You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā tikt vaļā no prusakiem dzīvoklī – speciālistu ieteikumi

Foto: MART  PRODUCTION, Pexels.com

Foto: MART PRODUCTION, Pexels.com

Lai gan reizēm dzirdami apgalvojumi, ka prusaki jeb tarakāni mūsdienās sastopami tikai zema līmeņa kopmītnēs un visādā ziņā pagrimušu ļaužu mājās, tā nav gluži taisnība. Pieredzējušie dezinsekcijas pakalpojumu sniedzēji no SIA “Profilakse”, kas ar šādu nelūgtu viesu likvidēšanu saskaras diendienā, var droši apgalvot – no prusaku invāzijas pilnībā nav pasargāts neviens, arī visnotaļ kārtīgas mājas.

Izturīgas radības, kas ātri vairojas

Pasaulē ir apmēram 4000 prusaku sugu, lielākā daļa no tām dzīvo tropos. Eiropā ir sastopamas aptuveni 130 sugas, bet Latvijā izplatītākās ir četras. Divas no tām – ziemeļu un meža prusaki mitinās pārsvarā priežu mežos un cilvēkiem lielas galvas sāpes nesagādā. Turpretī melnie un, kā jau liecina nosaukums, virtuves prusaki ir sinantropas sugas, kas nozīmē, ka tās dzīvo cilvēku mājokļos.

Mums par nelaimi, prusaki ir vieni no izturīgākajiem kukaiņveidīgajiem pārstāvjiem. Tie pat vairākus mēnešus spēj izdzīvot bez ēšanas, un neticami strauji vairojas. Cilvēku mitekļos prusaki ierodas siltuma un ēdiena pārpalikumu meklējumos. Parasti ēdiena paliekām bagātākā vieta mājās ir virtuve, tāpēc bieži vien šie nevēlamie kaimiņi iekārtojas tieši tur – dažādās spraugās, aiz ledusskapja vai virtuves iekārtas, zem plīts, aiz radiatoriem, atlupušām tapetēm, un tamlīdzīgi. Tarakāniem patīk arī mitrums, tādēļ liela varbūtība tos sastapt arī kanalizācijas cauruļvadu šahtās, spraugās aiz vannām un duškabīnēm.

Ņemot vērā iepriekš minēto, loģiski izriet arī pirmais un svarīgākais pret tarakānu profilakses pasākums – ja negribat piedzīvot šo kaitēkļu nekontrolētu invāziju, uzturiet savu mājokli tīru un kārtīgu. Tas nozīmē – novāktu pusdienu galdu, noslaucītas drupačas, tīrību ap atkritumu spaini un mājdzīvnieku ēdienu traukiem, uzkoptu sanitāro mezglu. Svarīgi ir arī neatstāt brīvi pieejamu ūdeni.

Tautas metodes prusaku atbaidīšanai

Ja nu tomēr esat pamanījuši prusakus savā saimniecībā, neatliek nekas cits kā ķerties pie to neitralizēšanas. Sadzīvot nevajag – prusaki ļoti ātri vairojas, sagrauž papīra un ādas izstrādājumus, kā arī pārnēsā dažādas infekcijas slimības.

Tautas gudrību pūrā laika gaitā ir sakrājušies vērtīgi padomi, kas līdztekus dažādiem veikalos nopērkamiem kaitēkļu iznīcināšanas līdzekļiem vai mehāniskai nobeigšanai ar pirmo pie rokas gadījušos sitamo rīku, varētu palīdzēt ar šo sērgu tikt galā.

  • Prusakiem nepatīk, kā smaržo kaķumētras, tāpēc var mēģināt tās saišķīšos vai auduma maisiņos izvietot virtuvē un citur.
  • Izmēģiniet prusaku lamatas! Dziļas burkas apakšā sajauc raugu ar cukuru un novieto to vietā, kur prusaki manīti, vēlāk burkas saturu iznīcina. Šajā metodē par ēsmu var izmantot arī alu.
  • Vienkārši rūpīgi izsūciet visus kaktus un spraugas ar putekļu sūcēju. Tādā veidā tiks iznīcinātas prusaku sadētās oliņas, ko ar neapbruņotu aci grūti pamanīt.
  • Prusakiem nāvējoša ir borskābe. Pieskaroties borskābes pulverim, prusaks sajūt stipru dedzināšanu un sāpes, un pēc neilga laika pagalam ir. Tautas metode iesaka arī sajaukt vienu olas dzeltenumu ar 20 līdz 50 gramiem borskābes pulvera tā, lai izveidotos biezas konsistences masa, kuru tad, saveltu mazās bumbiņās, izliek prusakiem pieejamās vietās.
  • Līdzīgu letālu efektu uz kukaiņiem atstāj arī amonjaks, tādēļ ieteicams rūpīgi izmazgāt grīdas ar ūdeni, kam pievienots ožamais spirts – viena ēdamkarote uz 10 litriem ūdens.

Profesionāla kukaiņu iznīcināšana

Ja iepriekš minētās tautas metodes prusaku apkarošanā tomēr nav bijušas gana iedarbīgas, ir jāpiesaista profesionāla kaitēkļu kontroles un apkarošanas dienesta pakalpojumi. Šie speciālisti noteiks kukaiņu mitināšanās, barošanās un pārvietošanās vietas, izvēlēsies atbilstošākās metodes un līdzekļus to iznīcināšanai, kā arī sniegs ieteikumus par turpmāk veicamajiem pasākumiem aizsardzībai pret šiem kaitēkļiem.

Un atcerieties – ja tā ir daudzdzīvokļu māja, efektīvākais veids, kā pilnībā novērst kaitēkļu invāziju, ir kaimiņiem vienoties un veikt dezinsekciju vienlaicīgi visā ēkā – gan katrā no dzīvokļiem, gan koplietošanas telpās.

Foto: MART  PRODUCTION, Pexels.com

Foto: MART PRODUCTION, Pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas