
Eliana. Foto: Ekrānuzņēmums no "4. studija" sižeta
Zalucku ģimene Latvijas Televīzijas raidījumā “4. studija” atklāti runājusi par traģisko atgadījumu, kam cēlonis ir bijusi saslimšana ar bīstamo E.coli infekciju – 2023. gadā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) vecāku acu priekšā izdzisa četrus gadus vecās Elianas dzīvība.
Viss sācies ar zvanu no bērnudārza, kurā audzinātāja informējusi vecākus par vēdersāpēm. Vecāki nodomājuši, ka tās ir parasta vēdera vīrusa sāpes, jo tobrīd E.coli infekcija nav bijis tik aktuāls temats sabiedrībā kā šobrīd.
"Viņai palika slikti. Jūs jau zināt, bērniem tā mēdz būt. Mēs nezinājām vispār par tādu baktēriju, ka tāda ir. Mēs mēģinājām dot vairāk ūdens, visādus preparātus, visu, kas saistīts ar vēderiņu," raidījumam stāsta Elianas tētis Erlands.
Vecāki lēma meiteni vest uz slimnīcu brīdī, kad pēc ilgām mocībām izdevies nokārtoties un bērna izkārnījumos pamanītas asinis. "Tās sāpes palika biežākas un uz tualeti viņa gāja biežāk. Nu jau vairāk tās asinis sāka parādīties. Tad principā pāris stundu laikā mēs jau bijām ceļā uz slimnīcu, un pa ceļam es jau redzēju, ka kaut kas nav..." stāsta meitenes mamma Veronika.
Vecāki nekad nebija redzējuši Elianu tādā stāvoklī – meitene mocījusies ar vēdersāpēm un krampjiem, kam katru reizi sekojusi asiņaina caureja.
Nonākos BKUS, meitene ar tēvu vairākas stundas gaidījusi dzīvajā rindā. Pa šo laiku meitenei nomainīti vairāk nekā 30 asiņaini pamperi.
Beidzot nonākot mediķu aprūpē, vecāki tika informēti, ka situācija ir ļoti slikta – Elianas ķermenī plosās E. coli baktērija.
"Aiznākamajā dienā principā viņa jau nečurāja, viņai jau nestrādāja nieres," stāsta meitenes mamma.
Pēc pāris dienām ģimene saņēma ziņu, ka Elianas galvā attīstījusies tūska. Sestajā dienā meitene nomira.
Ārkārtīgi svarīgi ir laikus pamanīt simptomus un reaģēt
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) skaidro, ka visiem cilvēkiem un dzīvniekiem zarnās ir baktērijas, ko sauc par Escherichia coli (E. coli) jeb zarnu nūjiņu. Tās ir daļa no mūsu normālās baktēriju floras un parasti nekaitīgas. Tomēr ir īpaši E.coli celmi, kas spēj veidot toksīnus jeb indīgas vielas un izraisīt nopietnu slimību.
Šos celmus dēvē par STEC/VTEC (Šigas toksīnu vai verotoksīnu veidojošā E.coli). Tie var izraisīt smagu, asiņainu caureju, kas dažos gadījumos rada akūtu nieru mazspēju, kam nepieciešama intensīva aprūpe.
Šo celmu galvenais rezervuārs ir zālēdāji dzīvnieki, īpaši liellopi. Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām. Cilvēks var inficēties, lietojot uzturā inficētu pārtiku, nepietiekami termiski apstrādātu liellopu gaļu, nevārītu pienu, nemazgātus vai neapstrādātus augļus vai dārzeņus. Iespējama arī infekcijas pārnešana tieši no cilvēka uz cilvēku.
SPKC atgādina pārtiku apstrādāt termiski atbilstoši, zem tekoša ūdens skalot augļus un dārzeņus, un īpaši tos produktus, kas netiks termiski apstrādāti pirms patēriņa. Ja parādās infekcijas simptomi - krampjveida sāpes vēderā vai asiņaina caureja - nekavējoties jāsazinās ar ārstu.

Eliana. Foto: Ekrānuzņēmums no "4. studija" sižeta