Latvijas Universitātes galvenā ēka Raiņa bulvārī 19. Foto: Ieva Leiniša/LETA
Latvijas augstskolu studenti nav ziņojuši izglītības iestādes studējošo pašpārvaldēm par pasniedzēju seksuālu uzmākšanos studentiem, atklāja vairāku augstskolu studējošo pašpārvaldes.
Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Kultūršoks" rīcībā nonākušas septiņu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) studenšu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos.
LETA jautājumā par iespējamiem studentu ziņojumiem augstskolu studējošo pašpārvaldēm par pasniedzēju seksuālu uzmākšanos sazinājās ar Latvijas Universitātes (LU), Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), Rīgas Tehniskās universitātes (RTU), RTU Liepājas akadēmijas, Daugavpils Universitātes (DU), Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studējošo pašpārvaldēm.
"Mums kā pašpārvaldei pienāk dažādas sūdzības, bet tieši šajā jautājumā nav bijuši gadījumi, nē," norādīja RSU Studējošo pašpārvaldes (SP) birojs.
"Manā pieredzē, kopš esmu pašpārvaldes vadītāja jau trīs gadus, mēs neesam saskārušies ar šādiem gadījumiem. Pašiem, izdzirdot par notiekošo Mūzikas akadēmijā, bija šoks. Mēs RTU cīnāmies ar dažādām problēmām, bet noteikti ne tāda rakstura," sacīja RTU studentu parlamenta prezidente Aneta Tarasova.
Arī LU SP priekšsēdētājs Krišjānis Mārtiņš Alliks uzsvēra, ka līdz viņiem neesot nonākušas ziņas, ka LU būtu fiksēti šādi gadījumi.
Noliedzoši atbildēja arī RTU Liepājas akadēmijas SP priekšsēdētājs Niklāvs Oļševskis, DU SP priekšsēdētāja Paula Vikaine, RTA SP priekšsēdētājs Edgars Alks.
LMA SP priekšsēdētāja Agnese Apine uz jautājumiem atteicās atbildēt.
Jau ziņots, ka LTV "Kultūršoka" rīcībā ir JVMLA studenšu pāridarītāju uzvārdi, bet tie vēl netikšot publiskoti, jo nepieciešams strādāt pie pierādīšanas procesa. Liecības tiks iesniegtas Tiesībsarga birojā, kura pārstāve raidījumā norādīja, ka tās liecina par sistemātisku nepieļaujamu rīcību.
Raidījuma rīcībā esošā informācija liecina, ka par vismaz vienu pasniedzēju saņemtas vairākas sūdzības.
Studentes liecina, ka sajūta pēc uzmākšanās bijusi pretīga, radījusi baiļu sajūtu, traucējušas mācībām, radījušas un citas problēmas.
JVLMA rektors Prānis februāra sākumā izdevis rīkojumu par akadēmijas darbinieku uzvedības noteikumiem, kuros norādīts, ka jebkāda veida uzmākšanās neatbilst vispārpieņemtajām ētikas un uzvedības normām.
Prānis aģentūrai LETA iepriekš klāstīja, ka 22.janvārī saņemts viens iesniegums. Reaģējot uz to, tikusi sasaukta Ētikas komisijas sēde, kā arī veiktas pārrunas ar iesaistītajām pusēm.
Prānis norādīja, ka iesaistītais darbinieks ir saņēmis disciplinārsodu, taču JVLMA rektors neatklāj, kāds tas bijis.
Saistībā ar raidījumā izskanējušo Mūzikas akadēmija vērsusies policijā un, sadarbojoties ar tiesībsargājošām institūcijām, sola darīt visu nepieciešamo iespējamo pārkāpumu un noziegumu izmeklēšanai.
JVLMA vēlreiz aicina visus iespējamos cietušos un aizskartās puses vērsties ar iesniegumiem pie jebkurām atbilstīgām personām vai institūcijām, kas var palīdzēt šī jautājuma risināšanā.
Latvijas Universitātes galvenā ēka Raiņa bulvārī 19. Foto: Ieva Leiniša/LETA