You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kondicionieru slimība - vai tāda eksistē? Kā no tās izvairīties?

Gandrīz ikviens ir dzirdējis par “kondicionieru slimību” - pastāv pat uzskats, ka uzturēšanās kondicionētās telpās vai pat automašīnā ir pirmais solis uz saslimšanu, taču kā ir patiesībā? Un vai ir iespējams izvairīties no “kondicionieru slimības”?

Reizēm birojos un iestādēs, retāk privātmājās iekštelpu kondicionieri patiešām tik ļoti atdzesējuši gaisu, ka pēc ilgākas uzturēšanās šādās telpās jūties teju vai nosalis un sāc jau gaidīt klepu un iesnas. Elpošanas problēmas, rīkles kairinājums, aizsmakums, galvassāpes, nogurums, sausa āda – tie ir galvenie simptomi, kas nereti tiek saistīti ar kondicionieriem. taču patiesībā gaisa kondicionieri neizraisa slimības, taču tie mijiedarbojas ar vidi tādā veidā, kas var padarīt mūs slimus. Uzzini, kā no tā izvairīties!

Kas izraisa "gaisa kondicionēšanas slimības"?

Gaisa kondicionieri un to ražotais aukstais gaiss pēc būtības nav kaitīgi. Turklāt ir situācijas, kad, gaisa kondicionēšana var būt par ļoti ieteicama, piemēram, cilvēkiem, kuri cieš no elpošanas problēmām vai arī tādiem, kuriem karstumā paliek slikti ar sirdi. Kas tad īsti ir tā saucamā kaisa kondicioniera slimība un kas to izraisa?

Baktērijas, sēnītes un alergēni

Gaisa kondicionēšanas slimība sākas tur, kur satiekas gaisa kondicionieri un baktērijas, sēnītes, pelējums un miltrasa.

Ja Tava māja vai birojs ir mājvieta pelējumam un baktērijām, telpa netiek regulāri tīrīta, tad gaisa kondicionieris tiešām izdzenās tieši slimību veicinošos alergēnus. Ir svarīgi, lai birojā vai mājās nebūtu putekļi!

Gaisa kondicionieri var palīdzēt izžāvēt ēkas no liekā mitruma, taču tie nespēj izsūkt putekļus no netīrajiem paklājiem, kas nereti ir īstais slimības pamatcēlonis. Tā kā šie alergēni izplatās gaisā, tie rada aizliktu degunu, rīkles iekaisumu un dažkārt elpošanas problēmas. Simptomi ir līdzīgi kā saaukstēšanās gadījumā.

Arī pats gaisa kondicionieris var būt pelējuma vai baktēriju vairošanās vieta, ja netiek pienācīgi uzturēts. Tajā radušais kondensāts var būt ideāla mitrā vieta pelējuma sēnītei, tādēļ ir regulāri jārūpējas arī par kondicioniera tīrīšanu.

Pārāk auksts kondicionētais gaiss

Vēl viens gaisa kondicionētāja slimības cēlonis ir pārāk auksts gaisa kondicionētāja režīms. Ja telpas tiek pārmērīgi atdzesētas, tas rada labvēlīgus apstākļus dažādiem aukstumu mīlošiem vīrusiem, kam šāda vide ir ideāla. Turklāt -ļoti zemā temperatūrā arī artērijas sašaurinās, lai pasargātu organismu no siltuma zuduma – šādā režīmā ķermenis ir ievainojamāks un uzņēmīgāks pret slimībām. Dzīvojot un strādājot ļoti aukstā vidē, var rasties arī drebuļi, kas ar laiku sagādā galvassāpes, nogurdina un rada sāpes muskuļos un locītavās.

Sauss gaiss

Kondicionieris sausina gaisu un palīdz izvadīt lieko mitrumu. Taču, ja gaiss kļūst pārāk sauss, mitrumu zaudē arī deguna gļotādas, padarot to jutīgāku pret infekcijām. Tāpat arī cilvēki, kam ir sausās acs sindroms, var just sausā gaisa ietekmi un acis var sākt pastiprināti asarot.

Kā izvairīties no “kondicionieru slimībām”?

Ja vēlies pasargāt sevi no gaisa kondicionieru it kā izraisītajām saslimšanām:

  • Sāc ar mājas vai biroja rūpīgu iztīrīšanu un atbrīvošanu no pelējuma, putekļiem un citiem alergēniem.
  • Novērs mitruma cēloni telpās, laineatkārtotos pelējuma vai miltrasas veidošanās.
  • Ieplāno regulāru gaisa kondicionētāja apkopi, tostarp tīrīšanu un filtru nomaiņu vismaz reizi trīs mēnešos.
  • Dzer vairāk ūdens, lai rīkles un deguna gļotādas saglabātos mitras.
  • Ja jūti, ka kondicionieris pūš tieši virsū un Tev sākas galvas vai muskuļu sāpes, noteikti noregulē to citā virzienā.
  • Gaisa kondicionierim jābūt ērtā istabas temperatūrā. Starp ārā esošo temperatūru un telpās esošo nedrīkst būt pārmēru krasas atšķirības. Īpaši tas attiecas uz automašīnām, kur parasti ir vēlme ielikt zemāko iespējamo aukstuma režīmu kamēr ārā ir visi +30 grādi. Tas nav pareizi.

Lietot vai nelietot kondicionieri – tā ir katra paša izvēle, tomēr jāteic, ka iedziļinoties niansēs, labāk tomēr pareizi lietot kondicionieri un uzturēties telpās ar komfortablu gaisa temperatūru, nekā pakļaut sevi pārkaršanas riskam, mocīties, svīst, radīt papildus slodzi sirdij… tas nav tā vērts.

Izlasi arī:


Kondicionieru saslimšana, Photo by Brittany Colette on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas