Māras dienas gadā pavisam ir četras, pēc senlatviešu ticējumiem: ziemas Mārijas diena jeb Sveču diena, pavasara jeb kāpostu Māras diena 25. martā, kad esot jāsēj kāposti, Lielā Māras diena 15. augustā un rudens Mārijas jeb Mazā Māras diena 8. septembrī.
25. martā gan kāpostus neviens nav sējis, jo šī paraža bijusi godā pēc vecā kalendāra, kad Māras diena iekritusi 7. aprīlī. Bet mūsdienās, kad ar 20.martu sācis astronomiskais pavasaris, 25. martā var uzskatīt pavasari par atnākušu, jo, saskaņā ar ticējumiem, šai dienā mostas visa daba.
Ko vēl saka ticējumi?
- Māres dienu visi tārpi un arī lācis ceļas no ziemas miega.
- Arī pašiem jāceļas agri, citādi lācis mostoties visu miegu atstās gulošajiem – un tiem visu gadu būs grūti rītos pamosties.
- Vērts ņemt vērā – kas Mārijas dienā strādā, tam kukaiņi noēd linus. Vēl vairāk –
Kad Mārijas diena slauka istabu, tad kustoņi izrok dārzus.
- Tas, ko var darīt, ir sagatavoties Māras dienai laikus, jo kāds cits ticējums vēsta, ka lai mājās nebūtu mušu, tad Māras dienā priekš saules jāizslauka istaba un mēsli jāaiznes uz kaimiņu daļu. Tas pats jādara ar kūti, tad nav kūtī mušu.
- Citos ticējumos raksta, ka istabu var slaucīt arī pirms gaismas.
- Taču mušu nebūšot arī tad, ja kāpostu Māras naktī salstot. Vērojam laiku!
-
Ja šai dienā salstot, tad vēl salšot 40 dienas no vietas. Bet, ja Māŗas dienas naktī nav salnas, tad arī visu vasaru nebūs salnas.
- Šajā dienā neko nedrīkst no meža nest, citādi meža kukaiņi nāk mājā. Varbūt runa ir par ērcēm?
- Lai tie sasētie kāposti labi augtu, jāklausa šai gudrai ziņai: Māŗas diena jātin dzijas kamolā, tad augs cietas kāpostgalviņas.
- Sākot ar Māras dienu, istabā vairs nededzina uguni – citādi mušas sarodoties, rudzi ejot bojā un pat māja varot piedzīvot ugunsgrēku.
- Ķemmēties arī nedrīkst, jo tad gan vistas dārzu izkašņājot, gan kāpostos kukaiņi sadzīvojoties, gan aitas jēru neglabās, gan paši mati savelšoties.
- Bet mute gan jāmazgā agri no rīta un, vēlams, tekošā ūdenī upē vai strautā, tad visu gadu būs sārti vaigi un veselība turēsies, kā arī āda neapdegs vasarā.
- Savukārt, Mārijas dienā zemnieks sadzeŗas, lai visu gadu būtu vesels un sārts.
- Un, lai skolēniem būtu vieglāka mācīšanās, Māras rītā vajag basām kājām apskriet mājai apkārt un skrienot apēst ābeces lapu, tad var viegli iemācīties lasīt!
Māras dienas ticējumi ņemti no: http://valoda.ailab.lv/folklora/ticejumi/
Un skaidrs, ka Māras diena iezīmē pavasara atmošanos! Tātad, arī laiks sākt aktīvi rosīties pa dārzu, kā to jau paspējusi izdarīt Magone - noskaties zemāk!