You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Laura Arnicāne skaidro, kā sagatavot bērnu garderobi jaunajam mācību gadam

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Augusts tuvojas izskaņai un vecāki uzsāk sprintu, lai sagatavotu savas atvases jaunajam mācību gadam. Līdz ar nepieciešamajām kancelejas precēm vecāki steidz iegādāties bērniem arī apģērbu, kas dažkārt var kļūt par lielāku vai mazāku izaicinājumu - veikalu un stilu dažādība, bērnu vēlmes, kā arī atšķirīga rocība. Tas var radīt zināmu jucekli garderobes plānošanā. "Latvijas Zaļais punkts" kopā ar Zero waste pionieri Latvijā Lauru Arnicāni sagatavojuši padomus, kā sagatavot bērna skapi jaunajam mācību gadam ilgtspējīgi, turklāt neatstājot ģimenes budžetā pamatīgu robu.

Rūpes par bērnu apģērbu izvēli ir nozīmīga daļa no ģimenes ikdienas, un arvien biežāk vecāki pievērš uzmanību ilgtspējai un kvalitātei, veidojot bērna garderobi. Tam lieti noder "kapsulas garderobes" princips, kas nozīmē, ka skapja saturu veido salīdzinoši maz apģērba, ko ir viegli kombinēt. Tomēr jautājums paliek: Vai bērnu "kapsulas garderobi" veidojam pēc tiem pašiem principiem kā pieaugušajiem? Un ko darīt ar to, kas kļuvis lieks?

"Kapsulas garderobes" trīs pamatprincipi

Laura atgādina, ka "kapsulas garderobes" izveides pamatā ir trīs nemainīgi pamatprincipi kā maziem, tā lieliem - kvalitāte pār kvantitāti, mazāk ir vairāk, kā arī izvēlamies savstarpēji kombinējamu apģērbu nebeidzamām variācijām. Kvalitāte vienmēr ir prioritāte, un šis princips attiecas gan uz pieaugušo, gan bērnu apģērbu. Tomēr jāņem vērā, ka bērni aug ļoti ātri, tādēļ uz kvalitatīvu apģērbu jāskatās kā uz investīciju.

"Kvalitatīvs ziemas kombinezons, noteikti būs dārgāks par ātrās modes piedāvātajiem vienas sezonas kombinezoniem, tomēr, ja to aplūkojam kā investīciju, kombinezons ziemas mēnešos varēs sildīt arī citus bērnus, kad atvase no tā jau būs izaugusi. Turklāt šobrīd pieejamās tirgošanās platformas ļauj tiešsaistē iegādāties lietotus, kvalitatīvus bērnu apģērbus par zemāku cenu. Vēl viens garderobes veidošanas pamatprincips ir "mazāk ir vairāk" - tā ir pieeja, kas palīdz samazināt nevajadzīgus izdevumus un vides ietekmi, kā arī veicina bērna apzinīgu attieksmi pret mantām. Izvēlēties mazāk, bet savstarpēji kombinējamas lietas palīdzēs ikdienā veidot vairākas savstarpēji saderīgas apģērbu komplektu variācijas," stāsta Laura Arnicāne, Zero Waste dzīvesveida principu pamatlicēja Latvijā.

Mīļākie apģērbi - daļa no ikdienas "kapsulas"

Katram bērnam ir savs stils un individuālas vajadzības, tāpēc vienotas formulas bērna "kapsulas garderobei" nav. Visa pamatā ir saruna ar bērnu - ko viņam patīk vilkt. Kādas krāsas un apģērba stili viņam patīk? Ir svarīgi iesaistīt bērnu šajā procesā, lai viņš varētu izpaust savu personību un justies komfortabli savā apģērbā. Liela daļa bērnu garderobes bieži vien ir piepildīta ar apģērbiem, kurus rotā mīļākie multfilmu varoņi, piemēram, Elza un Anna no "Ledus sirds," "Ķepu patruļa," "Bārbija" vai "Tutas lietas". Laurai ir padoms, kā šos apģērbus integrēt ikdienas garderobē.

"Es neesmu Pinterest* mamma - man ir svarīgi, ka bērns caur apģērbu var izpaust savu personību un vilkt to, kas viņam tiešām patīk, pat ja tas nozīmē "Ķepu patruļas" krekliņu ar dinozauru biksēm, tomēr, tas nenozīmē, ka ar šādiem apģērbiem nevar veidot "kapsulas garderobi". Šādos gadījumos es ieteiktu visus raibos apģērba gabalus iegādāties vienā apģērbu kategorijā. Proti, multfilmu varoņi dzīvo bērna garderobē uz t-kreklu dizainiem, bet pārējās apģērbu kategorijas (bikses, jakas, džemperus) iegādājamies pēc "kapsulas" principa - vienkrāsainos, savstarpēji kombinējamos toņos pēc patikas. Pēc šī paša principa varam vadīties arī izvēloties kleitas mazajām dāmām - kleitas izvēlamies pēc bērna sirds patikas, tomēr tās kombinējam ar universālām jaciņām, kas garderobē ievieš zināmu skaidrību un kārtību," skaidro Laura.

Veido garderobi videi draudzīgi

Bērna garderobes veidošana nav tikai par apģērbu - tā ir par vērtībām, sarunu un uzticēšanos bērna gaumei. Veicot skapja ģenerāltīrīšanu "Latvijas Zaļā punkta" direktors Kaspars Zakulis iesaka pieturēties pie 5P principiem.

"Kad pārskatām esošos resursus, vai tas būtu tekstils vai citas mājsaimniecībā pieejamās lietas, iesakām pieturēties pie "Latvijas Zaļā punkta" izstrādātajiem 5P principiem. 5P jeb "pārveido", "pielieto vēlreiz", "pasaki nē", "pārstrādā" un "piedomā" ir pamatprincipi, kas ļauj samazināt atkritumu daudzumu un saskatīt vērtību šķietami nevajadzīgām lietām. Jaunas garderobes izveidošanas kontekstā būtu jāizvērtē jau esošie apģērba gabali - paturēt to, kas vēl patiešām noderēs, savukārt par to, kas nav ilgi valkāts vai ir apnicis, vērts padomāt - varbūt tas noderēs vēl kādam citam un to iespējams nodot lietošanā paziņām, nodot tekstilam paredzētajos šķirošanas konteineros vai pārdot citiem vecākiem. Tik pat labi nevajadzīgo tekstilu var izmantot radošām ģimenes aktivitātēm," tā Kaspars Zakulis.

Arī Laura ikdienā izvēlās bērniem lietotu apģērbu: "Ja bērniem ir normāla un aktīva bērnība, tad ir tikai loģiski, ka apģērbs mēdz saplīst un sasmērēties. Katru reizi pirkt augstas kvalitātes apģērbu veikalos ir pamatīgs robs ģimenes budžetā, tāpēc es labprāt izvēlos bērniem lietotu apģērbu, piemēram, iegādātu "Andelē mandelē", labprāt pieņemu arī no draudzenēm, ja viņu bērni no kāda kvalitatīva apģērba gabala izauguši."

Lieko apģērbu nodod speciālajos šķirošanas konteineros!

Taču ko darīt, ja apģērbs ir kļuvis nevajadzīgs un iespējas dot tam "otro dzīvi" saviem spēkiem neizdodas rast? Šeit lieti noder Latvijā nu jau plaši pieejamie tekstila šķirošanas konteineri, ko "Latvijas Zaļais punkts" kopā ar vides apsaimniekošanas uzņēmumu "Eco Baltia vide" izvietojuši jau vairāk nekā 230 vietās Latvijā. Šādus konteinerus nodrošina arī citi vides apsaimniekotāji, līdz ar to katrs iedzīvotājs var pielikt kaut "mazo pirkstiņu", lai viss nevajadzīgais tekstils varētu atrast "otro dzīvi" tā vietā, lai tas uz visiem laikiem tiktu apglabāts atkritumu poligonā.

* Sociālo grāmatzīmju vietne, kura ļauj pievienot un aprakstīt saiti uz attēlu vai video citos tīmekļa resursos, kā arī pašam pievienot un aprakstīt attēlus, tādējādi veidojot personīgas kolekcijas par sev interesējošām tēmām.

Informāciju sagatavoja Alise Zvaigzne, SIA "Latvijas Zaļais punkts" sabiedrisko attiecību vadītāja.

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas