You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kāpēc visu laiku gribas ēst?

Visu laiku gribas ēst, Photo by Artem Labunsky on Unsplash

Visu laiku gribas ēst, Photo by Artem Labunsky on Unsplash

Vēders rūc, visu laiku jūties kā uz adatām un nemitīgi vēlies ielūkoties ledusskapī? Bieži jūties izsalcis, badā? Ja visu laiku gribas ēst, iespējams, ķermenis Tev signalizē ko patiešām svarīgu! Bads pēc definīcijas ir fizioloģiska nepieciešamība pēc uzturvielām, lai nodrošinātu “degvielu” ķermenim. Tāpat kā automašīnai ir nepieciešama gāze, lai tā darbotos, mūsu ķermenim ir nepieciešama pārtika, lai radītu enerģiju, lai mēs izdzīvotu un attīstītos. Kad tvertne ir tukša, ķermenim ir nepieciešama papildināšana.

Kas ir grelīns un leptīns, un kāds tiem sakars ar mūsu ēsanu?

No bioloģiskā viedokļa mūsu ķermeņi kuņģī ražo hormonu, ko sauc par grelīnu, lai signalizētu smadzenēm, ka ķermenim ir nepieciešama pārtika. Kamēr grelīns palielinās pirms ēšanas un samazinās pēc ēšanas, leptīns — vēl viens tauku šūnās ražots hormons — informē smadzenes, ka tām ir pietiekama enerģija un nav nepieciešams patērēt nekādu citu pārtiku. Tomēr dažreiz šis process nenotiek tieši tā, kā plānots. Patiesībā Tu varētu ēst vairāk, nekā nepieciešams, un joprojām prātot: "Kāpēc es vienmēr esmu izsalcis?" Ir daudz dažādu iemeslu, kāpēc Tu varētu būt bieži izsalcis, tostarp daži tipiski izsalkuma cēloņi, kā arī daži patiešām satraucoši.

Tipiski izsalkuma iemesli

Tā kā mūsu ķermenis ir gudrs un sarežģīts, tas mums paziņos, kad baudīt maltīti. Lūk, biežākie iemesli, kāpēc Tu varētu būt izsalcis.

Tu kādu laiku neesi ēdis.

Acīmredzamākais iemesls, kāpēc vēders mudina to barot? Tu kādu laiku neesi ēdis! "Pārtikas trūkums laika gaitā izraisa ķermeņa izsalkumu, kas ietver diskomfortu vidusdaļā un vājuma sajūtu no uztura trūkuma. Ja pamani, ka jūties gauss vai noguris, kad neesi ēdis, tā ir ķermeņa dabiskā reakcija uz enerģijas saglabāšanu. Laiks, kas nepieciešams, lai kāds izjustu diskomfortu bada dēļ, var atšķirties, jo tas ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Parasti cilvēki var sākt justies izsalkuši trīs līdz piecas stundas pēc pēdējās ēšanas, bet tas var būt ilgāks, ja viņi iepriekš ir patērējuši bagātīgu maltīti.

Tu tikko trenējies

Pēc intensīvas skrējiena vai treniņnometnes Tu skaiti minūtes, līdz varēsi papildināt sevi ar garšīgām uzkodām vai maltīti. Vingrinājumi, jo īpaši smagas vai sirdsdarbības pilnas fiziskās aktivitātes, izmanto kalorijas un barības vielas. To patēriņš var izraisīt izsalkumu.

Tu šonakt slikti gulēji

Tici vai nē, nepietiekami aizverot acis, Tu vari justies izsalcis. Miegs ir būtisks apetītes kontrolei. Kā tas darbojas? Kamēr mēs atrodamies sapņu zemē, mūsu smadzenes un imūnsistēma tiek stiprināta, regulējot bada hormona grelīnu. Tiem, kuri regulāri neatpūšas, šis hormons ir augstāks, radot palielinātu apetīti.

Tu neēd pietiekami daudz olbaltumvielu, tauku un šķiedrvielu

Izsalkuma lēkmes var izraisīt ne tikai ilgs laiks bez ēdienreizes, bet arī nepareiza ēšana. Mums visiem ir nepieciešams uzturs, kas ir sabalansēts ar pietiekamu daudzumu olbaltumvielu, tauku un šķiedrvielu, lai justos apmierināti. Olbaltumvielas regulē grelīnu un leptīnu, palīdzot mums just sāta sajūtu. Kvalitatīvi tauki palīdz leptīna ražošanā, lai signalizētu par sātu un arī par palēninātu gremošanu.

Šīstošās šķiedras vai pārtikas produkti, kas izšķīst ūdenī, mēdz samazināt apetīti un radīt sāta sajūtu.

Tu esi grūtniece vai māmiņa, kas baro ar krūti

Grūtniecības laikā ķermeņa kaloriju un makroelementu pieprasījums palielinās, lai nodrošinātu augļa augšanai atbilstošu “degvielu”. Šīs kalorijas un makroelementi tieši veicina augļa smadzeņu, kā arī skeleta, muskuļu un tauku audu attīstību un augšanu veselīgam bērnam. Turklāt barošana ar krūti rada milzīgu piepūli sievietes ķermenim un var likt viņai justies izsalkušai un izslāpušai. Grūtniecība vidēji prasa papildu 300 kalorijas dienā, savukārt barojot ar krūti, katru dienu var būt nepieciešamas no 500 līdz 1000 papildu kalorijām.

Satraucoši iemesli justies izsalkušam

Ir daži gan fiziski, gan garīgi veselības stāvokļi, kas var radīt pastāvīgu bada sajūtu. Ja rodas kāds no šiem simptomiem, pieraksties pie ārsta, lai atbildētu uz jautājumu "Kāpēc es vienmēr esmu izsalcis?".

Veselības problēmas

Hipertireoze ir stāvoklis, kad organismā ir vairāk hormonu nekā nepieciešams. Tas varētu izraisīt pārmērīgu bada sajūtu. Citi medicīniskie vainīgie, kas var izraisīt badu, ir diabēts, parazītu infekcija zarnu traktā un hipoglikēmija. Cukura līmeņa svārstības asinīs arī ir izplatīts pārmērīga vai pastāvīga bada cēlonis.

Hormoni streiko

Vai pēc smagas ballēšanās nakts alksti picu vai citu ogļhidrātiem bagātu ēdienu? Tā var šķist normāla reakcija, bet patiesībā tas ir signāls, ka hormoni streiko. Izskaidrojums ir pavisam vienkāršs - alkohols kavē leptīna ražošanu.

Arī tad, kad pārdzīvo saspringtu laiku, var gadīties ka pievērsies saldumiem vai citiem komfortablākiem ēdieniem, lai tiktu galā ar izsalkumu. Tas ir vēl viens hormonāls apsvērums, jo kortizols ir virsnieru dziedzeros ražots hormons, kas palielinās līdz ar hronisku stresu. Kortizols var veicināt tieksmi uz pārtiku un palielināt apetīti.

Tev ir nesakārtots ēšanas modelis

Ārkārtējos gadījumos ēšanas traucējumi, piemēram, anoreksija, bulīmija vai citi apstākļi, var izraisīt neparastus bada modeļus. Tie, kuriem ir šie stāvokļi, mēdz stipri ierobežot nepieciešamo kaloriju un citu uzturvielu daudzumu, radot pieaugošu bada sajūtu.

Tad izsalkums var nopietnas sekas: ādas bojājumus, matu izkrišanu, aizcietējumu, ātru sirdsdarbību un nogurumu u.c. nevēlamas blakusparādības.

Ja jūti satraucošus iemeslus izsalkuma, vērsies pie ģimenes ārsta vai uztura speciālista.

Lasi arī:

Visu laiku gribas ēst, Photo by Artem Labunsky on Unsplash

Visu laiku gribas ēst, Photo by Artem Labunsky on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas