Saulespuķu granulas apkurei, foto: Akvarius
Jaunā apkures sezona jau klauvē pie durvīm, un, kā zināms, šogad tā tiek gaidīta ar lielāku satraukumu, nekā citkārt ierasts. Daudzus satrauc gan dramatiskais energoresursu cenu pieaugums, gan arī bažas, vai kurināmā vispār pietiks. Šajos apstākļos visa ziemas aukstumam pakļautā pasaules daļa drudžaini meklē alternatīvus enerģijas ieguves avotus, un atrod arī.
Saulespuķu čaumalu granulas – efektīva un dabai draudzīga kurināmā alternatīva
Pastiprinātu klientu pieprasījumu pēc tradicionālajiem kurināmā veidiem – akmeņoglēm, koksnes granulām, malkas, briketēm un citiem šovasar ļoti izjuta arī SIA “AKVARIUS” – viens no pieciem lielākajiem kurināmā nozares uzņēmumiem Latvijā ar 30 gadu pieredzi. Tas rosināja meklēt alternatīvus risinājumus, lai cilvēki šoziem nepaliktu bez siltuma un arī spētu par šo enerģijas avotu samaksāt.
Kā viens no ļoti veiksmīgiem jaunievedumiem šobrīd tiek piedāvātas saulespuķu čaumalu granulas, kas ir ne tikai lēts un efektīvs, bet arī bioloģiski tīrs un dabai draudzīgs kurināmā veids.
Saulespuķu čaumalas jeb saulespuķu sēnalas ir saulespuķu eļļas ražošanas blakusprodukts, kas tiek pārstrādāts par apkures granulām. Viena no vērtīgākajām saulespuķu granulu īpašībām, kas tās padara par vienu no efektīvākajiem alternatīvajiem kurināmā veidiem, ir to augstā siltumspēja degšanas laikā. Tā ir līdzvērtīga kokskaidu granulu siltumspējai, taču to cena ir ievērojami zemāka. Laikā, kad energoresursu tirgū cenas ir trīskāršojušās, šī priekšrocība ir ļoti būtiska.
Saulespuķu čaumalu granulas tiek ražotas no viegli atjaunojamiem dabas resursiem, tāpēc to izmantošana pat ļoti saskan arī ar aktuālo “zaļo kursu”, virzību un taupīgāku un ekoloģiskāku resursu izmantošanu.
Pārbaudīta un pierādīta efektivitāte
Pasaules energoresursu krīze dažādos alternatīvos apkures risinājumus ir šobrīd ir izvirzījusi uzmanības centrā, taču patiesībā tie eksistēja jau agrāk. Tā piemēram, eksperimentālā kārtā viena no Latvijas novada pašvaldībām jau 2018.gadā izmēģināja iespēju dažas katlu mājas apkurināt ar saulespuķu sēnalu granulām. Toreiz tā rīkoties pamudināja apstāklis, ka izteikti nelabvēlīgu, slapju laika apstākļu dēļ bija iestājusies saspringta situācija mežistrādes nozarē, sāka trūkt koksnes šķeldas kurināmā, turklāt piegādātāji paaugstināja tā cenu. Eksperiments esot sevi pilnībā attaisnojis - saulespuķu čaumalu granulu siltumspēja tiešām bija līdzvērtīga kokskaidu granulām, taču izmaksas – aptuveni divas reizes zemākas. Saulespuķu čaumalu granulu izmantošana esot sagādājusi mazliet lielākas neērtības, taču ekonomiskais ieguvums tās noteikti atsvēra, un tika nolemts tās turpmāk izmantot lielākā apjomā.
Saulespuķu granulu tehniskie parametri un pielietojums
SIA “Akvarius” piedāvā saulespuķu čaumalu granulas ar sekojošiem parametriem:
- Granulu diametrs ir 6 - 8 mm
- Mitruma saturs – līdz 10 procentiem
- Zemākā siltumspēja – no 4,6 MWh/t
- Lai arī pelnu saturs ir augstāks kā kokskaidu granulām (var sasniegt 3%), toties tie ir vieglāki, neveido sakušņus un ir izmantojami dārzā augsnes mēslošanai
- Saulespuķu čaumalu granulu pieejamie tilpumi ir 15 kg maisi vai BIG BAG maisi (~1000 kg).
Katram granulu katlu ražotājam ir sava tehniskā specifikācija, kas palīdzēs saprast, kāds granulu veids tam būs piemērotākais.
Uzņēmuma pārstāvji arī piebilst, ka jau ir saņemtas labas atsauksmes no pirmajiem granulu katlu īpašniekiem, kas izmantojuši saulespuķu čaumalu granulas. Tā kā sadegšanas rezultātā rodas vairāk pelnu, katls ir jātīra biežāk, taču savādāk šis kurināmā veids ekspluatācijā ne ar ko neatšķiras no tradicionāli izmantotajiem.
Ja šī pievilcīgā apkures alternatīva ir Jūs ieinteresējusi, sazinieties ar SIA “Akvarius”! Uzņēmuma noliktavas atrodas Rīgā, Jelgavā un Rēzeknē, kā arī iespējama preces piegāde līdz Jūsu mājvietai.
Saulespuķu granulas apkurei, foto: Akvarius