Kā novērst hidrauliskās sistēmas bojājumus (Image by PIRO4D from Pixabay)
Hidraulisko sistēmu regulāra apkope var novērst virkni problēmu un būtiski palielināt hidrauliskās sistēmas darbības laiku. Vislabāk, ja Jums ir sava profesionālas apkopes programma, kurā ietverta hidraulisko šķidrumu apkope un sistēmas profilaktiskās apkopes.
Lai varētu izveidot savu ideālo hidrauliskās sistēmas uzturēšanas plānu, vajadzētu saprast, kāda ir šīs sistēmas darbības maksimālā jauda, darbības apstākļi, kādā vidē sistēma darbojas ikdienā – netīra un karsta vide var būt papildu riska faktori, kādas ir iekārtu ražotāju prasības attiecībā uz profilaktisko apkopi, kādas ir filtru ražotāju prasības, kādā stāvoklī ir jūsu hidrauliskās sistēmas šķidrumi u.c.
3 hidrauliskās apkopes veidi
Ir trīs galvenie hidrauliskās apkopes veidi: reaktīvā apkope, profilaktiskā apkope un paredzamā jeb preventīvā apkope.
Reaktīvā apkope nozīmē avārijas apkopi un ietver remontdarbus, kas tiek veikti, lai salabotu jau salauztas iekārtas.
Profilaktiskā apkope ir regulāra iekārtas apkope, kas tiek veikta, lai novērstu tās sabojāšanos. Profilaktiskā apkope tiek īstenota, izmantojot profilaktiskās apkopes programmu. Pat tad, ja tavs uzņēmums ir neliels, ieteicams pārskatīt, vai Jums vispār ir šāds profilaktiskās apkopes plāns vai arī rīkojaties vien tad, kad sistēmas jau ir salūzušas.
Preventīvā tehniskā apkope izmanto sensoru ierīces, lai apkopotu informāciju par sistēmu un komponentiem, un norāda uz nepieciešamību veikt apkopi tieši tajā brīdī, kad tā ir nepieciešama. Šis veids tiek izmantots salīdzinoši retāk.
Hidraulisko šķidrumu apkope
Tā kā hidrauliskā sistēma hidraulisko mašīnu darbināšanai izmanto hidraulisko šķidrumu, jums jāpievērš īpaša uzmanība hidrauliskā šķidruma uzturēšanai un kopšanai. Hidrauliskais šķidrums veic daudzas funkcijas, tostarp samazina nodilumu, samazina berzi, noņem siltumu, aizsargā sistēmu no rūsas un nogulsnēm, noņem atkritumus un netīrumus no sistēmas.
Visizplatītākās problēmas, kas izraisa hidrauliskā šķidruma bojāšanos, ir sistēmas pārkaršana, sistēmas piesārņojums un netīra darbības vide.
Tādēļ, lai rūpētos par hidraulisko šķidrumu:
1) Novērs hidrauliskās sistēmas pārkaršanu. Hidrauliskais šķidrums kļūst karsts, kamēr to izspiež caur sūkņiem, caurulēm un drošības vārstiem. Ja sistēmas temperatūra ir pārāk zema, kondensāts sākas rezervuārā, kas var izraisīt sūkņa kavitāciju. Gluži pretēji, ja temperatūra ir pārāk augsta, notiek oksidēšanās, kas izraisa laku un dūņu nogulsnes.
2) Uzturi sistēmu tīru. Novērs sistēmas piesārņošanu ar netīrumiem, ūdeni, metāla nogulsnēm, vienmēr uzturot tīru rezervuāra vāku, notekcaurules un ventilācijas atveres.
3) Uzturi hidraulisko šķidrumu tīru. Regulāri pārbaudi eļļu – vai tā ir tīra un nav piesārņota. uzglabā hidraulisko šķidrumu tīrā vidē, pirms hidrauliskā šķidruma pievienošanas notīri uzpildes vāciņu. Regulāri nomaini un pārbaudi šķidruma filtrus.
Hidraulisko sistēmu profilaktiskās apkopes uzdevumi
Lai savlaikus novērstu hidrauliskās sistēmas bojājumus, ir virkne lietu kam ar noteiktu regularitāti vajadzētu sekot līdzi ikdienā:
- Pārbaudi hidrauliskā šķidruma līmeni. Ja nepieciešams, pievienojot hidraulisko šķidrumu
- Pārbaudi ventilācijas vākus, filtrus.
- Seko spiediena / hidrauliskā filtra indikatoru un manometru rādījumiem
- Periodiski paņem hidrauliskā šķidruma paraugu, lai konstatētu krāsas izmaiņas vai redzamas piesārņojuma pazīmes un smakas.
- Pārbaudi sistēmas temperatūru. Ja temperatūra ir augstāka par ražotāja ieteikto, pārbaudi dzesētāja un drošības vārsta iestatījumu stāvokli.
- Pārbaudi, vai hidrauliskajā rezervuārā nav putas vai burbuļi. Aerācija var liecināt par noplūdi iesūkšanas līnijā vai bojātiem vārpstas blīvējumiem, tāpēc ir svarīgi regulāri pārbaudīt hidraulisko rezervuāru.
- Pārbaudi, vai hidrauliskajās šļūtenēs, cauruļvados un veidgabalos nav noplūdes vai plaisas. Atcerieties, ka jebkura noplūde ir bīstama videi un drošībai, jo hidrauliskais šķidrums sistēmā sakarst un ir ļoti toksisks. Ja šķidruma līmenis kļūst pārāk zems, sistēma darbosies ar samazinātu jaudu un pārkarst.
- Pārbaudi proporcionālo / servovārstu pārkaršanu. Augsta temperatūra nozīmē, ka vārsts pielīp.
- paklausieties sūkņa darbībā. Neparasts troksnis var liecināt par kavitāciju jeb burbuļu veidošanās hidrauliskajā šķidrumā – tas var liecināt, ka gaiss uzkrājas relatīvi zema spiediena apgabalos. Rezultātā tas var bojāt sūkni, samazināt plūsmu un radīt vibrāciju.
Ja kāda no hidrauliskās sistēmas sastāvdaļām ir izgājusi no ierindas jeb salūzusi, pārliecinies, ka tā tiek pareizi nomainīta un apkopta. Šajā ziņā tev var palīdzēt SIA "Hydroscand".
Kā novērst hidrauliskās sistēmas bojājumus (Image by PIRO4D from Pixabay)