You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Nepareizs sakodiens - kādas sekas veselībai tas rada?

Sakodiens, sieviete, Photo by Shiny Diamond from Pexels

Sakodiens, sieviete, Photo by Shiny Diamond from Pexels

Parasti sakodiena problēmas cenšas pamanīt un koriģēt jau bērnībā, kamēr pieaugušā vecumā daudzi cilvēki ar to jau ir samierinājušies kā ar vizuālu defektu, ar kuru viņiem jāsadzīvo. Taču nepareizs sakodiens nav tikai izskata jautājums – tas būtiski var ietekmēt dzīves kvalitāti, pašapziņu un, pats galvenais – arī cilvēka veselību kopumā, tādēļ ir svarīgi to konstatēt un novērst pēc iespējas ātrāk. Kā atpazīt sakodiena anomālijas un kādi ir to cēloņi?

Kā rodas nepareizs sakodiens?

Nepareizam sakodienam var būt vairāki iespējami cēloņi. Visbiežāk visa vaina tiek novelta uz ģenētiku, kas ne vienmēr ir pareizi. Protams, ka ģenētikai ir liela nozīme – tā nosaka cilvēka žokļa formu un zobu lielumu, taču arī dažādi kaitīgi ieradumi bērnībā var veicināt nepareiza sakodiena attīstīšanos - piemēram, nepareizs mēles stāvoklis, kas spiež uz zobiem, īkšķa sūkāšana, ilgstoša māneklīša lietošana, ilgstoša barošana no pudeles pēc tam, kad bērns jau sen izaudzis no zīdaiņa vecuma. Tāpat sakodiena problēmas var rasties arī sejas traumu gadījumā vai smagu slimību, piemēram, mutes audzēja gadījumā.

Kādas ir izplatītākas sakodiena problēmas un to sekas?

· Krusteniskais sakodiens - to var izraisīt nepareiza zobu vai kaulu novirze. Iespējamās sekas, ja šo problēmu nelabo, ir tādas, ka žoklis izvirzās uz vienu pusi, kā arī tiek papildu deldēta zobu emalja.

· Atvērtais sakodiens – kad aizmugurējie zobi ir kopā, bet priekšējie nepārklājas vai otrādi – priekšējie zobi ir kopā, bet aizmugurējie nepārklājas. To var izraisīt pārmērīga mēles nospiešana vai elpošanas problēmas, bet sekas, ja šo problēmu nelabo – rīšanas problēmas, mēle rīšanas laikā var iespiesties starp zobiem, kā arī iespējamas runas problēmas.

· Dziļš sakodiens nozīmē, ka augšējie priekšzobi pārāk dziļi pārklāj apakšējos zobus. Ja šī problēma netiek koriģēta, augšējie zobi var traumēt arī smaganas, bet apakšējie – var iekost mutes dobumā. Rezultātā var parādīties smaganu slimības un agrīna emaljas nodilšana.

· Zobu izstumšana, šķiebšanās – nozīmē, ka zobiem nepietiek vietas. Tā var gadīties, ja ir lieli zobi un šaurs žoklis, kā rezultātā zobiem vienkārši nepietiek vietas un tie sāk šķiebties. Ja šo problēmu nerisina, var rasties gan smaganu slimības, gan arī problēmas ar zobu kārtīgu iztīrīšanu, kas ar laiku veicinās zobu bojājumus.

· Pārāk lielas atstarpes starp zobiem var veidoties, ja zobi ir maza izmēra, kā arī gadījumā, ja kāds zobs trūkst. Iespējamās sekas – ēdiena uzkrāšanās, caurumu veidošanās un smaganu slimības.

· Priekšējo zobu izvirzīšanās uz priekšu – priekšējie zobi var likties par daudz izvirzījušies uz priekšu žokļa noviržu dēļ. Tas rodas, ja augšžoklis ir pārāk tālu uz priekšu, bet apakšējais žoklis – pārāk tālu atpakaļ. Reizēm cilvēkiem, kuriem ir izvirzīti priekšējie zobi, ir arī dziļš sakodiens. Ja šī problēma netiek koriģēta, augšējie zobi traucē kārtīgi aizvērt muti un sakļaut lūpas, kā rezultātā izžūst mutes dobuma audi un tam seko zobu izkrišana, runas problēmas, kā arī vizuāli – gara un šaura seja.

· Pārāk izvirzīts apakšžoklis, kas atrodas priekšā augšējam žoklim, var ne tikai ietekmēt sejas izskatu, bet arī raisīt zobu nodilumu un radīt stresu žokļa locītavām.

Kādā vecumā sakodienu var koriģēt?

Jo ātrāk tiek pamanītas sakodiena problēmas, jo labāk. Bērniem kauli ir mīkstāki un elastīgāki un tas ļauj vieglāk koriģēt ne tikai zobu stāvokli, bet pat žokļa stāvokli, ja problēma ir laikus pamanīta. Taču arī pieaugušā vecumā sakodienu ir iespējams labot.

Kādas problēmas var rasties, ja sakodienu nelabo?

Ar sakodiena problēmām noteikti nevajag un pat nedrīkst sadzīvot! Lai gan dažkārt ir tā, ka cilvēks dzīves gaitā pie savām sakodiena problēmām jau ir pieradis, tomēr pareizāk būtu vērsties pie pieredzējuša speciālista un problēmas risināt, jo nepareiza sakodiena gadījumā ar laiku var attīstīties arī dažādas citas problēmas un komplikācijas.

· Pašapziņa. Vizuālie defekti – šķībi zobi, izvirzīts apakšžoklis, spraugas starp zobiem – tas viss var ietekmēt cilvēka pašapziņu, likt izvairīties no smaida, no komunikācijas. Īpaši kritiski tas ir bērnībā, kad bērns var tikt pakļauts citu izsmieklam. Tas var būtiski ietekmēt viņa kā personības attīstīšanos.

· Runa un dikcija. Lai varētu skaidri izrunāt noteiktas skaņas, piemēram, “s” vai “f” burtus, zobiem jābūt izlīdzinātiem, pretējā gadījumā var rasties šņācošs efekts, kas atkal var ietekmēt pašapziņu.

· Gremošanas problēmas – parasti rodas apgrūtinātas košļāšanas dēļ, kā rezultātā barība netiek kārtīgi sakošļāta. Ja zobi nav izlīdzināti, pastāv arī liels aizrīšanās risks.

· Žokļa sāpes košļāšanas laikā un klikšķi mutes atvēršanas laikā rodas, jo nepareiza sakodiena dēļ žoklim var rasties papildu spiediens. Atsevišķos gadījumos tas rezultējas ne tikai žokļa sāpēs, bet ir arī galvassāpju cēlonis.

· Mīksto audu ievainojumi un čūlas mutes dobumā var rasties atsevišķu pataloģiju rezultātā, kad cilvēks sakož vaigus, zobi traumē mutes dobumu vai smaganas.

Kā redzams, sadzīvojot ar vienu problēmu, ir lielas iespējas iedzīvoties virknē citu. Par laimi, ir pieejamas dažādas ārstēšanas iespējas, kas palīdzēs izlīdzināt žokļu stāvokli un zobu līniju. Ja jums ir nepieciešams padoms par sakodiena ārstēšanu un koriģēšanu, iesakām vērsties pēc konsultācijas zobārstniecībā, kas palīdzēs iegūt skaistu smaidu.

Izlasi arī:


Sakodiens, sieviete, Photo by Shiny Diamond from Pexels

Sakodiens, sieviete, Photo by Shiny Diamond from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas