You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Neizmet pūpolus – iespraud tos zemē!

Foto: Paula Čurkste/LETA

Foto: Paula Čurkste/LETA

Pūpoli pieder pie vītolu un kārklu ģints. Ir daudz un dažādi pūpolu hibrīdi – gan skaisti, gan ne tik krāšņi, un parasti pavairo tos lielākos un skaistākos pūpolaugus. Stādaudzētavās iespējams iegādāties vairākas īpaši krāšņu pūpolaugu šķirņu stādus. Tomēr arī pēc Pūpolsvētdienas pāri palikušos pūpolus vari pavairot, iespraužot tos zemē!

Pūpolu pavairošana ar spraudeņiem

Pūpolaugu pavairošanai parasti nogriež pērnā gada dzinumu. Jāizvēlas tāda auga daļa, uz kura nav pūpolu, bet tikai pumpuriņi. Savukārt, ja zariņi ir tikai ar pūpoliem, tad izvēlas spraudenim paredzētu zariņu ar pēc iespējams mazāk pūpoliem un zemē iespraužamai jeb sakņu dzinuma daļai jābūt bez pūpoliem. Šos zariņus sagriež spraudenīšos ar vismaz 2, vēlams - 3 pumpuriem, un zem apakšējā pumpura ir jāizveido slīps griezums, bet 2cm virs augšējā pumpura jāveic taisns griezums. Lai pūpoli augtu spēcīgi un krāšņi, apakšējo spraudeņa daļu ar pumpuriem iesprauž substrātā, kas sastāv no kūdras, smilts, grants vai perlīta un liek apsakņoties ēnainā vietā. Savukārt, ja liek apsakņoties apkurināmā siltumnīcā, tad podiņus, kuros apsakņo pūpolaugus, novieto zem plauktiem. Pūpoliem patīk mitrums un siltums, tādēļ ir būtiski nodrošināt šādus apsakņošanās apstākļus. Ja augus apsakņo telpā, podiņa, pārklāj polietilēna maisiņā vai uzliek stikla burciņu.

Tomēr pēc pieredzes zināms, ka pēc Lieldienām palikušās pāri pūpolu buntītes, kas turētas ūdeni, ļoti ātri izveido saknītes. Šos pūpolu zariņus var saspraust zemē podiņos vai brīvā, nomaļā, mitrā vietā dārzā, tad no tiem jau pāris gadu laikā izaugs krāšņi pūpoli. Pūpolu zariņi pēc pieredzes ir arī sprausti mitrās vietās pirms tie izlaiduši saknītes, un daudzi no tiem ir veiksmīgi apsakņojušies un ieaugušies. Tas gan vairāk darāms, ja nav mērķis speciāli ieaudzēt pūpolus, bet gan sprausti zemē “slinkajā variantā” ar domu, ka ja ieaugsies, tad ieaugsies.

Pūpolu pavairošana ar noliektņiem

Ja Tev jau ir savs pūpolaugs dārzā, piemēram, kārkls, tos var pavairot ar noliektņiem - jāpieliec un jāapber ar augsni jaunais dzinums. Lai tas turētos zem zemes, var uzlikt smagumam kādu akmeni vai pagali. Arī vienkārši nogriezts un zemē iesprausts liels dzinums apsakņojas.

Pūpolaugu kopšana

Jaunie kārkli līdz pumpuru plaukšanai jāgriež, jāveido krūmveidīgi, atstājot vien 4–6 pamata zarus, kas zemu zarojas. Kārklu pavairošanai ir arī dekoratīvs izskats, ja to dzinumus zemē sasprauž krusteniskā veidā, veidojas kārklaugu sēta – dzīvžogs.

Savukārt vītolus izstāda vismaz 1 m, vēlams 2 – 3m attālumā vienu no otra, jo tie aug 6 – 10 metrus augsti. Bet par vītolu kopšanu domas dalās – ir, kas uzskata, ka vītolus atstāj augt brīvā formā, ja ir pietiekami plaša teritorija un to, ka vītoliem nevajadzētu zarus zāģēt, lai neveidotos koksnē trupe un augs neaizietu bojā. Pastāv arī pretējs uzskats – ka vītoliem ik gadu pamatīgi jāapgriež ne tikai sānu, bet arī augšējie dzinumi, lai vītols neizaug tik liels, ka pie pūpoliem nevar tikt.

Foto: Paula Čurkste/LETA

Foto: Paula Čurkste/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar advices

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas