You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Mežos vairs nevajadzēs noteikt īpašu teritoriju vēja parku attīstībai

Foto: Edijs Pālens/LETA

Foto: Edijs Pālens/LETA

Mežu teritorijās vairs nebūs nepieciešams teritorijas plānojumā noteikt īpašu indeksētu teritoriju vēja parku attīstībai, paredz šodien valdības pieņemtie grozījumi Vispārīgajos teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumos.

Vienlaicīgi noteikts, ka konkrēto vēja elektrostaciju turbīnu izvietojums tiks pamatots ietekmes uz vidi novērtējuma procesā.

Kā skaidro Viedās attīstības un reģionālās attīstības ministrija, līdz šim bija noteikts, ka vēja elektrostaciju un vēja parku izvietošanai funkcionālajā zonā Mežu teritorija teritorijas plānojumā vai lokālplānojumā jānosaka indeksēta apakšzona.

Lai veicinātu Latvijas virzību uz enerģētisko neatkarību un klimatneitralitāti, tika dibināta SIA "Latvijas vēja parki" - AS "Latvenergo" un AS "Latvijas valsts meži" kopuzņēmums, kura uzdevums ir līdz 2030.gadam uzbūvēt lieljaudas vēja parkus ar kopējo jaudu vismaz 800 megavati (MW), vienlaikus samazinot siltumnīcefekta gāzu emisijas, saglabājot dabas daudzveidību un attīstot aprites ekonomiku.

Veicot atlasi AS "Latvijas valsts meži" apsaimniekošanā un īpašumā esošām zemes vienībām, noteiktas teritorijas vēja parku attīstībai valsts meža zemēs, radot priekšnosacījumus un iespējas komersantiem iesaistīties vēja parku projektos publiskās zemēs.

Vairumā šobrīd spēkā esošajos teritorijas plānojumos Mežu teritorijā nav izdalītas īpašas apakšzonas vēja elektrostaciju izvietošanai, jo tie stājušies spēkā pirms stājās spēkā regulējums ar šādu prasību.

Teritorijas plānojumu var grozīt izstrādājot teritorijas plānojuma grozījumus vai lokālplānojumu. Atšķirībā no teritorijas plānojuma grozījumiem, lokālplānojuma izstrādi var finansēt tā izstrādes ierosinātājs - uzņēmējs, kurš plāno vēja elektrostaciju vai vēja parka būvniecību.

Pašlaik kopumā ir izstrādāti un ir spēkā četri lokālplānojumi. Izstrādes laiks trim no tiem ir aptuveni gads un viens izstrādāts pusotra gada laikā. Visiem ir piemērota stratēģiskās ietekmes uz vidi novērtēšanas procedūra, kas nozīmē, ka tiem papildus izstrādāts arī Vides pārskats.

Atbilstoši plānošanas uzņēmuma, kuram ir pieredze lokālplānojumu vēja parku attīstībai izstrādē, minētajam, viena lokālplānojuma izstrādes izmaksas ir apmēram 20 000 līdz 50 000 eiro. Papildus 10 000 eiro nepieciešami stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma izstrādei.

Līdz ar to uzņēmējam, kurš ir lokālplānojuma izstrādes ierosinātājs, jārēķinās ar vidēji 40 000 eiro izmaksām viena lokālplānojuma izstrādei un apmēram ar vienu gadu, kamēr dokuments tiek izstrādāts un apstiprināts.

Ņemot vērā, ka valsts izvirzījusi mērķi nodrošināt enerģētisko neatkarību, enerģētikas politiku pārorientējot uz atjaunīgajiem energoresursiem, kas sevī ietver arī vēja parku attīstību, atsevišķs regulējums vēja parkiem ar jaudu virs 50 MW paredz iespēju neizstrādāt lokālplānojumu, nosakot tiem nacionālo interešu objekta statusu.

Foto: Edijs Pālens/LETA

Foto: Edijs Pālens/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas