Foto: Lina Kivaka, Pexels.com
Nesen īstu skandālu sociālo tīklu vidē izraisīja Parīzes sabiedriskajā transportā uzfilmētie video sižeti, kas vēstīja par visīstāko blakšu invāziju. Skati bija patiešām šokējoši un cīņā ar problēmu metās gan romantiķu galvaspilsētas pašvaldība, gan arodbiedrības un sabiedriskie aktīvisti.
Arī pie mums blaktis diemžēl nav nekāds retums. Nav jābūt neglābjamam netīrelim vai sociāli pagrimušam graustu iemītniekam, lai nonāktu saskarē ar šiem uzbāzīgajiem, izmanīgajiem un ļoti nepatīkamajiem kaimiņiem. Blaktis var iemitināties it visur – viesnīcās, pansionātos, dzīvokļos, mājās, studentu kopmītnēs un reizēm pat birojos.
Kā blaktis nonāk mūsu mājokļos?
Blaktis, sauktas arī par gultas vabolēm, parasti ir 4–5 mm lielas, plakanas, ovālas formas sarkanīgi brūnas vabolītes. To vienīgais pārtikas avots ir cilvēka vai dzīvnieka asinis, taču izdzīvot bez barošanās tās spēj pat veselu gadu. Blaktis pievilina cilvēka izelpotā ogļskābā gāze, un īpaši aktīvas tās ir naktīs, liekot par sevi manīt niezošu un sāpīgu kodumu veidā.
Blakšu izplatība lielā mērā ir saistīta ar ceļošanu – kopā ar savu barības avotu tās pārvietojas autobusos, vilcienos, kuģos un lidmašīnās. Aizvest blakti uz mājām apģērba krokā, čemodānā vai somā, par to pat nenojaušot, ir vieglāk par vieglu. Turklāt šie kukaiņi nav tikai lētu hosteļu vai kempingu problēma – šie nelūgtie kaimiņi mierīgi var ieperināties arī smalkās viesnīcās.
Blaktis iespējams pārnest mājās arī no veikala, kopā ar preču vai produktu iepakojumiem. Sevišķi bīstami šai ziņā ir no antikvariātiem un krāmu tirgiem atnestie priekšmeti – mēbeles, paklāji, gleznas, grāmatas, rotaļlietas, tehniskās ierīces, kurus pirms nogādāšanas mājās noteikti vajag rūpīgi pārbaudīt.
Mājās blaktis slēpjas gultas rāmjos, matračos, spilvenos, krēslu un dīvānu polsteros, aiz grīdlīstēm, mēbeļu spraugās, aiz spoguļiem.
Kā saprast, ka mājās ir blaktis?
Par blakšu esamību mājoklī var liecināt vairākas pazīmes:
- Pamanīti paši kukaiņi vai to nomestās “ādas” – vieglas, gaisīgas čauliņas. Pieaugušas blaktis ir apmēram sērkociņa galviņas vai ābola sēkliņas lielumā.
- Parādās kukaiņu izkārnījumi, kas izskatās kā melni vai brūni punktiņi.
- Viena no galvenajām pazīmēm ir kukaiņu kodumi, taču uz tiem mēs katrs reaģējam dažādi – kādam nebūs manāms nekas, citam izveidojas niezošas pumpiņas un apsārtums, bet ir cilvēki, kam uz blakšu kodumiem ir izteikti alerģiska reakcija, un viņiem šī nevēlamā saskarsme var beigties arī ar vizīti slimnīcā.
- Ja arī kodumus nejūtat paši, par tiem var liecināt mazi asins traipiņi uz gultasveļas.
- Par blakšu klātbūtni liecina arī salkana smaka, līdzīga koriandram – tāpēc arī to mēdz dēvēt par blakšu zāli.
Aukstums, karstums un tīrība
Ja pamanīta kāda no iepriekš minētajām pazīmēm vai pat vairākas, pirmais darbs būtu ķerties pie visaptverošas ģenerāltīrīšanas.
- Noņemiet un izmazgājiet visu gultasveļu vismaz 60 grādu karstā ūdenī.
- Ar palielināmo stiklu pārbaudiet gultas matraci un rāmi, ar putekļsūcēju rūpīgi izsūciet visas spraudziņas.
- Izmazgājiet aizkarus.
- Izkrāmējiet drēbju skapi, rūpīgi pārbaudiet un iztīriet ar putekļsūcēju un mitru lupatu. Ideālajā variantā – izmazgājiet visas drēbes.
- Rūpīgi iztīriet visas telpas, ieskaitot grīdu, grīdlīstes, spraugas, mēbeļu aizmuguri, lampas slēdžus – atbīdi mēbeles no sienām un notīri gan sienu, gan mēbeļu aizmuguri.
Variet mēģināt likt lietā arī karstumu un aukstumu. 50–60 grādu karstumā blakšu oliņas aiziet bojā pusstundas laikā, līdz ar to lielākus priekšmetus var ilgstoši apstrādāt ar karstu gaisu. Savukārt mazākus priekšmetus – grāmatas, nelielus gleznu ietvarus – uz vairākām dienām var ievietot ledusskapja saldētavā.
Efektīvākais līdzeklis pret blaktīm – profesionāli dezinsekcijas pakalpojumi
Ņemot vērā šo kukaiņu plašo izplatību visā pasaulē, ar cīnīties ar blaktīm ir diezgan grūti. Mehāniski nospiest visus acīs pagadījušos eksemplārus nebūs vērā ņemams risinājums. Veikalā nopērkamajiem dezinfekcijas līdzekļiem, tādiem kā vecais, labais Dihlofoss un līdzīgiem, ir vāja aktīvās vielas koncentrācija un to iedarbība nav ilgnoturīga. Tie ir efektīvi tiešā kontaktā ar kaitēkļiem, bet kopumā var panākt arī pretēju efektu – blaktis izgaiņājot pa visu istabu, ar tām būs daudz grūtāk cīnīties.
Diemžēl arī ar striktu higiēnas ievērošanu un kārtīgu telpu uzkopšanu var nebūt pietiekami. Ja blakšu invāzija ir sākusies, 99 procentos gadījumu to pilnībā novērst spēs tikai profesionāli dezinsekcijas pakalpojumi.
Dažkārt cilvēkiem šķiet, ka lētāk iznāks pašiem nopirkt insekticīdus, un visu izdosies atrisināt, tomēr lielākoties tā nenotiek. Jā, uzpūšot jebkādu kukaiņu indi, blaktis iet bojā, bet nav nekādas garantijas, ka gultas dziļumos vai konstrukciju šķirbās neslēpjas desmitiem citu negantnieku. Kad līdzekļa iedarbība beigsies, kukaiņi pēc pāris dienām atkal līdīs ārā un kodīs.
Tā vietā, lai šādā veidā “cīnītos ar vējdzirnavām”, labāk uzticieties pieredzējušiem profesionāļiem no SIA “T.T.R.”, kuri garantē pilnīgu kukaiņu iznīcināšanu uz ilgu laiku, turklāt izmanto tikai videi draudzīgus līdzekļus, kas neatstāj nekādas atliekas vai smakas.
Foto: Lina Kivaka, Pexels.com