Rīgā starptautisko tiesību eksperti piektdien vienojas turpināt darbu pie tribunāla izveides Krievijas sodīšanai par agresijas noziegumu Ukrainā.
Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā, īpašā tribunāla agresijas noziegumam pret Ukrainu izveidošanu pieņemts Vīnes-Rīgas paziņojums, kurā pausta apņemšanās turpināt strādāt, lai izveidotu tribunālu. ĀM akcentē, ka tas ir pirmais un pagaidām vienīgais plašākai sabiedrībai izplatītais dokuments, kurā atspoguļoti un nostiprināti līdz šim panāktie kompromisi.
Atklājot sanāksmi, Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV) uzsvēra, ka ir jāliek pamati taisnīgam un ilgtspējīgam mieram - ir jāpanāk progress Īpašā tribunāla agresijas noziegumam pret Ukrainu izveidošanā. Viņa norāda, ka Krievijas centieni iznīcināt Ukrainas kultūru, valodu, simbolus apliecina tās agresijas koloniālo dabu.
"Mēs nevaram atgriezt karā nogalinātos, nedz izdzēst kara traumas, bet starptautiskā sabiedrībai var pārtraukt šo dekādēm ilgušo nesodāmības ciklu," pauda Braže.
Pamatgrupas dalībniekus uzrunāja arī Ukrainas Valsts prezidenta kancelejas priekšsēdētāja vietniece Irina Mudra. Viņa klāstīja, ka saistībā ar tribunāla agresijas noziegumam pret Ukrainu izveidi esot panākts ievērojams progress - gan ar modeli, gan statūtu projektu.
Viņa pauda cerību, ka sanāksmē tās dalībnieki spers konkrētus soļus uz priekšu. Mudra norādīja, ka Ukrainas nostāja ir skaidra un nepārprotama - ukraiņi neļausies nekādiem kompromisiem jautājumā par taisnīgumu.
"Ne tikai mūsu un jūsu cilvēki to nesaprastu, bet mēs arī atstātu pasauli fundamentāli bīstamā situācijā, nostiprinot nesodāmību un pilnībā atverot "Pandoras lādi" neiedomājamām zvērībām," piebilda Ukrainas Valsts prezidenta kancelejas priekšsēdētāja vietniece.
Vairāk nekā 90 starptautisko tiesību eksperti, pārstāvot 39 valsti, Eiropas Savienības institūcijas un Eiropas Padomi, turpina diskusijas par Īpašā tribunāla izveidošanas Eiropas Padomes ietvaros juridiskajiem aspektiem.
Patlaban vērtē iespēja izveidot Īpašo tribunālu pie Eiropas Padomes, slēdzot divpusēju līgumu starp Eiropas Padomi un Ukrainu. ĀM atzīmē, ka Latvija to stingri atbalsta. Šobrīd notiek aktīvas sarunas arī par statūtu projektu, kurā plānots noteikt tribunālā piemērojamās materiālās un procesuālās tiesību normas.
Mediju brīfings pirms sanāksmes par Īpašā tribunāla agresijas noziegumam pret Ukrainu izveidošanu. Foto: Zane Bitere/LETA