Mēs visi esam dzirdējuši par klasisko Jaungada apņemšanos sākt sportot. Tomēr, cik bieži šie nodomi pārvēršas ilgtspējīgos ieradumos? Bieži vien jau pēc dažām nedēļām entuziasms izdziest, un mēs atgriežamies pie saviem vecajiem paradumiem. Kāpēc tā notiek?
Varbūt tāpēc, ka jaunais gads šķiet kā ideāls sākumpunkts, kā tīra lapa, kurā var uzrakstīt jaunu stāstu. Taču patiesībā, lai mainītu savu dzīvi, nav nepieciešams gaidīt kādu īpašu datumu. Sākt sportot var (un ir ieteicams) jebkurā brīdī. Neatkarīgi no tā, vai ir pirmdiena, trešdiena vai pat svētdiena, katra diena ir iespēja sākt kustēties.
Jauns mēnesis, jauns gadalaiks – jebkurš brīdis var būt par iedvesmu, lai sāktu rūpēties par savu veselību. Turklāt, sākot jau šodien, tu iegūsi priekšrocības, ko varētu būt grūti sasniegt, gaidot līdz nākamajam gadam.
Kāpēc negaidīt īpašu brīdi?
- Motivācija ātri izdziest: Jaungada apņemšanās bieži vien ir īslaicīgas. Sākotnējais entuziasms ātri izdziest, jo mērķi ir pārāk ambiciozi vai nav pietiekami konkrēti. Tā vietā, lai gaidītu kādu īpašu brīdi, sāc ar nelielām izmaiņām savā ikdienā un pakāpeniski palielini fizisko aktivitāti.
- Nav nepieciešams attaisnojums: Jaunais gads, dzimšanas diena vai kāds cits īpašs notikums var būt labs sākumpunkts, taču tie nav vienīgie iemesli, kāpēc sākt sportot. Ja tu jūti, ka tev nepieciešama fiziskā aktivitāte, tad labākais laiks ir tagad.
- Mazāki šķēršļi: Jo ilgāk tu atliec savu lēmumu sākt sportot, jo vairāk attaisnojumu tu atradīsi. Varbūt tev nav piemērota apģērba, vai arī tev nav pietiekami daudz laika. Sāc ar to, kas tev ir pieejams šobrīd, un pakāpeniski pielāgo savu treniņu plānu. Galvenais ir vēlme darīt, nevis inventārs vai citi blakus apstākļi.
Kāpēc sākt sportot tieši tagad?
- Stiprina pašapziņu: Kad tu redzēsi, kā tavas fiziskās spējas uzlabojas, tava pašapziņa arī augs.
- Uzlabo garastāvokli: Fiziskās aktivitātes laikā organismā tiek izdalīti endorfīni – hormoni, kas uzlabo garastāvokli un mazināta depresijas simptomus.
- Palielina enerģiju: Sākumā var šķist, ka pēc treniņa tu jutīsies noguris, taču ilgtermiņā regulāras fiziskās aktivitātes palīdzēs tev justies enerģiskākam un produktīvākam.
- Ātrāki rezultāti: Jo ātrāk tu sāksi, jo ātrāk jutīsi pozitīvas pārmaiņas. Pirmie panākumi motivēs turpināt un sasniegt vēl lielākus mērķus.
- Mazāk attaisnojumu: Ziemā ir auksts, vasarā karsts, rudenī lietains – vienmēr var atrast iemeslu, kāpēc atlikt sportošanu. Bet ja tu sāksi tagad, tev būs mazāk laika izdomāt attaisnojumus.
- Lielāka motivācija: Kad tu redzēsi, kā tavas fiziskās spējas uzlabojas, tu jutīsies pārliecinātāks par sevi un vēlēsies turpināt.
- Ieraduma veidošana: Jo ilgāk tu turpināsi sportot, jo vieglāk tas kļūs. Fiziskās aktivitātes pārvērtīsies par patīkamu ikdienas rutīnu.
Kā sākt un turpināt?
- Izvēlies sev piemērotu aktivitāti: Svarīgi ir izvēlēties tādu nodarbi, kas tev patīk, lai tu varētu saglabāt motivāciju ilgtermiņā.
- Sāc ar nelielām izmaiņām: Ja tu līdz šim esi bijis mazkustīgs, sāc ar nelielām izmaiņām savā ikdienā un nedari neko radikāli. Piemēram, dodies katru dienu pastaigās, kāp pa kāpnēm, nevis brauc ar liftu, vai veic vieglus vingrinājumus mājās. Arī tas ir labs sākums.
- Izvirzi reālistiskus mērķus: Izvirzi sev sasniedzamus mērķus. Ja esi mazkustīgs, nekādā gadījumā par mērķi neuzliec, piemēram, maratona vai pat pusmaratona pievarēšanu.
- Nepamet, ja rodas grūtības: Ir pilnīgi normāli, ja dažreiz zaudē motivāciju. Atceries, ka svarīgākais ir disciplīna un spēja būt aktīvam arī sliktās dienās, kad negribas neko darīt. Motivācija nāk un iet, bet disciplīna ir paliekoša.
- Vienīgais, kas var likt šķēršļus, esi tu pats: Pienāks brīdis, kad nekādas aktivitātes vairs nebūs prātā, tomēr, kā jau minēts augstāk, vissvarīgākā ir disciplīna un spēja izveidot to kā rutīnu. Tu ēd un dzer katru dienu - kādēļ tad nevarētu sportot ja ne katru dienu, tad vismaz trīsreiz nedēļā? Tavs galvenais pretinieks ir tavs prāts un brīdī, kad tu pārlauzīsi sevi, arī sportošana kļūs par pilnīgi normālu un regulāru tavas dzīves sastāvdaļu.
Vairāk lasi
- Kā rūpēties par sirds veselību ikdienā un ilgtermiņā? Speciālista padomi, kurus novērtēsi
-
Pirmā reize sporta zālē: kas jāņem vērā un kā rast motivāciju?
-
Treneri novērojuši: cilvēki sev uzstāda pārāk augstus fitnesa mērķus
-
Spēka treniņi var kļūt par tavu jaunības eliksīru! Fitnesa treneres Madaras Meieres pieredze
-
Kāpēc mēs prokrastinējam un kā beigt to darīt?
-
Vingrojumi, kas palīdzēs tev atbrīvoties no pēcsvētku riepiņas
- Svetlanas Žigajevas skaistuma noslēpums – atteikšanās no alkohola
Foto: "Unsplash"