Photo by Tolga Ahmetler on Unsplash
Šķiet tikai nesen esam sākuši saprast ar plastmasa un kartona atkritumu šķirošanu. Lai gan atkritumu šķirotāju skaits pakāpeniski aug, aizvien esam gausa tauta un bieži vien noslinkojam, visu sametot vienā maisā. No vienas puses jāšķiro tikai divu veidu atkritumi – kartons un plastmasa pudeles, bet vai tiešām? Ikdienā patērētie pārtikas produkti, izrādās arī ir nododami pārstrādei, turklāt – no tiem iegūstama enerģija.
Pārtikas atkritumi, kas sadalās bez skābekļa rada metāna gāzi, kas rada negatīvu ietekmi uz ozona slāni. Šī gāze (CH4) ir viena no siltumnīcas efekta izraisošajām gāzēm, tā ir vairāk kā 20 reižu kaitīgāka nekā oglekļa dioksīds (CO2).
Ja atkritumi tiek pareizi apstrādāti un izmantoti, tad no tiem iespējams radīt elektroenerģiju vai/un siltumenerģiju. Pretējā gadījumā – atkritumi kaitē videi un enerģija, kas no tiem varētu rasties, tiek “pazaudēta”. Pārtikas atkritumi var tikt pārstrādāti un izmantoti arī kā organiskais mēslojums, kuru var izmantot augsnes apstrādei. Par vidi atbildīgi uzņēmumi izvēlas atkritumus nodot pārstrādei un uzglabāt nepieciešamajos konteineros.
Pārtikas atkritumu savākšanas un pirmapstrādes uzņēmums SIA “MOSS & MOSS” apgalvo, ka arī pārtika ir nododama pārstrādei un to iespējams šķirot. Izrādās, ka pārtikas atkritumus iespējams dalīt vairākās kategorijās:
Eļļas – dažādas pārtikas produktu eļļas, ko lietojam ikdienā, lai, piemēram, uzceptu gaļu. Šīs eļļas otrreiz nav paredzēts izmantot, tāpēc parasti tās noskalojam izlietnē vai nosusinām ar mitrumu uzsūcošu salveti un izmetam miskastē.
Bioatkritumi – kuru sastāvā pārsvarā atrodami augļi, dārzeņi un ēdināšanas iestādēs pāri palikusī pārtika. Šos atkritumus būtu nepieciešams uzglabāt īpašos konteineros, kas regulāri tiek dezinficēti.
3. kategorijas atkritumi – tie ir dzīvnieku valsts blakusprodukti, piemēram, svaiga gaļa, zivis un olas, cepta gaļa un zivis, gaļas un zivju produkti, kas jācep/jāvāra pirms ēšanas, pārējie pārtikas atkritumi, kas nav starptautiskie pārtikas atkritumi (tādi, ko pasniedz viesnīcās, uz kuģiem, jahtās, lidmašīnās u.c.).
Pārtikas atkritumu savākšanas tīkls SIA “Moss&Moss”, ļauj klientiem nodrošināt optimālākos pārtikas atkritumu uzglabāšanas un savākšanas risinājumus, piedāvājot konteinerus un izdevīgus savākšanas nosacījumus katra individuālajām vajadzībām. Ja vēlies būt atbildīgs uzņēmējs – izvēlies pārtikas pārstrādi!
Photo by Tolga Ahmetler on Unsplash