Foto: Nik Shuliahin, Unsplash
Par situācijām, kad vajadzētu ieplānot laiku apmeklējumam pie ārsta-proktologa, stāsta Jūrmalas slimnīcas ķirurgs-proktologs Kārlis Perlbahs.
Kuras sūdzības norāda nepārprotami – laiks nākt pie ārsta-proktologa?
Pie proktologa būtu jānāk gadījumos, ja cilvēkam ir sūdzības par neskaidriem veidojumiem vēdera (anālās) atveres rajonā, niezi, izdalījumiem, kā arī asinīm. Sūdzības var būt epizodiskas – tādas, kas paasinās kādos specifiskos apstākļos, piemēram, ja daudz ticis lietots alkohols, ilgs laiks pavadīts sēdus stāvoklī vai bijusi liela fiziskā slodze. Ilgstoši sēdēts – ar to domāju tālbraucējus šoferus, arī tos, kam ir sēdošs dzīvesveids, un nereti arī biroja darbiniekus, kam lielākā daļa laika paiet sēdus pozīcijā.
Vispirms svarīgākais cilvēkam apzināties, ka viņam ir problēma, tad atrādīties ārstam-proktologam. Tālāk jau problēma tiks risināta: specifiski izmeklēta un ārstēta.
Vai nav tā, ka visās sūdzībās mēdzam vainot hemoroīdus?
Lielākoties problēmas tiešām ir saistītas ar hemoroīdiem. Tie ir vēnu pinumi tūpļa zarnā, un tie strādā kopā ar šīs zarnas muskulatūru, lai turētu šķidrumu taisnajā zarnā. Tātad apakšveļa saglabāsies tīra, nevis sasmērēsies.
Problēmas ar hemoroīdiem sākas brīdī, kad uz tiem ir pārāk liels spiediens, piemēram, sēžot, fiziskas slodzes laikā, jo spiediens paplašina asinsvadus un palielina tajos spiedienu.
Protams, ir arī citi iemesli. Dažreiz vainojama nepareiza tualetes higiēna – izteikta spiešanās, arī pārāk ilga sēdēšana uz poda. Ne vienmēr šādās situācijās ir pie vainas aizcietējumi – dažs labs iecienījis vienkārši tualetē pavadīt ilgāku laiku, nekā tas patiesībā ir vajadzīgs. Reizēm atkarībā no hemoroīdu morfoloģiskās stadijas tualetes laikā kāds veidojums “izlien”. Tas var uzreiz pats ielīst atpakaļ, bet var arī palikt ārpus anālās atveres – tā ir situācija, kas visbiežāk uztrauc cilvēkus.
Alkohols, asāki ēdieni – tie parasti strādā kā kairinātāji, asinsvadu paplašinātāji un tad zarnas sieniņa var pietūkt, saplaisāt un nereti arī asiņot.
Vēl viens hemoroīdu parādīšanās iemesls ir iedzimtas saistaudu problēmas, kas gan ir reti sastopamas.
Pie ārstiem tomēr ir rindas un, kamēr sagaida savu kārtu apmeklējumam, sūdzības jau var būt mazinājušās. Vai tas nekas?
Patiesībā tas pat varētu būt labāk – nākt pie ārsta tad, kad situācija ir nomierinājusies. Pacients tiks izjautāts, veikta apskate un sniegti ieteikumi par turpmāku rīcību. Ja atklāsies, ka stāvoklis, ko cilvēks pats varbūt vērtēja kā nebūtisku, tāds tomēr nav, tiks nozīmēti izmeklējumi, piemēram, kolonoskopija, rektoskopija.
Tātad secinājums ir šāds: ja traucējumi radušies tūpļa zarnas rajonā, ir nepieciešams apmeklēt proktologu, kurš tad arī pieņems lēmumu, ko ar šo traucējumu/veidojumu darīt. Un noteikti pie ārsta var nākt arī tad, kad situācija jau nomierinājusies, jo tās tomēr ir delikātas problēmas un svarīgi, lai cilvēkam došanās pie ārsta-proktologa nesaistās ar kaut ko nepatīkamu.
Vizītes mērķis ir nevis kaunināt: kur tu biji ātrāk?, bet gan palīdzēt.
Jūrmalas slimnīcā piedāvājam visa veida proktoloģisko saslimšanu diagnostiku un ārstēšanu, tostarp ķirurģiski. Pieejamas arī mūsdienīgas lāzeroperācijas ātrākai atlabšanai.
Konsultē ķirurgi, proktologi: dr. Kārlis Perlbahs un dr. Andis Plīkšs.
Diskrēti un iejūtīgi.
Pieteikties konsultācijai: 67752254 vai pieraksts@jurmalasslimnica.lv
Ārstniecības iestādes kods: 130020302.
Foto: Nik Shuliahin, Unsplash