Foto: Kristina Paukshtite, Pexels.com
Ar krūšu veselības jautājumiem ikdienā sastopas ikviena sieviete. Lai precīzi diagnosticētu krūts dziedzeru izmaiņas, ļoti svarīgi ir veikt secīgus – vienu otram pakārtotus krūts izmeklējumus, kas ir atbilstoši vecumam, sūdzību un klīniskās atradnes raksturam. Tieši tāpēc “Medicīnas centra ARS” pakalpojums – krūts dziedzeru multimodālu un interdisciplināru izmeklēšanu un diagnozes noteikšanu vienas dienas laikā – pieejams arī jaunajās ARS slimnīcas telpās Grīziņkalnā (Jāņa Asara ielā 3, Rīga).
Krūšu diagnostika vienas dienas laikā
Vienas dienas krūšu diagnostika ir izstrādāta, lai atvieglotu sieviešu ārstēšanas iespējas, lai situācijā, kad viņas saskaras ar aizdomīgu veidojumu krūtī, sniegtu pārliecību par iespējami labāko ārstēšanas taktiku. Multimodāla izmeklēšana ir balstīta uz individuālu pieeju katram pacientam, lai iegūtu precīzu izmeklējumu rezultātu, samazinot atkārtotu izmeklējumu nepieciešamību.
Krūts dziedzeru izmeklēšanas metodes ietver mamogrāfiju, krūšu ultrasonogrāfiju, krūšu magnētisko rezonansi. Mamogrāfijas un ultrasonogrāfijas izmeklējumus ARS slimnīcas telpās veic pieredzējuši speciālisti, kuri vajadzības gadījumā nosūtīs pacienti konsultēties ar krūts ķirurgu–mamologu. Ārsts konsultācijas laikā izvērtēs un izskaidros izmeklējumu rezultātus un veiks klīnisko krūts izmeklēšanu ar palpēšanu/iztaustīšanu. Un otrādi, ja paciente ieradīsies uz konsultāciju pie mamologa un būs nepieciešami papildus izmeklējumi, tos iespējams veikt pie ARS radiologa. Turklāt šie izmeklējumi un mamologa konsultācija tiek nodrošināti tajā pašā dienā, tādējādi saīsinot laika periodu līdz diagnostiskajam slēdzienam.
Mamogrāfiju un krūšu izmeklēšanu ar ultraskaņu nozīmē tad, ja tās iepriekš nav veiktas vai nepieciešama papildu informācija. To precizēšanai var ieplānot arī krūšu magnētisko rezonansi un citus papildu izmeklējumus. ARS speciālisti spēj palīdzēt arī situācijās, kad pacientiem jau ir veikti izmeklējumi un noteikta diagnoze, bet pacienti nezina, kur griezties tālāk, lai uzsāktu piemērotu ārstēšanu.
“Krūts dziedzeru veselībai ir ļoti svarīga nozīme. Ir svarīgi par to rūpēties, darīt to saprātīgi un atbildīgi, balstoties uz zinātnē pierādītām rekomendācijām. Vēlos iedrošināt, ka lielākā daļa krūts dziedzeros atrasto izmaiņu reproduktīvā vecumā, ir labdabīgi veidojumi. Ir ļoti svarīgi būt vērīgiem un rūpīgiem, un uzsākt savlaicīgu krūts dziedzeru skrīningu ar mamogrāfiju. Tas ir ļoti būtiski, jo agrīni atklātas ļaundabīgas izmaiņas mūsdienās ir labi ārstējamas un kontrolējamas,” uzsver “Medicīnas centra ARS” krūšu ķirurgs-mamologs dr. Krista Arcimoviča.
Krūts dziedzeru izmeklējumu nepieciešamība
Veselām sievietēm, kurām nav sūdzību un paaugstināts saslimšanas risks, līdz 40 gadu vecumam krūts dziedzeru radioloģiskie izmeklējumi nav jāveic. Sievietēm, kuras ir vecākas par 30 gadiem, sūdzību gadījumā sākotnēji veic klīnisko apskati, lai sastādītu izmeklējumu plānu. Visbiežāk krūts izmeklēšana tiek uzsākta ar mamogrāfiju, tai seko ultrasonogrāfija, un, ja nepieciešams, tiek veikta audu biopsija, lai apstiprinātu pārmaiņu raksturu. Augsta riska grupā iekļauto sieviešu izmeklēšana ietver krūts magnētiskās rezonanses izmeklējumu, sākot no 30 gadu vecuma, reizi gadā, papildinot ar mamogrāfijas un/vai ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, atbilstoši individuālajai situācijai.
Kad obligāti vajadzētu pieteikties uz konsultāciju pie speciālista?
Veicot krūšu pašpārbaudi mājās reizi mēnesī, var savlaicīgi konstatēt izmaiņas tajās. Ja pārbaudes laikā novēro kādu no šīm izmaiņām, vajadzētu konsultēties ar speciālistu:
- krūtīs vai padusē satausti veidojumu;
- novēro patoloģiskus izdalījumus no krūts gala;
- ievēro krūts dziedzera vai krūts ādas izmaiņas (apsārtums, ādas pietūkums, ādas sabiezējums, “citrona miziņas” simptoms, eritēma, krūts gala apsārtums, ekzematoza ādas lobīšanās, ādas čūla, ādas vai krūts gala ievilkums).
Seko “Medicīnas centra ARS” sociālo tīklu kontiem (Facebook, Instagram, LinkedIn), lai uzzinātu aktuālāko par jaunās ARS slimnīcas telpās sniegtajiem pakalpojumiem!
Foto: Kristina Paukshtite, Pexels.com