You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā pasargāt dārzu no žurkām un pelēm?

Sākoties siltajai sezonai, kad arvien biežāk cenšamies uzturēties ārpus telpām un ar pilnu sparu atsākas arī dārza darbi, diemžēl aktīvāki kļūst arī mūsu mazie nevēlamie kaimiņi – žurkas un peles.

Protams, pastāv vairākas pārbaudītas tautas metodes grauzēju atbaidīšanai, un ir pieejami arī profesionālu deratizācijas speciālistu pakalpojumi, tomēr ir vairāki priekšnoteikumi, kuru ievējot, šī problēma jūs skars ievērojami mazāk.

Par pret grauzēju profilaktiskajiem pasākumiem dārzos, pagalmos un citās brīvdabas teritorijās atgādina deratizācijas, dezinsekcijas un dezinfekcijas uzņēmuma SIA “LAT ČIEK” speciālisti.

Pirmais noteikums – tīrība un kārtība it visā

Patiesībā jau viss ir vienkārši – mājas un dārza grauzēju lielākais “dabiskais ienaidnieks” ir nevis kaķis vai medību terjers, bet gan – tīra, pedantiski un pārdomāti sakārtota vide. Un otrādi – vislabāk peles un žurkas jūtas un tiecas iekārtoties uz dzīvi tur, kur ir nekoptas teritorijas, neizprotamām lietām aizkrauti šķūnīši, atkritumu kaudzes, un tamlīdzīgi objekti. Tādēļ jūsu pašu ērtības labad ir vērts par kārtību ir vērts parūpēties regulāri.

  • Ja tas vēl nav izdarīts, veiciet teritorijas ģenerālo tīrīšanu un mantu revīziju, atbrīvojieties no liekiem krāmiem, savukārt derīgo inventāru sakārtojiet ērtā, labi pārskatāmā veidā.
  • Aizvāciet lapu, zaru, nezāļu un atkritumu kaudzes, un turpmāk sekojiet, lai tādas neveidotos. Pretējā gadījumā peles un žurkas būs ļoti priecīgas par šādu ideālu slēptuvi un mājvietu migas ierīkošanai.
  • Ja jums ir mājdzīvnieki, sekojiet, lai apkārt nemētātos viņu ēdienu atliekas. Neatstājiet barību klaiņojošiem dzīvniekiem vai putniem, bet suņa vai kaķa bļodiņu tūliņ pēc ēdienreizes aizvāciet.

Kā rīkoties, ja dārzā aug koki?

Dārzā augošie koki grauzējiem ir spēcīgs vilinājums un patvērums, tādēļ, lai viņus turētu no tā pēc iespējas tālāk, ir jārīkojas gudri.

  • Ja jums ir augļu koki, regulāri savāciet no zemes nokritušos augļus. Uzturiet kokus apgrieztus, lai grauzējiem nebūtu iespējas tajos veidot slēptuves.
  • Lai izvairītos no apgraušanas, piestipriniet kokiem žurku aizsargu vai nostiprinot metāla loksnes gabalu ap koka stumbru.
  • Īpašu uzmanību pievērsiet tiem kokiem un vīteņaugiem, kas ir tuvu ēkām – grauzēji nereti pa tiem veiksmīgi nokļūst uz jumta, bēniņos un no turienes – iekšā mājā. Lai tā nenotiktu, kokus un krūmus nevajadzētu stādīt tuvāk kā vienu metru no ēkas sienas.

Kā pasargāt no žurkām sīpolpuķes?

Patiešām, kaislīgiem dārzniekiem, bet jo sevišķi – sīpolpuķu mīlētājiem, žurku apciemojumi var kļūt par viņu ļaunāko murgu. Tulpju, hiacinšu, narcišu, krokusu un citu puķu sīpoli tiek apēsti vai savilkti alās, pirms vēl saimnieki paspējuši papriecāties par to ziedu krāšņumu.

Metodes cīņai ar šo sērgu ir dažādas, bet par efektīvāko pieredzējuši dārzkopji tomēr atzīst profesionālu deratizatoru pakalpojumus.

Tautas gudrība saka, ka gan žurkas, gan peles ļoti izvairās no piparmētru smaržas, tādēļ tās ieteicams sastādīt bagātīgi – ziemā noderēs gan pašiem tējai, gan arī – kaltētas piparmētru lapas palīdzēs atbaidīt grauzējus no bēniņiem un citām telpām.

Vēl kā grauzējiem netīkami augi tiek minēts topinambūrs un kāda īpaša nezāle – trejdaivu sunītis, kura sēkliņas saķeras dzīvnieku kažokā, sagādājot tiem ievērojamas neērtības.

Vē dārzu saimniekiem kā labs variants tiek ieteikts stādīt sīpolus traukos, piemēram, plastmasas podos vai spainī, kam ar naglu izdurti caurumiņi, vai vislabāk – metāla stiepļu pinuma grozos, kādus var izgatavot pats vai iegādāties gatavus.

Žurkas un peles nav vienīgie nevēlamie kaitnieki mūsu mājās uz dārzos. Katram gadījumam ir vērts iepazīties arī ar SIA “LAT ČIEK” speciālistu ieteikumiem par to, ko darīt, ja māju apsēduši kukaiņi, kā iznīcināt lapseņu pūzni vai – kā atbrīvoties no drēbju un pārtikas kodēm.

Un atcerieties – paralēli teritorijas sakārtošanai un grauzējiem nelabvēlīgas vides radīšanai, speciālisti tomēr silti iesaka vismaz reizi sezonā veikt arī preventīvo deratizāciju.


Žurkas dārzā

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas