Foto: "Pixabay"
Līdz Ziemassvētkiem ir atlicis mēnesis, un nesen veiktajā aptaujā noskaidrojies, ka katram piektajam cilvēkam ir grūti saglabāt stabilu miega režīmu laikā, kad jāpaveic neskaitāmi ar svētkiem un svinēšanu saistīti darbi. Rezultātā spēku izsīkums var piezagties pat skaistajā svētku laikā. Miega eksperte skaidro kvalitatīvas atpūtas nozīmi un sniedz praktiskus ieteikumus, kā pārvarēt svētku stresu.
"Ziemassvētku laikā bieži uzrodas papildu uzdevumi un pienākumi, kas izjauc ikdienas rutīnu un var novest pie miega trūkuma. IKEA aptaujā noskaidrojies, ka katrs piektais Latvijas iedzīvotājs svētku laikā guļ pat par trim stundām mazāk. Īsāks miega periods un nestabils režīms var ietekmēt fizisko un mentālo labsajūtu. Tas var radīt nogurumu, vairot aizkaitināmību, vājināt imunitāti un ietekmēt koncentrēšanās spējas. Dažos pētījumos ir atklāts, ka nepietiekams miegs pazemina stresa noturību un paaugstina kortizola līmeni, kas palielina nomāktību un iedragā emocionālo stabilitāti, kas Ziemassvētku laikā ir īpaši būtiski," saka miega eksperte Dr. Natālija Bērziņa.
Miega eksperte iesaka prioritizēt savu labsajūtu. Tas var nozīmēt arī atteikšanos no viesību rīkošanas un došanās ciemos. Ciemošanās reizēm šķiet kā pienākums un tāpēc var radīt nevajadzīgu stresu, izjaucot līdzsvaru starp atpūtu un svētku laika aktivitātēm. Arī tad, ja viss ir saplānots, tomēr var atrast iespēju svētku laikā vairāk atpūsties.
Kā sagaidīt svētku laiku vienkāršāk?
Tā kā līdz Ziemassvētkiem vēl ir mēnesis, interjera dizainers iesaka savlaicīgi saplānot paveicamos darbus, lai mazinātu stresu un patiesi izbaudītu svētku gaidīšanu. "Plānošana - dāvanu iegāde un iesaiņošana, mājokļa rotāšana un ēdienkartes sastādīšana svinībām - ir ļoti būtiska. Sadalot lielos uzdevumus mazākos un ieplānojot tos veikt pamazām, ir vieglāk izvairīties no pēdējā brīža steigas un vieglāk arī gūt relaksējošāku brīvdienu pieredzi," saka IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājs Dariuss Rimkus.
Dizainers piebilst, ka arī svētku drudzī var atvēlēt kaut desmit minūtes, lai mierīgi apsēstos un iedzertu tēju, - arī tas daudz dos mentālajai labsajūtai. Šādiem atpūtas mirkļiem ir labi atvēlēt kādu stūrīti mājās, kas būtu domāts tikai relaksācijai, lai būtu kur iemalkot tēju, palasīt vai vienkārši atvilkt elpu.
"Ērts atpūtas krēsls ar siltu pledu, nelielu galdiņu un silta toņa apgaismojumu var kļūt par vietu, kurp doties rast mieru un mazliet atkāpties no svētku rosības. Tumšajos vakaros apgaismojumam ir liela nozīme noskaņas radīšanā un drošas, mājīgas vides veidošanā, kur varam atpūsties no apkārtējās pasaules. Šāds stūrītis jāmēģina nodalīt vismaz psiholoģiski, lai radītu savu miera ostu. Šim nolūkam lieliski der paklājs vai aizslietnis. Ar laiku ķermeņa atmiņā ieguls apziņa, ka atrašanās šajā stūrītī nozīmē - ir laiks atpūtai."
Kā ātri atgūt spēkus?
Miega eksperte iesaka īsus atpūtas brīžus visas dienas laikā un arī intensīvākajā rosībā laiku pa laikam atlaisties uz dīvāna vai pagulēt diendusu - ne ilgāku par 30 minūtēm.
"Nelieli pārtraukumi un snauda var uzlabot koncentrēšanās spējas un mazināt nogurumu. Tomēr ir svarīgi paturēt prātā, ka dienas laikā nevajadzētu gulēt ilgi - diendusai jābūt ne ilgākai par 30 minūtēm, un to nevajadzētu gulēt pēc pulksten 15.00, jo tad ir grūtāk pamosties, cilvēks jūtas slikti un ir grūti koncentrēties, kā arī cilvēkiem, kuriem jau ir grūtības ar iemigšanu, gulēšana dienas laikā var pasliktināt miegu naktī," atgādina Dr. N. Bērziņa.
Miega eksperte uzsver, ka ir jāparūpējas arī par gulēšanas vidi. Skaļā un gaišā vidē var noderēt miega maska un ausu aizbāžņi. Viņa piebilst, ka svētku laikā var būt kārdinoši ieskatīties tālrunī un pavadīt laiku sociālajos tīklos, taču zilās gaismas un nevajadzīgas informācijas daudzuma mazināšana labvēlīgāk ietekmēs miegu.
Kā gulēt labāk, nakšņojot citā mājoklī?
"IKEA aptaujā noskaidrojies arī, ka puse Latvijas iedzīvotāju svētku laikā plāno nakšņot ģimenes locekļu vai draugu mājās," pastāsta D. Rimkus.
Miega eksperte Dr. N. Bērziņa iesaka viesos ņemt līdzi kaut ko savu, teiksim, miega masku, spilvenu vai segu. Tas vajadzīgs tāpēc, ka cilvēkam veidojas noteiktas asociācijas, arī saistībā ar miegu. Tāpēc iemīļots priekšmets, kas mums saistās ar labu miegu, var palīdzēt iemigt.
Kā relaksētāk uzņemt viesus?
Interjera dizainers iesaka visu uzņemšanā un mājokļa rotāšanā pēc iespējas ievērot vienkāršības principu. "Reizēm ar mazāku piepūli var panākt lielāku efektu. Nedaudzi rūpīgi izvēlēti priekšmeti, teiksim, svinīgs galda celiņš vai izteiksmīgs svečturis var radīt svētku noskaņu, neradot pārmērības iespaidu. Šādi ir iespējams izbaudīt skaisti izrotātu mājokli, pārlieku nepiepūloties."
D. Rimkus piebilst, ka rūpes par sevi ir tikpat svarīgas kā svētku tradīcijas. Gādājot par savu labsajūtu, ir vieglāk būt patiesi klātesošam un izbaudīt prieku par kopābūšanu ar sev tuviem cilvēkiem. "Pret sevi pašu ir jāattiecas tikpat gādīgi un apdomīgi kā pret gatavošanos svētkiem," uzsver IKEA pārstāvis.
Tiešsaistes aptauju par Ziemassvētku svinēšanu IKEA uzdevumā veica pētījumu aģentūra Norstat. Aptauja tika veikta 2024.gada septembrī, un tajā piedalījās 1000 Latvijas iedzīvotāju.
Foto: "Pixabay"