You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā notiek mantojuma kārtošanas process?

"Lady Justice", foto - Tingey Injury, Unsplash

"Lady Justice", foto - Tingey Injury, Unsplash

Ikdienā nesaskaramies ar mantojuma procesu kārtošanu, tomēr pienāk brīdis, kad tuvinieki dodas aizsaulē. Kā pareizi rīkoties, pēc tuvinieka nāves, lai saņemtu mantojumu?

Kādos veidos var atstāt un saņemt mantojumu?

Mantojumu Latvijā var atstāt un mantot trīs dažādos veidos:

1. Mantu sadalīt un saņemt, paļaujoties uz likumā noteikto kārtību.

2. Uzrakstīt un atstāt testamentu, uz kura pamatojoties tiek sadalīta manta.

3. Noslēgt mantojuma līgumu.

Kā rīkoties, lai saņemtu mantojumu?

Pirmais, kas jādara pēc tuvinieka nāves, lai sāktu kārtot mantojuma procesu, ir jādodas uz zvērināta notāra biroju, jo Latvijā noteiktajā kārtībā potenciāliem mantiniekiem pašiem rakstiskā veidā jāizsaka vēlēšanās mantot īpašumu. Tikai notariāli apstiprināts iesniegums var būt par pamatu mantojuma procesa kārtošanas uzsākšanai. Vēlams šo procesu uzsākt ne vēlāk kā divus mēnešus pēc mantojuma atstājēja nāves.

Potenciālajam mantiniekam savu iesniegumu par mantošanu jāiesniedz zvērinātam notāram, kurš darbojas mirušā tuvinieka pēdējās deklarētās dzīvesvietas teritorijas, bet, ja pēdējā deklarētā dzīves vieta nav zināma, tad pamatojas uz mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas.

Dokumenti, kas jāņem līdzi mantiniekam: Līdzi jāņem pase vai cits atzīts un derīgs personas apliecinošs dokuments, mirušā radinieka miršanas apliecība, radniecību pierādošie dokumenti, piemēram, dzimšanas apliecība, laulības apliecība vai citi oficiāli apstiprināti radniecību pierādošie dokumenti. Tāpat arī nepieciešams līdzi ņemt mantojamās mantas sarakstu un novērtējumu, ja bez nekustamā īpašuma tiek mantots arī jebkas cits. Savukārt, ja mantošanas procesam nepieciešamie dokumenti nav pieejami, to var uzticēt sagādāt arī zvērinātam notāram, kam pieejami valsts reģistri.

Pirms mantojuma kārtošanas procesa uzsākšanas zvērinātajam notāram ir jāpārliecinās Mantojuma reģistrā par to, vai cits potenciālais mantinieks nav uzsācis mantojuma procesa kārtošanu, bet Publisko testamentu reģistrā tiek pārbaudīts, vai mirušais radinieks nav savas dzīves laikā atstājis testamentu jeb pēdējās gribas rīkojumu vai mantojuma līgumu.

Kad ir uzsākta mantojuma lieta, laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”, ja nepieciešams, izsludina mantojuma atklāšanos, kurā tiek aicināti pieteikties visi, kuriem kā mantiniekiem, kreditoriem vai citādi ir tiesības uz mantojumu. Uzaicinājuma termiņš nedrīkst un nav īsāks par 3 mēnešiem no uzaicinājuma publicēšanas dienas. Termiņš atkarīgs no tā, cik sarežģītas ir attiecības starp mantiniekiem, radiniekiem.

Ja nav neparedzamu apstākļu, kā arī strīdu starp mantiniekiem, kas jāizšķir tiesas procesā, aptuveni trīs ar pusi mēnešu laikā mantojuma process tiek operatīvi nokārtots.

Ja nepieciešama konsultācija mantojuma lietā, vērsies pie zinošiem specialistiem juridiskajā birojā “Atlase”!

"Lady Justice", foto - Tingey Injury, Unsplash

"Lady Justice", foto - Tingey Injury, Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas