You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kādu dziju izvēlēties adījumiem?

Adīšana, foto - Rebecca Grant, Unsplash

Adīšana, foto - Rebecca Grant, Unsplash

Gan ziemas tuvošanās, gan laiks, kas mums jāpavada arvien vairāk mājās, mudina uz dažādu jaunu hobiju apgūšanu vai esošo prasmju pielietošanu. Adīšana ir lielisks veids, kā pavadīt brīvo laiku lietderīgi, kā rezultātā iegūstam ko skaistu, mīkstu un siltu, ko pielietot ikdienā. Zeķes, jakas, sedziņas un pārējie adījumi tiek radīti no atšķirīgām dzijām. Kā izvēlēties piemērotāko dziju saviem rokdarbiem, ir aktuāls jautājums katram, kas ada.

Kas jāņem vērā pirms dzijas iegādes?

Pirms jebkura adījuma uzsākšanas, jāparedz, vai izstrādājums ir plānots staipīgs, izturīgs, mīksts vai silts, kā arī, vai tiks veidots raksts. Izvēloties dziju, jāņem vērā dzijas rupjums, tās sastāvs un šķiedru apstrādes veids. Jebkura dzija ir veidota no vairākiem pavedieniem ar atšķirīgu skaitu dažādām dzijām.

Dzijas rupjums, kā arī tās svars ir atkarīgs no šķiedras, pavedienu skaita un vērpuma veida. Šķiedras var būt iegūtas gan no dzīvniekiem, gan augiem, gan veidotas mākslīgi. Katrai šķiedrai atšķirīgas iezīmes. Dažādas šķiedras būt apjomīgas, vieglas, gaisīgas, gludas un pūkainas, tās var būt cieši un viegli savērptas. No cieši savērptas dzijas rokdarbi izveidojas blīvāki, arī izturīgāki. Izmantojot rupju dziju, iespējams apjomīgāks adījum, bet no smalkas dzijas tas būs smalkāks. Rupja dzija iegūstama, savienojot kopā vairākas kārtas smalkas dzijas, savukārt smalka dzija iegūstama, sadalot rupjo dziju.

Kādu dziju izvēlēties?

  • Pieprasītākā dzija, kuru izmanto adīšanā, ir vilnas dzija. Tā ir ļoti daudzveidīga, un, atkarībā no vērpuma, var būt smalka un mīksta vai rupja un asa. Tieši tās termonoturības jeb siltuma dēļ, vilnas dzija ir piemērota ziemas adījumiem. Vislabāk tā izceļas gludos adījumos un lieliski izskatās ar vilnas dziju adīti reljefi joslu un pīņu raksti. Ne tikai silta, bet arī izturīga, elastīga un viegli padodas adīšanai – tik lieliska ir vilnas dzija! Lai gan, lielākoties, adījumus no vilnas dzijas ieteicams mazgāt ar rokām siltā ūdenī, kas nepārsniedz 30 grādus, ir pieejama arī veļas mašīnā mazgājama dzija, kas ir ļoti viegli kopjama, tomēr ķīmiski apstrādāta, lai panāktu dzijas nesaraušanās īpašības.
  • Praktiska, salīdzinoši silta, mīksta, arī stipra, turklāt mazgājot nesaveļas pusvilnas dzija, kas ir izgatavota no vilnas dzijas, kam pievienota kāda mākslīga šķiedra. Jāņem vērā, ka šī dzija ir staipīga, tādēļ adījumi no pusvilnas dzijas jāada stingrāk.
  • No apstrādātas paaugstinātas kvalitātes vilnas izgatavo gublānu (ķemmdziju). Tai piemīt lieliskas īpašības - ļoti silta, mīksta, elastīga, poraina, nestiepjas, labi krāsojama, tomēr ļoti smalka. Lai panāktu vēlamo dzijas biezumu jeb rupjumu, adot jāliek kopā vairākus pavedienus. Lai gan izstrādājumi no gublāna izskatās ļoti eleganti, mazgājot tie mēdz savelties.
  • Katra zeķu adītāja atzīst, ka visvieglāk zeķes adāmas no “zeķu dzijas”, kas ir īpaši veidota tieši zeķu adīšanai, lai nav jāveido sarežģīti raksti. Dzija ir krāsota dažādās krāsās, līdz ar to, rokdarbs jau bez liekas piepūles sanāk raskatins, krāsains un svītrains. Mazs padoms – lai zeķes būtu vienādā krāsojumā, abām jāuzsāk adīšana no vienas krāsas posma.
  • Adījumiem, kas paredzēti lietošanai siltā gadalaikā, piemērotākā ir kokvilnas dzija. Tā kā tā ir plāna un neelastīga, diemžēl, ar to darboties ir sarežģīti, tādēļ parasti šo dziju miksē jeb vērpj kopā ar vilnu. Pozitīvais ir tas, ka kokvilna ir viena no lētākajām dzijām un tā ir apstrādāta tā, lai pēc mazgāšanas adījumam netiktu zaudēta forma un krāsa.
  • Neilons, poliesters, akrils, acetāts un citi sintētiskie materiāli nav tik silti kā vilna, toties ir gaisīgi, mīksti, stipri un viegli, turklāt lieliski piemēroti tiem cilvēkiem, kam ir alerģiskas reakcijas uz dabīgas izcelsmes dziju. Akrils ir pieprasītākā sintētiskā dzija, jo ir lēta, turklāt ir līdzīga kokvilnai un vilnai. Akrils mazgājams veļas mašīnā līdz 40 grādu temperatūrai, turklāt to drīkst žāvēt automātiskajā veļas žāvētājā.
  • Pilnīgi visas dzijas pavedieni tiek vērpti no jēldzijas, bet to var izmantot arī nesavērptu. Lai tā būtu izturīgāka, adot ar jēldziju, var pievienot smalku vilnas vai sintētiskas dzijas diegu. Jēldzija ir ļoti rupja, silta, mīksta, gaisīga, bet pēc mazgāšanas saplok, jo nav izturīga.

Nekad nav par vēlu un par skādi apgūt jaunus hobijus:

Adīšana, foto - Rebecca Grant, Unsplash

Adīšana, foto - Rebecca Grant, Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas