posttraumatiskā stresa sindroms, ieilgusi zaudējuma izjūta vai ieilgušas sēras, piedzīvota emocionāla, fiziska vai seksuāla vardarbība, īpaši sociālās rehabilitācijas periodā.

Drāmas terapiju rezultatīvi pielieto arī gadījumos, kad ir uzvedības problēmas, autisms, domāšanas traucējumi, ēšanas traucējumi, sievietēm ar pēcdzemdību depresiju, kā arī geriatrijas pacientiem.

Drāmas terapija tiek izmantota arī terapijas darbā ar klientiem, kuriem no pagātnes pieredzes ir saglabājušās emocionālas traumas, kas šobrīd izpaužas kā distress. Tāpat drāmas terapija ir piemērota klientiem, kuriem ir nespecifiskas grūtības, un kuri vēlas uzlabot savas dzīves kvalitāti.

Kādi būs ieguvumi no drāmas terapijas?

Drāmas terapijas mērķi tiek noteikti izvērtēšanas procesā un ir individuāli, atkarībā no klienta problēmu loka.

Drāmas terapija spēj:

  • palīdzēt klientam izpaust, pārstrādāt (izstrādāt) un risināt emocionālus konfliktus;
  • pārvarēt stresu un traumatisku pieredzi;
  • sekmēt sevis apzināšanos, paaugstināt pašvērtību, atvieglot virzību uz realitātes izjūtu;
  • attīstīt iekšējās kontroles izjūtu, veicināt spēju uzņemties atbildību par risinājumu meklēšanu un īstenošanu;
  • stiprināt „Es” izjūtu;
  • pilnveidot starppersonu kompetenci;
  • regulēt uzvedību, attīstīt sociālās prasmes, veicināt dažādus adaptācijas procesus;
  • atvieglot ārstēšanas procesu;
  • atklāt vai apzināt savu iekšējo potenciālu un resursus, attīstīt mākslinieciskās spējas, radošumu, spontanitāti;
  • apzināt un regulēt agresijas izpausmes;
  • atbrīvoties no kaitīgiem ieradumiem.

Kā notiek drāmas terapijas sesijas?

Drāmas terapijas sesiju cikla iesākumā atkarībā no klienta vajadzībām un problēmas rakstura, tiek noteikti terapijas mērķi. Terapijas sesijas notiek drošā, labvēlīgā atmosfērā terapeita vadībā. Sesiju veido saruna un sabalansēta aktivitāte ar drāmas elementu izmantošanu, kas ļauj radoši izpaust domas, sajūtas un emocijas. Procesā tiek izmantoti dažādi rekvizīti, objekti, aksesuāri, fotogrāfijas, attēli, metaforas. Sesija noslēdzas ar sarunu, kurā tiek apkopota iegūtā pieredze.

Drāmas terapijā var piedalīties dažāda vecuma cilvēki – bērni un pusaudži, jaunieši un pieaugušie, kā arī senioru vecuma cilvēki. Nav nepieciešamas aktieriskas dotības vai iepriekšēja pieredze.

Atkarībā no konkrētiem mērķiem un vajadzībām, nodarbības notiek gan individuāli, gan grupā, ar vecākiem (vai vienu no vecākiem) un bērnu, ar visu ģimeni, ar pāri.

Šis bija tikai pavisam īss ieskats aiz noslēpumainā drāmas terapijas priekškara. Ja šī ārkārtīgi aizraujošā pasaule jūs ir ieinteresējusi, un domājat, ka drāmas terapija varētu jums palīdzēt – droši dodieties uz Premium Medical , kur Kristīne Rudzinska jums palīdzēs rast būtiskās atbildes caur drāmas procesu.

Drāmas terapija, Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Drāmas terapija, Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas