You are using an old version of browser and some interface won't work. We recommend you to update your browser!

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Novecošanās un krunkas - kā to apturēt?

Plastikas ķirurģija (Photo by VK Studio from Pexels)

Plastikas ķirurģija (Photo by VK Studio from Pexels)

Novecošana ir dabisks process un to apstādināt nav iespējams, tomēr daudzu nozaru speciālisti cenšas šo procesu padarīt skaistāku un patīkamāku, kā arī paildzināt laiku līdz skalpeļa pielietošanai. 21. gadsimtā arvien vairāk runā par tā saucamo “Preventīvo medicīnu”, kuras galvenais mērķis ir laicīgi vērst uzmanību uz ne tikai sejas ādas kvalitātes uzlabošanu, bet gan raudzīties uz kopējā organisma veseluma saglabāšanu ilgākā laika posmā. Sākumā jāsāk ar pamatiem. Protams, mantotos gēnus un gravitāciju ir grūti ietekmēt, taču zinātnieki ir izpētījuši galvenos blakus faktorus, kas organismā rada priekšlaicīgus novecošanas procesus - uzturēšanās saulē, piesārņots gaiss, miega trūkums, hronisks stress, nepareizs uzturs, smēķēšana. Aktīvs veselīgs dzīvesveids un pareiza ikdienas ādas kopšana noteikti būtu primārais, par ko būtu jādomā, ja vēlies aizkavēt krunkas, maisiņus zem acīm un ādas noslīdēšanu, skaidro plastiskās ķirurģijas rezidente Marta Taurīte.

Kādi procesi un izmaiņas notiek novecošanas laikā?

Novecošana ādu, mīkstos audus (zemādas taukus, muskuļus, fascijas) un strukturālo balstu (kaulus, zobus) ietekmē individuāli, taču šīs struktūras darbojas vienoti, veidojot sejas kopējo fenotipisko veidolu. Ādai novecojot, kolagēna un elastīna šķiedru veidošanās samazinās, līdz ar to āda zaudē izturību un elastību. Līdztekus notiek arī hialuronskābes molekulu degradēšanās. Āda zaudē mitrumu, kļūst sausāka, plānāka un mazāk elastīga. Mīmikas muskuļu nemitīgās savilkšanās rezultātā rodas krunciņas.

Ir divu veidu krunciņas – dinamiskās un statiskās. Dinamisko krunciņu rašanos izraisa mīmikas muskuļu darbība un virsējā taukaudu slāņa zudums sejas virskārtā. Samazinoties ādas un mīksto audu elastīgumam, tonusam un apjomam, audi pamazām vairs nespēj ieņemt sākotnējo stāvokli. Ar laiku krunciņas padziļinās, veidojas t.s pastāvīgās jeb statiskās krunciņas, kas ir redzamas arī miera stāvoklī. Ādai pamazām gravitācijas ietekmē noslīdot, izmainās kopējais sejas ovāls. Sejas „jaunības trijstūris” ieņem apgriezta „jaunības trijstūra” formu.

Sejas:

  • augšējā trešdaļā novecošanas rezultātā var veidoties uzacu noslīdējums, plakstiņu liekā āda pārkaras pār skropstu līniju, radot gan vizuālu, gan fizisku diskomfortu, apakšējo plakstiņu daļā var veidoties ”maisiņi ” zem acīm vai zemacu loki , kā arī iezīmējas t.s “asaru rieva”;
  • vidējā un apakšējā trešdaļā mazinās vaigu daļā apjoms, ādai noslīdot, veidojas t.s “nazolabiālās” un “marionetes” rievas deguna un mutes kaktiņu rajonā, kā arī pazūd žokļa līnija , veidojoties t.s “buldoga vaidziņiem”;
  • izmaiņas veidojas arī kakla un dekoltē rajonā- parādās liekā āda un tauku uzkrāšanās zemzoda rajonā, parādās krunciņas.

Visas šīs izmaiņas rada nogurušu, skumju, dusmīgu vai vecāku izskatu, kas neatbilst cilvēka patiesajām sajūtām. Estētiskās medicīnas galvenais mērķis ir radīt un saglabāt pacientiem harmonisku, līdzsvarotu un atsvaidzinātu izskatu, tā palīdzot cilvēkam justies pievilcīgākiem un apmierinātākiem.

Kādā vecumā vēlams doties pie speciālista?

Vecums nav noteicošais faktors. Ne vienmēr jautājums ir tikai saistīts ar novecošanas procesiem, bieži vien pacienti vēršas pie plastikas ķirurga ar vēlmi koriģēt iedzimtus vai iegūtus defektus, asimetriju vai nepilnīgumu, lai iegūtu sejā harmoniju. Bieži vien cilvēki apmeklē plastikas ķirurgu jau no 18/20 gadiem un pat agrāk. Ja cilvēks nav mierā ar savu izskatu, tas var būtiski ietekmēt arī vispārējo psiholoģisko stāvokli. Pie speciālista jādodas tad, kad novecošanas procesā radītās izmaiņas vai sejā redzamās nepilnības rada diskomfortu, ko cilvēks vēlas mainīt un tādējādi justies labāk. No prakses, protams, var secināt, ka pamatā līdz 30/45 gadu vecumam grumbiņas un ar laiku radušās nepilnības var labot ar mazinvazīvajām metodēm, taču pēc 40 gadiem jau jāsāk domāt par mazāku vai lielāku ķirurģisku iejaukšanos.

Kādas metodes ir iespējamas sejas atjaunošanā?

Ja agrāk par sejas atjaunošanu runājām tikai ķirurģiskā ceļā , tad mūsdienās mazinvazīvo procedūras ļauj nedaudz attālināt plastisko operāciju nepieciešamību, ilgstoši ļaujot saglabāt dabisku jauneklību un harmonisku izskatu. Pētījumos ir noskaidrots, ka vislabākos rezultātus dod dažādu metožu kombinēšana. Plastikas ķirurģija un mazinvazīvās metodes nevar aizvietot viena otru, bet viennozīmīgi prasmīga speciālista rokās var papildināt viena otru, uzlabojot rezultātu.

Joprojām visbiežāk pielietotās mazinvazīvās metodes ir botulīna toksīna injekcijas kombinācijā ar hialuronskābes filleru injekcijām.

Botulīna toksīns A

Botulīna toksīns A ir spēcīgs neirotoksīna preparāts, kas inhibē acetilholīna izdalīšanos neiromuskulārajā sinapsē. Injicējot šo preparātu hiperaktīvos muskuļos, tiek samazināta muskuļu darbība, tādējādi uz laiku apturot grumbiņu veidošanos. Efekts veidojas 5-7 dienu laikā un ilgst vidēji 4-6 mēnešus. Ar botulīna toksīna terapiju iespējams koriģēt ne tikai dinamiskās krunciņas, bet arī novērst asimetriju, hiperhidratozi jeb pastiprinātu svīšanu padusēs un plaukstu rajonā, kā arī šī metode ļoti labus rezultātus sniedz arī migrēnas sāpju mazināšanā.

Dermālie filleri,

Dermālie filleri, kuru sastāvā pamatā ir hialuronskābe, ir pildviela, ar kuras palīdzību var aizpildīt seklākas vai dziļākas statiskās grumbas, koriģēt audu zudumu vai formu. Atkarībā no terapijas mērķa – sejas mitrināšana, statisko krunciņu izlīdzināšana vai zudušā tilpuma atjaunošana – speciālists izvēlas noteikta blīvuma un viskozitātes hialuronskābes preparātus. Ievadot noteiktos sejas punktos, ar šo preparātu var nedaudz pacelt ādu un atjaunot sejas ovālu. Pēdējos gados populāri kļuvuši filleri, kuru sastāvā ir kalcija hidroksilapatīts. Šī minerālviela stimulē jauna kolagēna rašanos, līdz ar to veicina ādas atjaunošanos. Īpaši šos fillerus izmanto cilvēkiem, kuriem pēc hialuronskābes filleru ievadīšanas vērojama tūskainība. Tā kā šajā preparātā nav hialuronskābe, netiek piesaistītas audos ūdens molekulas un fillera pielietošana nerada papildus tūsku, bet akcentē noteiktus sejas pantus.

Diegi

Šobrīd ļoti populāra un saudzīga metode sejas ādas nostiepšanai ir diegi. Tie ir dažāda sastāva un struktūras. Ilgnoturīgāku un pamanāmāku efektu īpaši sejas vidusdaļas pacelšanai rada diegi, kuri veidoti no mikroskopiskiem “zobiņiem” sānu malās. Šajos zobiņos ieaugot vairāk rētaudiem, tiek veidota labāka saķere ar audiem, tādējādi efekts ir labāk redzams. Ievadot diegu sejas mīkstajos audos, parasti efekts ir tūlītējs, kas dažu nedēļu laikā pastiprinās, jo tiek stimulēta kolagēna šķiedru veidošanās, kā rezultātā notiek ādas atjaunošanās un papildus sejas ādas pacelšana. Procedūra aizņem vien 20-40 minūtes un pēc procedūras iespējams atgriezties uzreiz normālā ikdienas dzīvē.

Mezodiegus, kuru sastāvā galvenokārt ir polidioksanons, var pielietot nelielu asimetriju, uzacu laterālās daļas pacelšanai vai vaigu daļas pacelšanai. Šī metode lieliski papildina ķirurģisko operāciju, palīdzot efektu uzturēt ilgākā laika posmā vai piekoriģēt sejas augšējo daļu. Mezodiegu efekts saglabājas līdz 6 mēnešiem laika gaitā materiālam uzsūcoties un izvadoties no organisma.

Sievietēm, kurām ir paniskas bailes no ķirurģiskas iejaukšanās, var izmantot t.s ķirurģiskos diegus, kuri neuzsūcas, bet paliek sejas ādā. Šos diegus, tāpat kā aparātprocedūras, kuras intensīvi iedarbojas uz dziļākiem audiem nav ieteicams veikt cilvēkiem, kuri apsver ķirurģisku operāciju pēc laika, jo zemādas audos veidojas masīvi rētaudi, kuri apgrūtina operācijas veikšanu, kā arī mazina iespēju iegūt optimālu rezultātu.

Minimāli invazīvās metodes var pielietot pie viegla vai vidēji izteikta sejas noslīdējuma.

Operatīvās sejas atjaunošanas iespējas

Kad sejas novecošanas pazīmes kļūst pārāk izteiksmīgas, ir izteikta liekā āda, zemādas audi ir zaudējuši tonusu un ir pārlieku liela taukaudu vai liekās ādas uzkrāšanās pazodes rajonā un kakla daļā, mazinvazīvās metodes vēlamo efektu, visticamāk, nesniegs un būs jāapsver operatīvās sejas atjaunošanas iespējas. Sejas koriģēšanu var veikt pa daļām, koriģējot sākumā augšējo daļu (uzacis, plakstiņus), tad vidusdaļu, lejas daļu. Bet ir iespējams veikt pilnu sejas plastiku. Kad izmaiņas ir manāmas visas sejas daļās, šajā gadījumā vislabāko rezultātu sniegs facelift operācija, kuras laikā tiek pacelta sejas vidējā un apakšējā trešdaļa. Pastāv dažādas facelift metodes, taču pārsvarā mūsdienās tiek pielietota metode, kuras pamatā tiek veikta sejas un kakla zemādas dziļāko struktūru (muskuļu aponeirozes) pievilkšana, tādējādi radot ilgnoturīgāku efektu un izvairoties no pārlieku lielas ādas nostiepšanas, kas rada nedabisku izskatu un sliktu brūces dzīšanu. Šo operāciju var apvienot vienlaicīgi arī ar citu sejas zonu koriģēšanu.

Noslīdējušu uzacu pacelšanai var izmantot gan tiešo uzacu pacelšanu, veicot griezienu virs uzacs, gan paceļot uzacu daļu caur augšējo plakstiņu korekcijas griezienu. Populāra metode pieres un uzacu pacelšanai mūsdienās ir kļuvusi arī endoskopiska metode. Parasti facelift operācijas laikā tiek veikta arī plakstiņu korekcija, jo acu zonā visbiežāk agrīni veidojas izmaiņas. Sejas koriģēšanai un zudušā tilpuma atjaunošanai populāras ir arī liposakcijas jeb tauku atsūkšanas metodes (parasti tiek veiktas zemzoda un kakla daļā) un lipofilings jeb taukšūnu injekcijas, kas palīdz atjaunot zudušo apjomu noteiktās sejas zonās.

Sejas estētiskajā medicīnā optimālu rezultātu sasniegšana prasa padziļinātu izpratni par sejas anatomiju un sejas novecošanas mehānismiem. Estētikas speciālistam ir jāpārzina pieejamās metodes un preparāti, lai katrā gadījumā varētu piedāvāt labāko variantu, tāpēc ir ļoti svarīga konsultācija pie zinoša speciālista, kurš spēj novērtēt situāciju un piedāvāt labākos risinājumus. Sazinies ar Plastiskās ķirurģijas klīnikas speciālistiem un uzzini vairāk.

Plastikas ķirurģija (Photo by VK Studio from Pexels)

Plastikas ķirurģija (Photo by VK Studio from Pexels)

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Similar news

Loading...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas