Foto: Freepik.com
Daudzu mazo uzņēmumu ikdienā straujas ienākumu un attiecīgi naudas plūsmas svārstības var būt regulāra parādība. Mūsdienās pastāv vairākas iespējas, kur mazie uzņēmumi var saņemt nepieciešamo papildus finansējumu – bankās, pie alternatīvajiem finansētājiem un arī valsts atbalsta programmās.
Kredīts uzņēmumiem no bankas vai alternatīvajiem finansētājiem, neatkarīgi no tā, vai vēlaties paplašināt darbību, investēt jaunā aprīkojumā vai vienkārši stabilizēt naudas plūsmu ir pamata variants, ko apsvērt. Savukārt valsts atbalsta programmas, piemēram, no Altum var būt laba iespēja saņemt finansiālu atbalstu, jaunu ideju realizācijai . Tomēr, neatkarīgi no tā, kuru finansējuma avotu izvēlaties, ir svarīgi rūpīgi izpētīt un apsvērt visus iespējamos risinājumus, ņemot vērā savu uzņēmuma konkrēto situāciju, nepieciešamības un iespējas.
Banka
Gadu desmitiem bankas ir bijušas mazo uzņēmumu finansēšanas stūrakmens. Banka ir pirmā, kas iešaujas prātā, brīžos, kad nepieciešama nauda biznesam. To atpazīstamība un ērtums padara tās par dabisku izvēli daudziem uzņēmējiem. Lūk, daži galvenie aspekti, kas jāņem vērā, vēršoties bankā pēc aizdevuma uzņēmumam:
- Aizdevumu iespējas: Bankas parasti piedāvā gadu virkni ar aizdevumu produktiem biznesa attīstībai, tostarp termiņaizdevumus, kredīts uzņēmumiem bez ķīlas, kredītlīnijas un faktoringa aizdevumus. Katram produktam ir savi nosacījumi, procentu likmes un atmaksas grafiki, kas ļauj uzņēmumu īpašniekiem izvēlēties savām vajadzībām vispiemērotāko. Tomēr dažkārt tieši plašais produktu spektrs, rada uzņēmumu vadītājiem papildus sarežģītību.
- Stingri kvalifikācijas kritēriji: Lai gan bankas parasti piedāvā lētākos aizdevumus, tās bieži vien nosaka stingrus atbilstības kritērijus un prasīt nozīmīgu dokumentācijas apjomu ne tikai, lai saņemtu aizdevumu, bet arī aizdevuma atmaksas laikā. Kredīta saņemšanu var ietekmēt tādi faktori kā kredītvēsture (tajā skaitā nodokļu), vēsturisko finanšu datu stabilitāte un nākotnes ieņēmumu prognozes.
- Ilgs pieteikuma iesniegšanas process: Pieteikšanās bankas aizdevuma saņemšanai parasti ir saistīta ar apjomīgu dokumentāciju un anketu aizpildīšanu, tostarp finanšu pārskatiem, nodokļu deklarācijām, kā arī dažkārt biznesa plāniem. Tāpat finansējuma saņemšanas procesā var būt maz personīgas un tiešas komunikācijas ar banku.
Alternatīvais finansējums
Pēdējos gados alternatīvie finansētāji, kā Capitalia, ir kļuvuši par pieaugoši populāru izvēli mazo un vidējo uzņēmumu kreditēšanas jomā. Situācijās, kad bankas finansējums nav piemērots vai pieejams vai arī uzņēmumam nav vēlmes lauzties cauri komercbanku pieteikumu labirintiem, uzņēmumi arvien biežāk izmanto tieši finansējumu no alternatīvajiem kreditētājiem. Specializējoties tikai uz uzņēmumu finansēšanu, šie aizdevēji piedāvā vienkāršus risinājumus, kā viegli un ērti piesaistīt papildus līdzekļus biznesa izaugsmei. Pie tam līdz ar Euribor likmu kāpumu, alternatīvo finansētāju kredītu procentu likmes bieži ir līdzīgas banku piedāvātajam. Lūk, kas jāņem vērā, vēršoties pie alternatīvajiem finansētājiem pēc kredīta uzņēmumam:
- Elastīgums un pieejamība: Atšķirībā no bankām alternatīvajiem finansētājiem bieži vien ir zemākas un elastīgākas prasības, tāpēc tie ir pieejamāki plašākam uzņēmumu lokam. Tie var likt mazāku uzsvaru uz kredītvēsturi un nodrošinājuma pieejamību, tā vietā koncentrējoties uz tādiem faktoriem kā naudas plūsma, aktuālie pārdošanas dati un nozarēm specifiski rādītāji. Daudzi alternatīvie finansētāji piedāvā personīgu kontaktpersonu, ar kuru uzņēmējs var ērti izrunāt visus ar finansējumu saistītus jautājumus.
- Ātrāka finansējuma saņemšana: Alternatīvie aizdevēji izmanto pielāgotas automācijas, lai optimizētu pieteikumu iesniegšanas un apstiprināšanas procesus, tādējādi nodrošinot uzņēmumiem ātrāku piekļuvi līdzekļiem.
- Augstāka riska tolerance: Alternatīvais finansējums var būt īpaši piemērots situācijās, kad kredītam nav pieejams nodrošinājums vai arī aizdevums ir nepieciešams uz salīdzinoši īsu laiku. Abas šādas situācijas bankas izvērtē nelabprāt.
Valsts atbalsts
Papildus banku aizdevumiem un alternatīviem finansēšanas veidiem vēl viena iespēja mazajiem uzņēmumiem, kas meklē papildu finansējumu, ir valsts atbalsta programmas. Šie atbalsta instrumenti, kurus bieži ievieš valsts aģentūras (piemēram, Altum), bezpeļņas organizācijas, korporācijas vai fondi, piedāvā uzņēmējiem iespēju saņemt finansiālu atbalstu ar granta elementiem vai subsidētām procentu izmaksām. Lūk, kāpēc ir vērts apsvērt meklēt finansējumu uzņēmumam valsts atbalsta programmās:
- Lētāks finansējums: Atšķirībā no aizdevumiem, valsts atbalsta programmās iegūtais finansējums ir pieejams ar zemākām likmēm nekā tirgū tos piedāvātu bankas vai alternatīvie finansētāji. Dažas valsts programmas piedāvā arī saņemt aizdevumu ar granta elementiem, kad daļa no saņemtās naudas nav jāatmaksā, ja tiek sasniegti atbalsta programmas noteiktie mērķi. Valsts atbalsta programmas īpaši piemērotas ir pētniecības projektiem, kā arī ekoloģisko uzlabojumu veikšanas darbos.
- Dažādi atbilstības kritēriji: Valsts atbalsta programmas ir ļoti atšķirīgas, pie tam pieejamas specifiskā laika periodā. Uzņēmējam būtu aktīvi jāseko līdzi jaunumiem par šādām programmām, ko var publicēt gan Altum, LIAA, Lauku Atbalsta dienests vai citas nozarēm specifiskas valsts aģentūras un programmas. Grūti izsekojamo prasību un progammu rezultātā, daudzi uzņēmumi Eiropas Savienības grantu pieteikumos tāpēc izmanto specializētus finanšu konsultantus, piemēram, Global Consulting.
- Atpazīstamība: Piedalīšanās valsts atbalsta programmās ne tikai sniedz iespēju iegūt finansējumu, bet arī var atvieglot kontaktu dibināšanu un potenciālo partneru, investoru un klientu iepazīšanu.
Ja vēlaties veicināt sava uzņēmuma izaugsmi, apsveriet visas iespējas kā iegūt papildu uzņēmumu. Sazinieties ar grāmatvedi vai vērsieties pēc konsultācijām pie finansējuma sniedzēja, ja ir nepieciešama palīdzība, lai veiktu pareizo izvēli un ilgtermiņā Jums tā atmaksātos.
*Raksts tapis sadarbībā ar Capitalia.
Foto: Freepik.com