TikTok lietotne. Foto: scanpix/ SEBASTIEN BOZON / AFP
Kanāda nolēmusi nebloķēt piekļuvi Ķīnas kompānijai "ByteDance" piederošajai video koplietošanas platformai "TikTok", taču "ByteDance" meitasuzņēmumam valstī būs jāpārtrauc darbība.
"Valdība nebloķē kanādiešu piekļuvi "TikTok" lietotnei vai viņu iespējas veidot saturu. Lēmums izmantot sociālo mediju lietotnes vai platformu ir personīga izvēle," teikts Kanādas inovāciju, zinātnes un rūpniecības ministra Fransuā Filipa Šampaņa paziņojumā. Vienlaikus ministrs uzsvēra, ka cilvēkiem jārūpējas par kiberdrošību, tostarp jāaizsargā sava personiskā informācija.
Viņš norādīja, ka rīkojums par "ByteDance" meitasuzņēmuma "TikTok Technology Canada" darbības pārtraukšanu dots saskaņā ar Kanādas Investīciju likumu, kas ļauj pārskatīt ārvalstu ieguldījumus, kuri var kaitēt Kanādas nacionālajai drošībai.
Ministrs skaidroja, ka lēmums pieņemts, pamatojoties uz informāciju un pierādījumiem, kas savākti, izvērtējot "ByteDance" darbību. Tāpat ņemti vērā Kanādas drošības un izlūkošanas dienestu un citu valdības partneru ieteikumi.
"TikTok" preses pārstāvis paziņoja, ka
Kanādas biroju slēgšana nozīmēs simtiem vietējo darbavietu zaudēšanu,
un pavēstīja, ka uzņēmums šo lēmumu apstrīdēs tiesā.
"TikTok" ir ļoti populāra platforma jauniešu vidū, taču fakts, ka tā pieder Ķīnas uzņēmumam, raisījis bažas, ka komunistu režīma pārvaldītās Ķīnas iestādes varētu piespiest "ByteDance" nodot tām lietotāju datus vai likt uzņēmumam palielināt Pekinas interesēm labvēlīgu "TikTok" saturu un ierobežot tām nevēlamu saturu.
"TikTok" ir noliedzis apgalvojumus, ka to varētu izmantot kā Ķīnas valdības instrumentu.
Arī ASV un Eiropā "TikTok" pakļauts stingrām pārbaudēm.
Kanāda iepriekš aizliedza lietot "TikTok" visās valsts iestāžu mobilajās ierīcēs.
"TikTok" Kanādā ir divi biroji - Toronto un Vankūverā. Taču "uzņēmuma, nevis lietotnes aizliegšana patiesībā var pasliktināt situāciju, jo ar lietotni saistītie riski saglabāsies, bet iespējas saukt uzņēmumu pie atbildības būs mazākas", brīdinājis Otavas Universitātes profesors Maikls Geists.
TikTok lietotne. Foto: scanpix/ SEBASTIEN BOZON / AFP