Pārcelšanās uz citu valsti, pārvākšanās uz ārzemēm, Photo by Ketut Subiyanto from Pexels
Tas brīdis tuvojas, jūsu satraukums aug augumā un šķiet, tūliņ teju vai aprīs jūs pašu - jūs gaida pārcelšanās uz citu valsti! Uz ilgāku, bet noteiktu laiku, vai bez pavisam bez plāna atgriezties … Lai kādi arī nebūtu iemesli - darbs, karjera, labklājība, mīlestība, ģimene, veselībai labvēlīgāks klimats, vēlme iepazīt pasauli vai kas cits - jūs noteikti esat šo soli rūpīgi apsvēruši un pieņēmuši lēmumu.
Tomēr, jo tuvāk nāk brīdis, kad šis lēmums būs jāīsteno arī praktiski, jo skaidrāk jūs apjaušat, cik sarežģīts patiesībā ir pārvākšanās process. Uzrodas 1000 un viena lieta, kas jāņem vērā, jāatceras, jāizdara, kas var noiet greizi un kļūt par sarežģījumu iemeslu. Lai šajā virpulī saglabātu kaut cik skaidru galvu un veiksmīgi aizstūrētu ģimenes kuģi līdz jaunajai miera ostai, ieteicams izveidot savu pārcelšanās stratēģiju, strukturētu un detalizētu, turklāt ļoti vēlams to arī nofiksēt uz papīra vai kādā no elektroniskajām ierīcēm, un pa punktiem sekot izpildei.
Kādi tad galvenie punkti būtu šajā pārcelšanās “projekta plānā” ?
Pirmais solis – gala mērķa izpēte
Cilvēkus visvairāk biedē nezināmais, tādēļ pirmais solis, ar ko būtu jāsāk, ir – veikt maksimāli detalizētu nākamās dzīves vietas izpēti. Pat Eiropas ietvaros katrā valstī ir tik atšķirīgi likumi, noteikumi, birokrātijas īpatnības, tradīcijas un pieņemti veidi, kā risināt lietas! Pat tādas it kā pašsaprotamas lietas kā telefona numura iegūšana vai pieslēgšanās elektrības tīklam var izvērsties par traģikomisku farsu vairāku mēnešu garumā, ja neesi pietiekoši informēts par vietējām īpatnībām.
Jautājumi, kam vajadzētu pievērst uzmanību:
Kur jūs dzīvosiet? Kādi ir īpašuma iegādes vai nomas noteikumi attiecīgajā valstī? Kādas reģistrācijas procedūras būs jāveic? Kādi nodokļi jāmaksā? Vai dzīves vietā jau ir pieslēgti sadzīves pakalpojumi, vai arī tas būs jāveic pašam?
Kur atrodas dzīves vieta, kādas ir sabiedriskā transporta iespējas apkaimē? Vai būs atļauts izmantot savu Latvijā reģistrēto auto? Kādas ir prasības pret auto īpašniekiem - reģistrācija, nodokļi, noteikumi?
Ja pārceļaties kopā ar bērniem, kādas būs skolu un bērnu dārzu iespējas, uzņemšanas noteikumi, izmaksas? Kā ar brīvā laika nodarbēm?
Medicīnas pakalpojumu pieejamība - kāda ir sistēma, kā darbojas apdrošināšana, kā (ja vispār) reģistrēties pie sava ģimenes ārsta? Kā rīkoties ārkārtas situācijās? Kādas būs šīs izmaksas?
Mūsdienās visa pasaule esot dažu klikšķu attālumā, proti, informāciju iegūt un praktiskus jautājumus atrisināt jebkurā pasaules malā iespējams ar interneta starpniecību. Tomēr, pieņemot tik nopietnu lēmumu, kas faktiski noteiks jūsu un ģimenes dzīvi kādus turpmākos pāris gadus, ja iespējams, labāk tomēr pirms galīgās pārcelšanās veikt izpētes vizīti klātienē. Varbūt kādam ģimenes loceklim iespējams doties uz jauno vietu ātrāk, un sākt risināt praktiskos jautājumus ?
Un protams, ja neprotat tās valsts valodu, uz kuru braucat, būtu lietderīgi jau uz pārcelšanās brīdi apgūt pašu minimumu, kā arī painteresēties par tur pieņemtajām tradīcijām, sadzīves paradumiem un priekštatiem par labām kaimiņu attiecībām. Tas noteikti radīs labu pirmo iespaidu un atvieglos iedzīvošanos jaunajā vidē.
Ko iesākt ar iedzīvi, pārvācoties uz citu valsti?
Pārcelšanās gadījumā vispirms jātiek skaidrībā, kas notiks ar “smagsvariem” - mēbelēm un tehnikas vienībām. Šeit iespējami vairāki scenāriji un attiecīgi rīcības modeļi.
Ja pārceļaties uz noteiktu laika periodu un plānojat atgriezties, varētu mēģināt tikmēr izīrēt savu dzīvokli kopā ar pamata aprīkojumu. Ja tas nav iespējams vai neatbilst jūsu situācijai, no aprīkojuma būs jātiek vaļā. Iespējamie varianti - pārdot (rēķinieties ar zināmiem laika un pacietības ieguldījumiem), atdot radiem un draugiem, ziedot labdarībai vai pavisam bezcerīgos eksemplārus nodot utilizācijai.
Otra iespēja protams, ir doties pasaulē kopā ar iedzīvi. Tehniski tas mūsdienās ir pilnīgi iespējams - pašu spēkiem vai ar specializētu pārcelšanās servisu palīdzību mēbeles tiks izjauktas, sapakotas, nogādātas gala mērķī un atkal samontētas lietojamā formātā. Izvēloties šādu pieeju, apsveriet sekojošus aspektus – vai jaunā dzīves vieta jau nav mēbelēta, vai jūsu patreizējā iedzīve iederēsies jaunajā vietā un jūsu paredzamajā dzīves stilā, vai vispār fiziski ietilps jaunajā platībā. Saprātīgi būtu apsvērt atsevišķi katras lietas pielietojumu un iederību jūsu turpmākajā dzīvē.
Ja plānojat pēc noteikta laika atgriezties, vēl pastāv variants iedzīves uzglabāšanai noīrēt noliktavas platību vai konteineru. Šeit noderētu racionāli izvērtēt lietu atlikušo vērtību samērā ar paredzamajām uzglabāšanas izmaksām.
Mazāk ir vairāk jeb – ir īstais laiks atbrīvoties no visa liekā
Mēs paši nepamanām, kā gadu gaitā mēdzam “apaugt” ar nevajadzīgām lietām, kas aizņem mūsu dzīves telpu, apgrūtina un traucē brīvi elpot. Pārvākšanās uz citu valsti ir lielisks iemesls beidzot veikt pamatīgu savas kustamās mantas revīziju un bez žēlastības atbrīvoties no visa liekā (nu patiesībā - jums pat nav īpaši citas izvēles … negribēsit taču maksāt par salūzušas virtuves tehnikas vai 10 gadus veca žurnālu komplekta pārvešanu).
Attiecībā uz sīkāko inventāru un personīgajiem priekšmetiem, būtu īstais brīdis iepazīties ar mūsdienās arvien lielāku atbalstu gūstošo minimālisma filozofiju un pielietot to, izvēloties priekšmetus, kas jūs pavadīs arī pēc gaidāmā radikālā dzīves pagrieziena.
Vai zinājāt, bijāt pamanījuši, ka ikdienā izmantojam tikai 10 līdz 20 procentus no sava apģērbu skapja satura? Ka esam saveduši no ceļojumiem kaudzi suvenīru, kuru vienīgā funkcija pašlaik ir putekļu uzkrāšana ? Ka dārgo un komplicēto virtuves kombainu esam iedarbinājuši tieši divas reizes, un pēdējā bija pirms gadiem pieciem ? Ka sen esam aizmirsuši, kādi instrumenti atrodas garāžā?
Šo uzskaitījumu varētu turpināt bezgalīgi. Lieta tāda, ka cilvēki bieži vien ir pārāk pieķērušies atmiņām un cerībām, kas saistās ar konkrēto lietu, un vairs objektīvi nesaskata tās reālo vērtību un (ne)vajadzīgumu patreizējā dzīves posmā. Par dzīves telpas sakārtošanu mūsdienās ir atrodami neskaitāmi padomi, sarakstītas pat grāmatas un uzņemtas filmas. Ja no tā visa paņemtu tikai vienu, tas varētu būt šāds - lai lieta sekotu jums dzīvē arī turpmāk (pārvācaties vai ne), tai būtu jāatbilst vismaz vienam no trim nosacījumiem - tā tiek ikdienā bieži izmantota, katra tās lietošanas reize jums sagādā prieku vai tā sniedz jūsu dzīvei būtisku pievienoto vērtību.
Lai pārcelšanās noritētu gludi
Kad nu esat tikuši galā ar apjomīgo mantu revīzijas posmu, atliek izplānot pašu pārvākšanās procesu. Varbūt šajā etapā esat bijuši tik centīgi, ka atlikusī iedzīve satilpst pāris koferos .. vai vismaz vieglā automašīnā. Tādā gadījumā viss būs vienkārši, atliek jums novēlēt laimīgu ceļu!
Tomēr visiem un vienmēr tā nebūs. Ja pārceļas ģimene ar visu iedzīvi, visdrīzāk būs nepieciešami palīgi un arī atbilstoša izmēra kravas auto. Ja pirmos vēl varbūt iespējams saorganizēt uz draudzības saišu pamata, tad ar pēdējo ir sarežģītāk.
Labākais risinājums, lai process noritētu gludi un pasaudzētu jūsu nervus, laiku un enerģijas rezerves (kam visdrīzāk pēdējie mēneši jau tā bijis nopietns pārbaudījums), būtu šajā etapā piesaistīt profesionālu pārvākšanās dienestu, kas specializējies tieši uz starptautisko pārcelšanos.
Pārcelšanās servisa pakalpojumi gan palīdzēs pareizi iepakot iedzīvi, gan droši nogādās gala mērķī pa zemi, gaisu vai ūdeni, gan arī - palīdzēs iekārtoties jaunajā mājvietā. Ja vajadzēs, pat samontēs mēbeles. Tāpat atcerieties, ka pārceļot iedzīvi ārpus Eiropas savienības, būs jākārto arī muitas formalitātes, un arī šai ziņā uz profesionāļiem varat droši paļauties.
Pārcelšanās uz citu valsti, pārvākšanās uz ārzemēm, Photo by Ketut Subiyanto from Pexels