Foto: Bruno Cervera, Pexels.com
Mājas mīlulis pēdējā laikā nav savā ādā – viņš neēd, nedzer un šķietami zaudējis savu dzīvesprieku? Vairumam no mums mājdzīvnieki kļuvuši teju par ģimenes locekļiem, tāpēc, novērojot šādas izmaiņas viņu vispārējā labsajūtā, sākam satraukties tieši tā pat kā par saviem tuviniekiem. Valmieras veterinārās klīnikas veterinārārsti norāda, ka iemesli pārmaiņām mājdzīvnieka ēstgribā un uzvedībā var būt ļoti dažādi, sākot no palielināta stresa līdz pat nopietnām hroniskām saslimšanām. Šajā rakstā apkopoti iespējamie dzīvnieka veselības izmaiņu iemesli un ieteikumi, kā rīkoties šādā situācijā.
Stress un trauksme
Ļoti bieži dzīvnieku saslimšanas gadījumos vispirms jāmeklē un jānovērš stresa faktori. Līdzīgi kā cilvēkiem arī mājdzīvniekiem pavājināta ēstgriba nereti ir saistīta ar lielu stresu un trauksmi, ko rada izmaiņas vidē, ikdienas rutīnā vai sociālajā mijiedarbībā. Ilgstošs stress dzīvniekam var izraisīt visdažādākās saslimšanas, kā, piemēram, uroloģiskās problēmas, sirds un asinsvadu saslimšanas un pat apmatojuma izkrišanu. Ja novēro izmaiņas sava suņa vai kaķa uzvedībā padomā, kas pēdējā laikā mainījies viņa ikdienā, un konsultējies ar vetārstu par iespējamajiem līdzekļiem un paņēmieniem, kā palīdzēt dzīvniekam.
Zobu un smaganu problēmas
Cits potenciālais apetītes zuduma un uzvedības izmaiņu cēlonis var būt mutes dobuma problēmas, ko visbiežāk pavada smakojoša elpa un apetītes zudums. Tāpat kā cilvēku, arī suņu un kaķu mutē pēc ēšanas uzglabājas pārtikas atlikumi, kas veido zobu aplikumu. Ja šis aplikums netiek notīrīts, ar laiku uz zobiem veidojas zobakmens un pastiprināti sāk vairoties baktērijas, kas var rezultēties ar nopietniem zobu un smaganu bojājumiem. Mīlulim sāk iekaist smaganas un bojāties zobi, padarot ēšanu par ļoti mokošu procesu. Svarīgi saprast, ka hroniskas zobu un smaganu saslimšanas dzīvniekiem ilgtermiņā var izraisīt traucētu barības uzņemšanu, strutojošus procesus apkārtējos audos un žokļa kaula sairšanu. Turklāt, laikus neārstēta mutes dobuma infekcija var pāriet uz citiem orgāniem un izraisīt patoloģiskus iekaisuma procesus sirdī, plaušās un locītavās.
Mājdzīvnieku smaganu veselības un zobu profilakses nolūkos ir svarīgi regulāri tīrīt mīluļa zobus un vismaz reizi gadā uzticēt dzīvnieka mutes veselības stāvokļa pārbaudi profesionālam veterinārārstam, kas spēs veikt atbilstošu mājdzīvnieka mutes aprūpi un noteikt vai dzīvniekam nepieciešama zobu raušana vai zobakmens noņemšana.
Infekcijas un slimības
Minētās izmaiņas mājdzīvnieka uzvedībā un ēstgribā potenciāli var būt saistītas arī ar dažādām nopietnām saslimšanām, kā kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, infekcijas slimības vai audzēji. Šādas saslimšanas nav iespējams diagnosticēt ar neapbruņotu acis un tikai veterinārārsts spēs veikt pienācīgu dzīvnieka veselības stāvokļa novērtējumu un nozīmēt vajadzīgās pārbaudes, kā asins analīzes un ultrasonogrāfiju suņiem un kaķiem.
Citi faktori
Nedrīkst aizmirst, ka izmaiņas mājdzīvnieku uzvedībā un ēstgribā var radīt arī medikamenti (ja tādi tiek lietoti) un dažādas procedūras, piemēram, dzīvnieka kastrācija vai sterilizācija. Šādos gadījumos ir svarīgi zināt, kādas medikamentu blakusparādības un dzīvnieka pēc operācijas uzvedības izmaiņas ir pieļaujamas un kādos gadījumos obligāti jāvēršas pēc palīdzības. Tāpat jāņem vērā, ka izmaiņas suņa vai kaķa apetītē un var būt skaidrojamas ar uztura izmaiņām, alerģiskām reakcijām vai traumām. Iespējams mīlulim negaršo jaunā barība, viņš pamanījies apēst ko neveselīgu vai sakāvies un guvis nopietnu traumu.
Valmieras veterinārā klīnika aicina, novērojot jeb kādas izmaiņas mājdzīvnieka ēstgribā, uzvedībā un vispārējā labsajūtā, laikus konsultēties ar kvalificētu veterinārārstu, lai precīzi noteiktu izmaiņu cēloni un vajadzības gadījumā uzsāktu ārstēšanu. Valmieras veterinārās klīnikas nodrošināto pakalpojumu piedāvājumā ir gan tādi vispārējie dzīvnieku veselības aprūpes pakalpojumi kā vakcinācija, čipošana, sterilizācija, kastrācija, zobu raušana un zobakmens noņemšana, gan arī tādi diagnostikas pakalpojumi kā asinsanalīzes, ultrasonogrāfija un rentgena izmeklējumi suņiem un kaķiem.
Foto: Bruno Cervera, Pexels.com