
Foto: Pexels
Pavasaris ir laiks, kad daba atmostas un mēs ar nepacietību gaidām sauli, siltumu un iespēju baudīt garas pastaigas un piedzīvojumus kopā ar saviem mīļajiem mājdzīvniekiem. Tomēr līdz ar dabas atmodu pieaug arī dažādi riski, jo pēc ziemas miega aktivizējas dažādi parazīti, kas var radīt nepatikšanas un pat nopietnas veselības problēmas mūsu mīluļiem.
"Rimi Mājdzīvniekiem" veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Krista Resne uzsver, ka rūpīga profilakse un regulāra aprūpe šajā laikā ir īpaši svarīga.
Viens no galvenajiem pavasara izaicinājumiem ir aizsardzība pret parazītiem.
"Gan iekšējie parazīti, gan ārējie parazīti var radīt nopietnas veselības problēmas jūsu mīlulim," skaidro Resne. Viņa norāda, ka blusas, barojoties ar asinīm, var izraisīt mazasinību, ādas kairinājumu, niezi, diskomfortu un pat blusu alerģisko dermatītu.
Ērces ir vēl viens nopietns drauds, jo Latvijā sastopamās ērču sugas var pārnēsāt Laimas slimību, ērču encefalītu, babeziozi un citas smagas infekcijas slimības, kas var noritēt ļoti strauji un akūti, īpaši suņiem izraisot augstu temperatūru, izmainītu urīna krāsu un mazasinību. "Savukārt moskīti un odi ne tikai izraisa alerģiskas reakcijas un niezi, bet arī pārnēsā parazītus, kas var attīstīties suņa sirds muskulī un plaušu audos, izraisot klepošanu un sirds aritmiju," piebilst eksperte.
Lai pasargātu mājdzīvnieku no šiem draudiem, labākā stratēģija ir savlaicīga profilakse.
"Labākā aizsardzība ir savlaicīga profilakse ar individuāli pielāgotu plānu, ņemot vērā, vai dzīvnieks uzturas vidē ar augstu ērču populāciju, vai tam ir īss vai garš apmatojums, vai tas regulāri peldas," iesaka Resne. Viņa aicina konsultēties ar veterinārārstu par piemērotākajiem līdzekļiem – skausta pilieniem, kakla siksniņām vai tabletēm, ko ieteicams iegādāties klīnikās vai aptiekās, un jautāt par to lietošanas veidu un biežumu.
Pavasarī svarīgas ir arī ikgadējās profilaktiskās vakcinācijas.
Suņus ieteicams vakcinēt arī pret leptospirozi, ko pārnēsā grauzēji,
uzsver veterinārārste. Savukārt kaķiem vakcinācija palīdzēs pasargāt no tādām infekcijas slimībām kā herpes un Kalici vīrusi. Vakcinācija negarantē pilnīgu aizsardzību, taču būtiski samazina risku saslimt un pasargā no smagām slimības izpausmēm.
Obligātā vakcinācija pret trakumsērgu jāveic katru gadu vai katru otro/trešo gadu, savukārt vakcinācija pret citām slimībām – reizi gadā vai reizi 10 mēnešos. Par piemērotāko vakcinācijas plānu vienmēr jākonsultējas ar veterinārārstu.
Veterinārārste atgādina, ka pavasarī dzīvniekiem biežāk parādās arī alerģiskas reakcijas uz vidi. "Uzmanieties no kukaiņu dzēlieniem mutē, kas var izraisīt bīstamu tūsku, kā arī no čūsku kodumiem, ķīmiskām vielām un indīgiem augiem," iesaka Resne, aicinot atpūtas brīžos dabā ņemt līdzi pretalerģijas līdzekļus, piemēram, "Zyrtec", par kura lietošanu konsultējoties ar veterinārārstu.
Rūpes par mājdzīvnieka ārējo izskatu un uzturu pavasarī arī ir ļoti svarīgas. Ieteicama apmatojuma sakopšana pie speciālista, kā arī regulāra ķepu kopšana. Siltā laikā dzīvnieku aktivitāte palielinās, tāpēc aktīviem suņiem nepieciešams sabalansēts uzturs. Veterinārārste atgādina, ka izmaiņas ikdienas paradumos vai apetītes zudums ir iemesls konsultēties ar veterinārārstu.
Rūpējoties par saviem mājdzīvniekiem un veicot savlaicīgu profilaksi, mēs varam nodrošināt viņiem veselīgu un priecīgu pavasari bez liekām raizēm!
Lasi arī!
Suņu trenere nosauc šķirnes, kuras nevajadzētu iegādāties ģimenēm ar maziem bērniem
Rīga rosina stingrāk regulēt suņu atrašanos publiskās vietās bez pavadas

Foto: Pexels