Kā sagatavot suni ziemai, Photo by Chewy on Unsplash
Tuvojas ziema un tā nes pārmaiņas ne tikai cilvēkam, bet arī tā labākajam draugam - sunim. Kā sagatavot suni ziemai, un ko svarīgu ir jāievēro suņu saimniekiem, tuvojoties aukstajam ziemas periodam, stāsta veterinārās klīnikas ārsts un vadītājs Dr. Paulis Nartišs:
Izmazgā un izķemmē suņa kažoku!
“Pirms ziemas perioda ir svarīgi suni izmazgāt, kā arī regulāri ķemmēt, lai izķemmētu apmatojumā sakrājušos veco pavilnu. Netīram un neķemmētam apmatojumam ir sliktas siltumizolācijas īpašības, kas neļaus Jūsu sunim aukstos laikapstākļos justies komfortabli. Ja suni mazgājiet bieži, ziemā to dariet retāk, lai āda nepaliktu sausa.”
Pārbaudi sunim ausis!
“Regulāri pārbaudiet suņa ausis, vai tajās nav kāds iekaisīgs process un nav pastiprināti izdalījumi. Aukstumā un vējā var attīstīties ausu slimības, un iekaisums var iegūt jau smagu gaitu.”
Pārbaudi suņa būdu!
“Pirms ziemas perioda ārā dzīvojošiem suņiem vēlreiz pārbaudiet kādā stāvoklī ir suņa būda. Vai tai netek jumts? Vai tās grīdā un sienās nav caurumi? Vai sunim ir mīksta guļvieta? Rudenī, kad ārā ir mitrs un vēl nav sals, aktīvi darbojas blusas. Arī tās var pārņemt suņa vilnu, kā arī guļvietu. Ja sunim ir blusu invāzija, apstrādājiet arī suņa guļvietu ar pretparazītu līdzekli. Ja suņu būdā guļvietai izmantojiet salmus, tad pirms ziemas nomainiet tos.”
Seko līdzi suņa ūdens traukam!
“Ja Jūsu suns ir dzīvo ārā, pirms ziemas perioda nomainiet metāla dzeramtrauku pret plastikāta. Vienmēr pārliecinieties, ka Jūsu sunim ir pieejams svaigs dzeramais ūdens! Ūdens uzņemšana ir kritiski svarīga dzīvnieka termoregulācijas procesu nodrošināšanai. Ja ūdens traukā sasalst, tad vairākas reizes dienā to nomainiet pret jaunu ūdeni, ko sunim būs iespēja padzerties.”
Piešķir sunim papildus porciju!
„Aukstos laikapstākļos, lai dzīvnieks uzturētu adekvātu ķermeņa temperatūru, gluži tāpat kā cilvēks tas patērē vairāk kaloriju. Ārā dzīvojoša suņa ēdienkarti nepieciešams papildināt ar lieku barības porciju. Dodoties ilgākās pastaigās noteikti paņemiet līdzi kādu kārumu, kā arī neaizmirstiet par dzeramā ūdens pieejamību. Protams, visu ar mēra sajūtu - neļaujiet sunim aptaukoties!”
Pieradini suni pie aukstuma un lieto atstarotāju!
“Suņiem, kuri ikdienā dzīvo iekštelpā, pie aukstuma ir jāpierod, tādēļ pie pastaigām svaigā gaisā tas ir jāradina pakāpeniski, limitējot pastaigu ilgumu. Īsspalvainiem suņiem būs nepieciešams arī siltāks apģērbs, lai ķermenis strauji neatdzistu. Pēc iespējas, dodieties pastaigās siltajā dienas pusē, kad spīd saule. Dodoties pastaigās ziemas laikā obligāti lietojiet atstarotājus kā sev, tā sunim, lai Jūs būtu pamanāmi!”
Neved suni laukā, ja tam mitras ausis!
“Pirms došanās pastaigā, pārliecināties vai kādu apstākļu dēļ sunim nav mitras ausis. Nekādā gadījumā neejiet āra pastaigā uzreiz pēc ausu tīrīšanas. Tām ir jāļauj nožūt, lai izvairītos no ādas kopsakara traucējumiem, kā rezultātā var rasties sāpīgi ausu iekaisumi.”
Nelaid suni uz ledus!
“Neļaujiet sunim nonākt uz ledus. Uz tā sunim var saslīdēt kājas un tādā veidā dzīvnieks var gūt dažāda veida izmežģījumus un pat kaulu lūzumus. Mēs nekad nezinām, cik ledus ir biezs. Ja ledus neizturēs suņa svaru, mājdzīvnieks var ielūzt un sagriezties pret aso ledu vai pat pakļūt zem tā, neatkarīgi, vai ūdenstilpne ir stāvoša vai tekoša.”
Rūpējies par suņa ķepām!
“Suņa ķepas nonāk tiešā saskarē ar sniegu, īpaši gājēju ietvēs, kur ietves tiek apstrādātas ar sniegu kausējošām vielām, piemēram, sāli. Ķepu spilventiņi tā rezultātā paliek sausi, ādā rodas plaisas un sunim tas var būt pat ļoti sāpīgs process. Der arī zināt, ka apmatojumā starp pirkstu spilventiņiem, ja tas ir pārāk garš, uzsūcas mitrums, tādēļ suņa ķepu apmatojums ir regulāri jāapgriež. Salā garš apmatojums sasals un telpās tas ilgstoši būs mitrs.
Ķepu spilventiņus pirms pastaigām pilsētā būtu jāieziež ar tam piemērotu ziedi (mājas apstākļos der arī vazelīns, taču to nedrīkst ļaut laizīt). Arī pēc pastaigām suņa ķepas ir jānomazgā. No šīm procedūrām var izvairīties, ja sunim lietojiet speciālus pastaigu zābaciņus.
Ja Jūsu suns pastaigu laikā pilsētā vēlas ēst sniegu vai laizīt uz ietvēm esošo sāli, neļaujiet viņam to darīt! Suns var saindēties ar sāli, kā rezultātā var tikt novērota vemšana, vājums, diareja, muskuļu trīce pat vairākas stundas pēc sāls uzņemšanas. Ja tā notiek, vērsieties pie sava veterinārārsta.”
Nenovieto pieejamā vieta mašīnas antifrīzu!
“Gada aukstajā periodā Jūsu transporta līdzeklim var būt vajadzība tikt papildinātam ar antifrīzu. Atcerieties - dzīvniekiem tas ir TOKSISKS! Nekad neatstājiet antifrīza traukus vaļējus, ar iespēju suņiem tos apgāzt uz padzerties. Tas ir salds un garšo kā suņiem, tā kaķiem, tādēļ esiet īpaši piesardzīgi!”
Aukstā laikā neļauj sunim palikt laukā!
“Ekstremāla aukstuma gadījumā nodrošiniet saviem ārā dzīvojošajiem mīluļiem siltu vietu iekštelpās.”
Dr. Nartiša veterinārā prakse, Dārza ielā 29A, Siguldā. T:29188182
WEB: www.nartivet.lv
Facebook: www.facebook.com/DrNartiss
Instagram: @dr.nartisa_veterinara_prakse
Kā sagatavot suni ziemai, Photo by Chewy on Unsplash