Olu čaumalas, foto: pexels.com
Neizmet olu čaulas! Neatkarīgi no tā, vai audzē dārzu vai kop telpaugus, ir veidi, kā izmantot olu čaumalas, lai sniegtu augiem barības vielas. Olu čaumalas gandrīz pilnībā sastāv no kalcija karbonāta, kas mūsu ķermenim ir nepieciešams veseliem kauliem un muskuļiem. Arī mūsu augiem tas ir vajadzīgs. Un to var piegādāt caur kompostu, augsni vai gatavojot "olu čaumalu tēju".
Kā augiem izmantot olu čaumalas?
Tīras, sausas olu čaumalas var nonākt tieši kompostā. Pirms augu vai sēklu ievietošanas augsnē var ievietot arī sadrupinātus čaumalas. Minerālvielas — galvenokārt kalcija karbonāts, bet arī neliels daudzums kālija un fosfora — lēnām sadalīsies līdz vietai, kur tās var absorbēt auga saknes. Bet ir nepieciešams ilgs laiks, līdz čaumalas sadalās, tāpēc domā par to kā nākamā gada augu mēslošanu.
Augi, piemēram, tomāti, paprika un baklažāni, jo īpaši gūs labumu no čaumalu mēslošanas. Papildu kalcijs palīdzēs novērst ziedu galu puvi. Brokoļi, ziedkāposti, spināti un amarants arī būs pateicīgi par kalciju, kas uzņemts no olu čaumalām.
Olu čaumalas var izmantot, lai nepieļautu noteiktus kaitēkļus. Ja augi cieš no gliemežiem vai gliemjiem, sadrupinātās čaulas izkaisa uz augsni ap augu pamatni. Gļotainie radījumi nespēs tikt garām smailajiem gabaliem.
Olu čaumalu tēja augiem
Ja ir tikai iekštelpu dārzs, olu čaumalas joprojām var dot augu mazuļiem stimulu “olu čaumalu tējas” veidā.
Izskalo olu čaumalas, lai nepaliktu lipīgie baltumi, un ļauj tām nožūt. Sadrupini olu čaumalas ar rokām, ievieto tās temperatūrai drošā traukā un pēc tam uzlej vārošu ūdeni. Ļauj maisījumam “pastāvēt”, tāpat kā tējai, tik ilgi, cik nepieciešams, lai ūdens atdziest līdz istabas temperatūrai.
Ja nevēlies, lai istabas augos būtu nelielas olu čaumalas skaidiņas, var tās izkāst un izmantot tikai ūdeni. Aplej šķidrumu pār saviem augiem tāpat, kā tiem izmantotu parasto ūdeni.
Dekoratīviem augiem (t.i., sukulentu kolekcijai) nav nepieciešams tik daudz kalcija kā pārtikas augiem, taču visi augi gūs labumu no olu čaumalu tējas minerālvielām. Tas ir kā universāls mēslojums, un augs savāks to, ko var izmantot, kas tam nepieciešams.
Lasi arī:
- 4 veidi, kā noteikt, vai olas ir svaigas
- Ar ko atšķiras brūnās vistu olas no baltajām?
- Telpaugu kopšana – 6 mīti un patiesība
Olu čaumalas, foto: pexels.com