Lai arī šķiet, ka dārzs ziemā atpūšas, par to joprojām jāparūpējas. Ziemas laikā mūsu augļu kociņus mēdz apciemot zaķi, stirnas un dažādi citi zvēriņi, lai pamielotos ar tiem. Lai augļu koki netiktu traumēti, tie jāpasargā no izsalkušajiem dzīvniekiem. Lūk, padomi, kā to darīt:
Uzstādi žogu
- Drošākais un vienkāršākais veids, kā pasargāt savu augļu dārzu no dzīvnieku radītiem postījumiem ziemā, ir uzstādot žogu. Tas ir efektīvs šķērslis briežiem, stirnām un zaķiem. Bet ir savi nosacījumi, lai tas patiešām darbotos:
- Žoga stabiem jābūt spējīgiem izturēt ilgstošu laika periodu, vismaz dārzā esošo augļu koku ražošanas laiku. Tiem jābūt ieraktiem vismaz 50–60 cm zemē, koka stabiem jābūt vismaz 7–10 cm diametrā, bet metāla stabi var būt arī nedaudz tievāki.
- Žoga augstumam jābūt vismaz 1,80 m, jo mazāka augstuma žogu lielie dzīvnieki var pārlēkt.
- Žogi tiek ražoti arī ar speciāliem pinumiem, kas ir ar atšķirīgiem acu lielumiem – augšā lielāki, apakšā - arvien mazāki, bet minimālam acu pinumam jābūt 6–7 cm lieliem. Tādējādi tiks nodrošināts, ka caur tiem neiekļūst mazie dzīvnieki, piemēram zaķi un bebri.
- Attālumam starp stabiem ir jābūt ne mazākam kā 5 m.
- Ir ļoti svarīgi, lai ir droši stiprinājumi. Jānodrošina stabils un vertikāls pinumu stāvoklis, lai tas nesāktu liekties sniega vai vēja spiediena ietekmē. Jāizmanto tērauda stieples ar cinkojumu, jo alumīnija stieples nav tik izturīgas un drošas.
- Var novilkt papildu stieples gar žoga augšējo malu. Tādā gadījumā stabus izvēlas garākus.
- Cita veida žogus, kas izskatās vizuāli interesanti un skaisti, vairāk dekoratīvi, piemēram, zaru vai dēļu žogus, dzīvniekiem ir pārvarēt un sabojāt salīdzinoši viegli. Dzīvžogi būs izturīgāki pret lielajiem zvēriem, tomēr zaķi, bebri un citi mazie zvēri var tam izspraukties cauri.
Apseko žogu regulāri
- Ziemā noteikti jāapseko žogs, jo sevišķi, kad sasnidzis. Sniega sanesumi un kupenas var pat palīdzēt dzīvniekiem pārkļūt pāri žogam.
- Sniegs gar žogu jānomīda vai jānotīra.
- Ja žogā radušies bojājumi, tos jāsalabo.
Aizsargā koku stumbrus
Atkarībā no augļukoka vecuma, lieluma, vainaga jāveic pasākumus, kas pasargā koka stumbru un daļēji arī vainagu no meža dzīvnieku bojājumiem. Parasti krūmogulājus meža zvēri nav atzinuši par gardiem esam, tādēļ īpašus aizsardzības pasākumus neveic.
Augļu kokiem ietin stumbrus, izmantojot dažādus aizsargājošus materiālus. Noder egļu skuju zari, stingrs gofrēts kartons, īpaši koku stumbru ietīšanai paredzētas plastikāta materiālu atritināmas plāksnes un tīkli.
Uz stumbriem var smērēt vielas - repelentus, kas atbaida meža dzīvniekus.
Kā pareizi ietīt koku stumbrus?
Ja izmanto egļu skujas, tad jāizmanto tās ar maksimāli bieziem zariem, vairāk nekā 0,5 m gariem, jo tādiem vieglāk nosedz augļu koka stumbru. Jauniem augļu kociņiem kompakti saliek kopā zarus un tos sasien. Skujas var nākties likt vairākos stāvos - vispirms no vismaz divām pusēm nosedz stumbru, neatstājot spraugas. Dzīvnieki var kociņu apgrauzt, ja atstāj spraugas. Pēc tam cieši apsien vismaz divos augstumos, tad liek nākamo stāvu, nosedzot arī sasietos skeletzarus. Ja pašā augšā paliek ārā augļukoka zaru galiņi, tas nav būtiski, jo, piemēram, zaķim patīk nokost tieši zaru galus, bet augstu netiek.
Arī vecu kastu kartonus var izmantot, bet tas var samirkstot izjukt, sevišķi ja ir ilgstošs atkusnis.
Plastikāta pašrullējošās plāksnes ir viegli un ērti uzliekamas, kas pasargā stumbru gan no zvēru postījumiem, gan arī no lielām temperatūras svārstībām. Apakšējo daļu nedaudz ierušinot augsnē, labi tiek pasargāts arī jutīgais sakņu kakls.
Var izmantot sietus, 8 mm vai 2,5–4 mm acīm, bet plastikāta stiegras izmērs - 2 un 1 mm. Otrais variants labi pasargā pret sīkiem grauzējiem – pelēm, strupastēm, jo īpaši, uzsniegot bagātīgam sniegam. Šo sietu platums gan nav pārāks liels – tikai 60 un 100 cm, tāpēc, iespējams, nāksies to griezt gareniskā virzienā, lai varētu aptīt pareizā augstumā. Ar šāda veida sietiem daļēji iespējams pasargāt no saules un negatīvo temperatūru ietekmes. Šo sietu priekšrocība ir tā, ka tos var atstāt arī veģetācijas perioda laikā.
Nolīdzini sniegu ap kokiem
Dziļā un irdenā sniegā mēdz darboties lauka un meža strupastes. Tas var apgrauzt stumbra apakšējās daļas un sakņu kaklus, kas nopietni kaitē augļukoka veselībai. Vienkāršākais veids, kā no tā izvairīties, ir nomīdot sniegu ap augļukokiem.
Lai strupastes mazāk darbotos pa augļukoku apdobes zonu, svarīgi ir nepieļaut ieviesties tādām daudzgadīgām nezālēm kā cūkpienes, zirgskābenes, dadži. Nav vēlama arī kurmju klātbūtne augļudārzā, jo to alās šie grauzēji labprāt iemitinās.
Lasi arī:
Stirna augļu dārzā, Image by Free-Photos from Pixabay